Earth Defender: ubraňte planetu Zemi bláznivým klikáním

Recenze hry Earth Defender, ve které máte za úkol ubránit zemi před nájezdy mimozemšťanů, kteří chtějí zotročit lidstvo.

O tom, jak mimozemšťané napadli planetu Zemi, už bylo natočeno mnoho filmů, napsáno mnoho knih a vymyšleno mnoho her, ale i přesto je tento motiv stále zajímavý a jen tak nikoho neomrzí, protože kdo by se nechtěl alespoň na pár hodin vcítit do role ochránce lidské rasy před záškodníky z vesmíru? Pojďme se podívat na jednu takovou hru, která překvapí jak velice pěknou grafikou, tak i super hratelností – při jejím hraní si totiž užijete opravdové klikací orgie.

Příběh snad ani nemá cenu vysvětlovat, jak už bylo zmíněno, nepatří totiž mezi nejoriginálnější. Tak snad jen v kostce: mimozemšťané se jednoho dne rozhodli, že zotročí planetu zemi, a vyslali tento úkol obrovskou mateřskou loď, která jako na běžícím páse generuje bojové lodě, které se snaží prolomit vaši obranu – a tato loď s tím rozhodně nehodlá přestat, pokud s tím něco neuděláte.

Byl jste vybrán jako velitel obrany Země a samozřejmě vám budou na pomoc poskytnuty nejnovější dostupné technologie, ale jinak si budete muset poradit sám. Mimozemšťany ještě trošku na uzdě drží vygenerované štíty, které vás můžou podržet v nejtěžších chvílích, ale opravdu nevydrží věčně.

A jak že se tedy budete proti mimozemšťanům bránit? K dispozici budete mít celkem slušný arzenál zbraní, který se bude s každým postupem do dalšího levelu vylepšovat – zpočátku si budete muset vystačit s obyčejnými “bombami”, které odstřelí menší skupinku lodí, ale později budete moci používat i speciální bleskové zbraně, které po určitou dobu postřílí vše, co se kolem nich mihne, nebo budete moci vytvořit černou díru, která mimozemšťany pohltí a už je nikdy neuvidíte (což je ostatně to, o co se snažítě).

Starat se ale budete muset o více věcí než jen o střílení. Důležité bude také zachovat výše zmíněný obranný štít, který je rozdělen do jednotlivých sektorů. Jakmile loď nebo střela do vašeho štítu narazí, v místě nárazu se naruší a jediný způsob, jak ho opravit, bude sbírat modré bonusy, které budou padat z vašich nepřátel. Naštěstí jich bude poměrně dost, takže pokud budete dostatečně rychlí, nemáte se čeho bát.

Ani nábojů nebudete mít (alespoň zezačátku) zrovna přebytek, a tak musíte doufat, že nějaké bonusové střelivo vypadne z nepřátelských lodí. Rozhodně se vyplatí tyto bonusy sbírat, protože jednak budete moci bombardovat ostošest, ale také získáte na konci levelu vyšší skóre, protože všechny bomby, které vám zůstanou na skladně, se automaticky ke skóre přičtou – navíc vám do dalšího levelu všechny zůstanou. A to už vůbec nemluvím o achievementu, ve kterém máte za úkol mít na skladě 1000 bomb. Ten určitě budete chtít mít.

Nemusím snad zdůrazňovat (a snad to nebudete považovat za nějaký spoiler), že se celou dobu snažíte sesřelit právě onu obrovskou loď, která terorizuje zemi. Zajímavé ale je, že se s touto lodí setkáte více než jednou – vlastně skoro v každém levelu, jen ze začátku nebudete mít dostatečné zbraně, abyste ji porazili.

Menším zklamáním je délka hry, která moc nepřevyšuje hodinu, takže pokud se do ní pustíte, za chvíli nebudete mít co dělat. Ostatně, sám to naznačuje i jeden achievement, pro jehož získání musíte dohrát hru za méně než 55 minut, což zvládnete i při prvním pokusu. Škoda také je, že hra se nedočkává skoro žádných updatů (doposud vyšel pouze jeden, který ale opravil pouze nějaké bugy), takže se pravděpodobně žádného nového obsahu nedočkáme.

I přes to je ale Earth Defender hrou, u které se správně vyblbnete a ještě si užijete pěkné grafiky a příjemných zvukových efektů. Styl hry navíc vůbec nebrání tomu, abyste si ji za týden zahráli znovu a zkusili překonat svoje dosavadní high score. Stejně tak potěší velké množstí mnohdy velice zajímavých achievementů. Moje hodnocení: 80%. Hra byla recenzována ve verzi 1.0.1.

Earth Defender0,79€App Store link

Předchozí článek

Zisky Apple: výdělek 20 miliard, 150 tisíc prodaných iPhonů denně

Následující článek

AppleForum 2010: přijďte se pobavit o Applech

Související články