Conquist: vžijte se do role dobyvatele světa

Recenze zajímavé strategie Conquist, ve které nám nepůjde o nic menšího než o dobytí a ovládnutí celého světa.

Zajímalo vás někdy, jestli jste natolik dobrý stratég (či “strategyně”), abyste dokázali dobýt celý svět? Nebo jak by dopadla světová válka, kdybyste vy veleli své armádě? Ve značně zjednodušené podobě si to na svém iPadu můžete vyzkoušet – a dokonce rovnou spolu s pěti kamarády na jednom přístroji. Stačí jen správně naplánovat postup vojsk, strategicky rozdělit jejich počty a samozřejmě mít také trošku štěstí.

Conquist je poměrně nenáročná strategická hra uzpůsobená přesně pro iPad, kde máte za úkol se svými armádami ovládnout celou mapu. Map je ve hře několik, ale pravděpodobně nejzajímavější bude mapa světa a také mapa Evropy. Na počátku každé hry dostanete “přidělena” nějaká ta vojska, která si můžete postupně rozmístit do kterých zemí chcete. Tradičně je vždy největší zájem o Austrálii a Jižní Ameriku, které poskytují poměrně dobré zázemí, protože mají velmi omezený přístup.

Při rozmisťování vojsk musíte ale myslet ještě na další věci – předně je dobré vždy se snažit ovládnout nějaký ten světadíl, protože po ovládnutí celé takové oblasti budete každé kolo dostávat bonus v podobě několika vojsk, který vám může v konečném důsledku vyhrát celou hru. Dobré je také uvědomit si, co je vlastně ve hře vaším cílem – kromě normálního módu “ovládni celý svět” hra totiž ještě nabízí mód, ve kterém má každý hráč tajnou misi, po jejímž splnění zvítězí. Ostatní hráči tento úkol samozřejmě neznají, což přidává hře na zajímavosti. Mezi úkoly může být například “vyhlaď oranžového hráče”, “ovládni celou Ameriku” nebo “ovládni Evropu, Austrálii a nějaký třetí kontinent”.

Jakmile je rozmístěno, je čas – odborně řečeno – “vyběhnout”. Hráči se střídají ve stejném pořadí, v jakém rozmisťovali vojska (je vždy vybráno náhodně), ale je těžké říct, zda je výhodnější být první nebo poslední. První sice může pohybovat nejvíce vojsky, protože ho ještě nestihli tak zdecimovat, ale poslední proti sobě má zase vojsk nejméně.

Tah má dvě části – útok a přemisťování. Útočit můžete neomezeně dlouho – tedy spíše tak dlouho, dokud máte nějaké vojáky, se kterými byste útočit mohli. Jednoduše označíte vaši zemi a pak zemi protivníka a tím zaútočíte. V rámci kontinentu je samozřejmě možné útočit pouze na sousední země, mezikontinentálně jsou na mapě vyznačeny linie, po kterých lze postupovat.

Souboj je do jisté míry založený na náhodě – soupeři proti sobě házejí kostkami s tím, že každý jich má ale jiný počet. Útočník je zpravidla ve výhodě, a tak má o jednu kostku více. Přesný počet se ale řídí patřičným počtem vojáků v dané zemi. Tomu, kdo hodí menší hodnotu, “zemře” jedno vojsko – a pokud jsou hodnoty stejné, ztrácí útočník.

Jakmile je v daném kole dobojováno, je čas ještě přemístit jednotky. Přemístit lze pouze jedenkrát každý tah, a tak si dobře rozmyslete, kde budete vaše vojáky asi potřebovat. Pokud se vám v daném tahu podařilo dobýt nějaké území, obdržíte ještě speciální kartu, jejichž skládáním můžete později významně ovlivnit hru (přivolat posilu v podobě 100 vojsk a podobně).

A to je prakticky vše. Bojujete, dokud nesplníte úkol nebo nedobyjete celou mapu. Někdy to trvá pět minut, někdy ale také dvě hodiny, to záleží pouze na vás. Čas vám ale bude utíkat poměrně rychle, protože se celou dobu budete kochat velice pěknou grafikou a tematickou hudbou, a tak ani nepoznáte, že už je půlnoc.

Conquist je hrou pro všechny, kteří si chtějí občas na svém iPadu zahrát nějakou strategii, která je přímo uzpůsobená dotykovému ovládání. Všelijaké porty počítačových strategií sice vypadají hezky, ale bohužel se to nedá říct o jejich ovládání. Hra má ale samozřejmě také své vady – předně je v ní opravdu málo map a potom také zamrzí delší trvání soubojů, pokud proti sobě stojí třeba 200 vojsk. Jinak jde ale o velice příjemnou hru, kterou mohu všem stratégům jedině doporučit. Moje hodnocení: 70%. Hodnoceno ve verzi 1.4.2.

Conquist – 2,39€ / lite – App Store link

144 comments
    1. Hra “Risk” zmíněná v komentáři výše má iPhone verzi, ale jak už jsem psal, nehrál jsem ji, takže nemůžu radit. A na jinou hru tohoto typu jsem zatím nenarazil.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Megarecenze: vražedné závodění v Death Rally

Následující článek

Dvojrecenze: robotí tetris a trošku běhání po hřbitově

Související články