ShadowGun: nadějná česká FPS akce

Recenze české FPS akce ShadowGun, ve které se podíváte do roku 2350, abyste se nechali najmout jako novodobí žoldáci.

Je rok 2350 a světu již nevládnou tradiční vlády, ale zkorumpované meziplanetární společnosti, které si vytvářejí vlastní zákony. Kdo má k dispozici peníze, má moc. Aby se tyto společnosti zbavily svých nepřátel, najímají si novodobé žoldáky, z nichž ti nejlepší se nazývají “Shadowguns”. V této hře si zahrajete roli Johna Sladea, jednoho z nejlepších Shadowguns, a vydáte se na výpravu za zničením Dr. Simona, která se zvrtne v nečekané dobrodružství.

Žánr FPS nebývá na dotykových obrazovkách iPhonů a iPadů příliš běžný, a to především kvůli poměrně nepraktickému ovládání, které se ještě ani dnes nedá srovnávat s pohodlím klávesnice a myši. Vývoj jde ale dopředu mílovými kroky, a tak se tyto hry stávají stále oblíbenějšími a propracovanějšími.

FPS stříleček jsme již zde na iPhoneTips recenzovali poměrně hodně – namátkou můžu vybrat například dřívější dvě podobné hry Eliminate Pro a Archetype a poté třeba kultovní hru N.O.V.A. nebo o trošku slabší Battlefield Bad Company 2, takže vybírat je opravdu z čeho a každý fanoušek si přijde na své.

Nyní ale zpět k Shadowgun. Jak můžete vidět ze screenshotů, hra nabídne perfektní a ohromující grafiku spojenou (což už samozřejmě neuvidíte) se skvělou hratelností. Zvlášť propracovaný je systém boje, kdy se John (vaše postava) automaticky schovává za vhodné překážky, aby se chránil před nepřáteli. Vám pak stačí jen vykouknout a postřílet všechno, co se pohne.

Nenechte se ale mýlit – vaši nepřátele nebudou žádní předprogramovaní “idioti”. Shadowgun se může poprávu pyšnit jednou z (na přenosné zařízení) nejpropracovanjších umělých inteligencí. Nepřátelé se vhodně ukrývají, když potřebují přebít, a když se vám například podaří rozstřílet nepřáteli úkryt, okamžitě přeběhne jinam. Hru jsem hrál na lehkou obtížnost a i tak jsem měl občas celkem problém se probít dál (což ale nemusí být a pravděpodobně ani není způsobeno obtížností hry).

Co se týče zbraní, tak těch je ve hře “tak akorát”. Nejvíce si samozřejmě užijete obligátní “kulomet”, ale ke slovu se určitě dostane i brokovnice či raketomet. Nemusíte se také bát, že byste měli nějaké velké problémy s náboji, protože v těch se budete někdy doslova brodit.

Hra zatím obsahuje sice jen 9 levelů, ale nebojte se, že byste hru dohráli na jedno posezení, protože vám vydrží minimálně na několik hodin. Poté můžete vyzkoušet další ze tří obtížností a také se pokusit najít všechny ukryté předměty, které vám zpřístupní zajímavé informace ze světa Shadowgun.

Levely na sebe navazují a postupují s příběhem, ve kterém vám pomůže i vaše osobní asistentka S.A.R.A. Ne že by se prostředí střídalo neustále, ale čas od času se promění, což považuji za velké plus. Semtam se také objeví nový typ nepřátel, což hru příjemně okoření. Cestou se setkáte s mnoha různými prvky od výtahů, přes hydraulická ramena až po bossy.

Hru jsem hrál na iPadu 2 a iPhonu 3GS a zatímco na prvním zmíněném samozřejmě vše běží bez nejmenšího problému (ještě aby ne), tak na iPhonu 3GS si hru příliš neužijete, protože tento telefon na takovéto hry prostě není stavěný. Vývojáři sice v popisu hry zmiňují, že hraní hry na 3GS je pouze “na vlastní riziko” a že to povolili pouze na žádost fanoušků, ovšem tato informace je schovaná až někde na konci, který nikdo nečte, což nepovažuji za seriózní.

Občas se také ve hře vyskytne nepříjemný bug – jeden takový se objevil s posledním updatem, který způsobuje, že pokaždé, když ve hře cokoliv vybuchne, vám na chvíli zčerná obrazovka, což je extrémně otravné. Věřím ale, že bude tento bug velice rychle opraven.

Hra sice obsahuje nějaké ty achievementy, ovšem jen v podobě “Dokončen X. level”, což je prakticky k ničemu. Dokázal bych z hlavy vymyslet desítky různých ocenění, které by bylo možné v průběhu hry získávat, a tak mi moc nejde do hlavy, proč si autoři po bezpochyby dlouhém vývoji takovéto propracované hry nenajdou ještě chvilku na to ji vyšperkovat. Pokud si pročtete oficiální web, zijstíte, že je připravován update s podporou multiplayeru a možná i nějakého typu co-op kampaně, což by bylo určitě skvělé.

Pokud to mám shrnout, myslím, že i když je Shadowgun pravděpodobně nejlepší FPS střílečkou, kterou byste mohli v App Store najít, je ještě obrovský prostor pro zlepšování – což naštěstí vývojáři zřejmě plánují. Líbí se mi jak grafika a hratelnost, tak také příběh, se kterým si autoři dali jistě nemalou práci. V současném stavu dávám hře něco mezi 75-80%. Hrál jsem ji ve verzi 1.0.3.

ShadowGun – 3,99€ – App Store link (iPhone/iPad)

Aktualizace 4.11.2011

Mobilní operátor Vodafone se s výrobci této hry pravděpodobně dohodl na odkoupení a umístil na AppStore “ShadowGun Vodafone CZ”, který je zdarma! Neváhejte ani minutu a stahujte z odkazu níž!

ShadowGun – Zdarma – App Store link (iPhone/iPad)

3 comments
  1. mozem si ju stiahnut aj ked mam konto v slovenkom store??

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Neuvěřitelné: 4 miliony prodaných iPhonů 4S za první tři dny

Následující článek

Finanční výsledky: 17 milionů iPhonů je pro investory zklamáním

Související články