Eliminate Pro: návyková FPS akce zdarma

Máte rádi FPS hry Unreal Tournament, Quake či Counter Strike a mysleli jste si, že váš iPhone není dost dobrý na to, abyste si podobnou hru mohli zahrát i na něm? Rád bych vás rychle vyvedl z omylu – hra Eliminate Pro je zářným příkladem toho, že to jde – a navíc naprosto úžasně. Zastřílet si kdekoliv zdarma nikdy nebylo jednodušší.

Grafika je krásná, ovládání pokulhává
První věcí, která nás bude na tomto typu hry zajímat, je pravděpodobně ovládání. Hra se ovládá pomocí kruhu, po kterém jezdíte prstem a postava se podle toho pohybuje. Tato část ovládání je ještě stravitelná, s postavou se dá totiž chodit s poměrně velkou přesností a jen málokdy se vám stane, že byste narazili do zdi či do jiného objektu.

EP 1 EP 2

Horší už to je s mířením – autoři zřejmě sázeli na absolutní intuitivnost, a tak nám k míření ani nedali druhý kruh – jednoduše prostě jezdíte prstem po displeji v místě, kde trčí zbraň, a doufáte, že to děláte správně. Míření je zpočátku opravdu složité, dokonce se vám s největší pravděpodobností (pokud nemáte nějaký skrytý talent na nedotažené ovládání) bude stávat, že netrefíte ani stojící cíl. S více odehranými zápasy se to bude sice zlepšovat, ale i já s tím mám pořád problém – a to jsem na levelu 15. Samozřejmě můžete i skákat (učiníte tak, že “touchnete” displej někde mezi kruhem pro pohyb a zbraní), ale osobně jsem to snad nikdy nevyužil – zaprvé je to poněkud krkolomné a zadruhé jsem byl vždy natolik zaměstnaný tím, abych nestřílel do zdi, že jsem na to ani nepomyslel.

EP 3 EP 4

Grafika je oproti ovládání nádherně propracovaná. Hráči jsou sice občas trošku hranatí, ale vzhledem k tomu, že jde o hru pro mobilní telefon, bych to nepovažoval za mínus. Mapy jsou zajímavě udělané, rozhodně nejde o nějaké “holé zdi”. Kdybych to měl shrnout, co se týče grafiky, je hra asi na úrovni Unreal Tournamentu 99, což je úžasné.

FPS RPG
Eliminate Pro má tři základní módy – “training mód” proti botům, který doporučuji zpočátku nepodcenit, potom “friends match”, což je zápas proti kamarádům, které si pomocí high-score systému Plus (alternativa OpenFeint) přidáte do seznamu přátel, hraný přes internet. To má své výhody i nevýhody – můžete hrát odděleně, pokud jste oba připojení k internetu, ale na druhou stranu nemůžete hrát, když sedíte vedle sebe a máte pouze “obyčejnou” wi-fi.

EP 5 EP 6

Třetím (a hlavním) módem je “world match”, což je on-line zápas s náhodnými hráči. Nemusíte si vybírat server, nic takového – stačí pouze kliknout a systém vás do pár sekund (opravdu do pár sekund, nikdy jsem nečekal déle jak 10 vteřin) spojí s několika náhodnými hráči vaší úrovně (viz níže) tak, aby hra byla vyrovnaná. Někdy je sice tolerance levelu poněkud vyšší než by bylo záhodno, ale nevadí. Tento mód je prakticky jediný, který budete používat, protože přesně tak je hra koncipována – abyste hráli po internetu.

Střílením po nepřátelích samozřejmě hra nekončí, protože běhat pořád dokola s tou stejnou zbraní by vás dozajista po chvíli omrzelo. Eliminate Pro proto obsahuje jakési “RPG prvky”, díky nimž vás bude hra bavit hodně dlouho. Předně je to obvyklé levelování – za každý odehraný zápas dostanete jistý počet kreditů (je opravdu mnoho faktorů, které toto číslo ovlivňují, například vaše umístění, levely nepřátel apod.) a pomocí nich poté postupujete na vyšší levely.

EP 7 EP 8

Vyšší level znamená v podstatě dvě věci – můžete si koupit lepší zbraně a také vám systém bude vybírat zkušenější hráče. Zbraně si kupujete také za kredity, které “vyděláte” v on-line zápasech. Zbraní je zde opravdu požehnaně (od raketometů přes cosi, co střílí jakousi temnou hmotu), takže si každý vybere – ale tím možnosti upravení vaší ani zdaleka nekončí. Další kategorií jsou brnění, kterých je na výběr také hodně – a abych nezapomněl, zbraně a brnění se dají ještě dále dopodroban vylepšovat, takže si u zbraně můžete například zvětšit zásobník nebo zrychlit nabíjení.

Speciální kategorii tvoří předměty nebo spíše jakési “power-upy”, které vyprší po určitém počtu zápasů. Můžete si tak například uměle zvýšit objem plic, abyste vydrželi déle pod vodou, nebo si dočasně zvýšit rychlost chůze. Je to jen a jen na vás, ale rozhodujte rozumně – kredity nepadají jen tak z nebe. Celkově Eliminate Pro nabízí obrovské množství možností, jak si svou postavu upravit, což nabízí snad ještě více možných strategií, jak docílit toho, aby se před vámi nepřátelé klaněli.

EP 9 EP 10

Hra je zdarma, ale…
Už v titulku je zmíněno, že celá hra je zdarma. To je sice pravda (a na to, jak je hra propracovaná, je to poněkud s podivem), ale jak všichni dobře víme, vždy existuje nějaké to “ale”. V tomto případě to ale představuje jakýsi ukazatel energie. Ten zobrazuje, za kolik zápasů může být ještě vaše postava odměněna – hned vysvětlím: Faktem je, že opravdu můžete hrát zápasů kolik chcete, ale jakmile vám dojde energie (plné nabití vystačí na 3 zápasy), nebudete už za zápas odměněni kredity. Do plna se energie dobije za cca 2 hodiny, a tak si myslím, že pro “casual” hráče je to víc než dost.

Hodně hráčů si totiž stěžovalo na fakt, že ve hře existuje možnost koupi si energii. Považovali to za jakési znevýhodnění ostatních hráčů, ale myslím, že vzhledem k tomu, že je hra zdarma, si nemají co stěžovat. Osobně bych stejně nikdy více jak 3 zápasy za sebou neodehrál a ty 2 hodiny na další energii si klidně počkám.

Eliminate Pro je hra, která jasně dokazuje, že i na dotykovém displeji se dá hrát FPS střílečka. Ovládání by se sice ještě dalo vylepšit, ale grafika, propracovanost předmětů a fakt, že je hra zdarma, říkají, že by tato hra neměla chybět v žádné sbírce iPhone her. Moje hodnocení: 80%.

119 comments
  1. Nedame si spolu nekdy match?Mam 20 LvL, brneni tanker a zbran mam tu plasmovou brokovnici ci co.Plus nick mam Koblizek

  2. Nedame si spolu nekdy match?Mam 20 LvL, brneni tanker a zbran mam tu plasmovou brokovnici ci co.Plus nick mam Koblizek

  3. Nainstaloval jsem to, pak jsem to pustil a kdyz jsem tam zadaval jmeno a heslo, tak to porad jakoby pracovalo a nic se nestalo… skoda, chtel jsem to zkusit. Snad to nekdy jeste nainstaluju.

    1. Je možné, že jsou přetížené servery. Taky se mi to občas stává, nejlepší bude chvíli počkat a zkusit to znovu.

  4. Nainstaloval jsem to, pak jsem to pustil a kdyz jsem tam zadaval jmeno a heslo, tak to porad jakoby pracovalo a nic se nestalo… skoda, chtel jsem to zkusit. Snad to nekdy jeste nainstaluju.

    1. Je možné, že jsou přetížené servery. Taky se mi to občas stává, nejlepší bude chvíli počkat a zkusit to znovu.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

SuperApple #1: tipy a triky pro váš Mac

Následující článek

Asphalt 5: absolutní vrchol či totální propadák?

Související články

Rat On a Scooter XL: Po omezenou dobu zdarma!

Oblíbení Donut Games se po delší době opět ozývají s další hrou zdarma. Poprvé v historii nabízí zdarma hříčku Rat On a Scooter XL! Vyplatí se strávit čas připojením iPhone k iTunes, stáhnutím hry a synchronizací, abyste hru mohli spustit? Čtete krátkou recenzi.

Threads: speciální aplikace pro nákup triček na Threadless

Threadless je ojedinělý internetový obchod nabízející oblečení s originálními motivy. Ty si odhlasovávají sami zákazníci, a tak se do prodeje dostane vždy jen to nejlepší. Nyní se na App Store objevila aplikace, která by měla usnadnit nakupování na tomto serveru. Bohužel dělá ale spíše přesný opak. Napadlo mě však další využití - databáze wallpaperů …