Crimson Steam Pirates: „steampunková“ tahová strategie na moři

Recenze hry Crimson Steam Pirates, která vás provede zajímavým příběhem o Thomasi Bloodovi, samozvaném pirátovi, který touží po věčné slávě a bohatství.

Piráti byli vždy vděčné herní téma, a proto si dnes představíme zajímavou hru s tímto tématem, která se řadí do žánru strategií. Hra je samotnými vývojáři označována jako „steampunková“, což je termín pro odnož nebo spíše subkulturu žánru sci-fi, která za svůj hlavní motiv bere technologii parního pohonu. Toho si v této hře užijete opravdu dosyta, neboť složité námořní bitvy ho budou opravdu vyžadovat.

Již v nadpisu jsem zmínil fakt, že se jedná o strategii tahovou, což může sice mnoho lidí odradit, ovšem podle mě se jedná o dobrou volbu. Takových her (zvláště s touto specifickou tématikou) totiž mnoho nenajdeme. Hra vás postupně provede příběhem, jehož hlavním hrdinou je Thomas Blood, samozvaný pirát, který na své cestě nehledá samozřejmě nic jiného než věčnou slávu – a nebojí se při snaze o její dosažení jít přes mrtvoly.

Ostatní piráti jsou na tom však velice podobně, a tak se můžete těšit na velice pěkně zpracovaný příběh plný zrad, lží a podobných věcí. Příbeh je určitě tahounem celé hry, neboť hra samotná není příliš stavěná na nějaký „skirmish“ mód.

V každé misi ovládáte určitý počet lodí (někdy však překvapivě i ponorek či vzducholodí), které se od sebe však neliší jen vzhledem, nýbrž i schopnostmi. Když odhlédnu od těch evidentních, kterými je palebná síla či rychlost nebo výdrž samotné lodě, tak se jednotlivá plavidla liší především svou posádkou.

Každý člen totiž oplývá určitými schopnostmi, jejichž použití bude pro splnění mise často nezbytné. Tak zatímco jeden člen umí loď během tahu částečně opravit, druhý dokáže pomocí svých vynálezů například spustit jakési silové pole, které mate nepřátele. Dále máte na výběr například zrychlení lodě, vyšší dostřel kanónů a podobně.

Co se týče kanónů, tak ty budou jistě hlavním artiklem bitev, ovšem určitě ne jediným. Byť se budete většinou snažit nepřátelskou loď poslat ke dnu, na což jsou kanóny ideální, občas bude nutné zničit pouze posádku a loď jako takovou zabrat nepoškozenou – to například v případě zachraňování vězně a podobně. Stejně tak bude občas třeba obsadit nějakou tu pevnost s ukrytým pokladem. K tomu slouží bitvy „na blízko“. Stačí jen k sobě přitáhnout nepřátelskou loď a poté vhodně zvolit svou posádku (každý člen má jinou sílu) do jednotlivých kol bitvy tak, abyste vyhráli, a nepřátelská loď je vaše.

Kampaň je nápaditá, dlouhá tak akorát a pokud mám zhodnotit grafiku, myslím, že bude stačit slovo „perfektní“. Co se týče verze pro iPad, tak zde je k dispozici free verze s prvními osmi misemi (první kapitola) s tím, že další kapitoly se dají dokoupit za 1,59€. Verze pro iPhone má trošku nepochopitelně jinou politiku, když nabízí aplikaci s dvěma kapitolami za 0,79€ s tím, že třetí lze dokoupit opět za 0,79€.

Škoda je, že vývojáři příliš nedopracovali věci typu žebříčků či achievementů, které by této hře velice slušely. Hra se však dočkává dalších updatů (včetně nových kapitol), a tak se můžeme nechat ještě překvapit. Dávám 85%. Hru jsem hrál ve verzi 1.2.0.

Crimson: Steam Pirates for iPhone – 0,79€ – App Store link (iPhone)

Crimson: Steam Pirates – free – App Store link (iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Návod: Untethered Jailbreak iOS 5.0.1 s Redsn0w 0.9.10b1

Následující článek

Trenches 2: zářný příklad nevyužitého potenciálu

Související články