CES 2012: očekávaná příslušenství pro Mac

Letošní CES v Las Vegas předpovídá budoucnost počítačů – záplavě tenkých a lehkých ultrabooků se tento rok zkrátka nevyhneme. Podívejte se na zajímavá příslušenství.

Letošní Consumer Electronics Show v Las Vegas jasně předpovídá budoucnost počítačů – záplavě tenkých a lehkých ultrabooků se tento rok zkrátka nevyhneme. Spousta výrobců počítačových periferií začíná směřovat svoji pozornost tímto směrem, a když už nesoupeří přímo v oblasti samotných notebooků, soustředí se alespoň na příslušenství, které se pro tento segment lehkých noteboků stane zcela klíčovým.

Thunderbolt je základ

Před necelým rokem Apple implementoval výsledek spolupráce s Intelem ve svých přenosných počítačích. Nové rozhraní Thunderbolt, které je založeno na technologii optických vláken, nabízí dostatečnou propustnost pásma pro připojení vysokorychlostních diskových polí, dokovacích stanic, monitorů (např. dva digitální displeje na jednom portu), ale třeba i externích grafických karet. Kromě přenosových rychlostí až 10Gbit/s lze připojená zařízení snadno řetězit (lze připojit dock a do něj ještě např. Thunderbolt Display), což ocení převážně uživatelé ultrabooků, kteří pokukují po jednoduché, přesto však škálovatelné, dokovací stanici.

Pokud jste se tedy před necelým rokem ptali, k čemu že je to vlastně dobré, zde je seznam prvních opravdu zajímavých zařízení, které vašemu notebooku s Thunderbolt rozhraním dají nový rozměr.

Externí grafická karta MSI GUS II

Koncepčně zajímavý produkt GUS II představila společnost MSI. Ve zkratce jde o externí dock pro grafickou kartu, kterou lze připojit přes rozhraní Thunderbolt. Řešení má však své pro i proti. Přestože je dock prezentován na MacBooku Pro, Mac OS X zatím není na seznamu podporovaných operačních systémů (stejně jako Linux). To je však otázka pouze vyladění ovladačů pro OS X, mnohem vážnější starostí je podpora grafických karet – lze připojit jakoukoli PCI Express kartu, jejíž spotřeba však nepřesahuje 150 Wattů (např. spotřeba ATI Radeon HD 6870 se v maximální zátěži pohybuje okolo 150W).

MSI GUS II

GUS II sice vyžaduje externí napájecí adaptér, grafická karta si však musí vystačit s energií dodávanou pouze přes rozhraní PCIe x16, neboť samotný dock neobsahuje přídavné 6-pin, popř. 8-pin napájecí konektory. Výrobce tak nepříliš elegantně řeší obrovské nároky na napájení, chlazení i rozměry high-endových grafických karet.

Cena ani přibližné datum vydání zatím není známo.

Dokovací stanice Henge Docks pro Macbook Air

Velmi elegantní a jednoduchý systém vertikálního zakotvení vašeho Macbooku Air nyní nabízí firma Henge Docks. Jednoduchá dokovací stanice nabídne napájení pomocí MagSafe, Thunderbolt a USB pass-through.
Podoporované jsou obě velikosti Macbooků Air – dokovací stanice pro jedenáctipalcový model bude stát 55 dolarů, tedy okolo 1100,- Kč. Cena za třináctipalcovou verzi se bude pohybovat okolo 60 dolarů, tedy 1200,- Kč. Obě varianty jsou zatím pouze ve stádiu předobjednávek.

Belkin Thunderbolt Express Dock

Belkin si pro uživatele ultrabooků představil svůj Express Dock, tedy spíše elegantní replikátor portů. Ultrabooky zkrátka musí některé porty obětovat, Belkin však přichází s elegantním řešením, jak ultrabook obohatit např. i o FireWire 800, či gigabitový ethernet.

Hlavními lákadly Thunderbolt Express Docku je rychlost připojení všech zařízení za pomoci jediného kabelu Thunderbolt, z konektorové nabídky si přilepšíte o gigabitový LAN port, tři USB 2.0, FireWire 800, kombinovaný 3.5mm audio jack a jeden výstupní Thunderbolt port pro spřažení s dalšími zařízeními (další dock, monitor apod.).


Zařízení bude dostupné bohužel až v září, a to za cenu 299 amerických dolarů, tedy nepříliš přívětivých cca šest tisíc korun.

Přestože jsou Thunderbolt periférie zatím převážně určeny pro Mac (hlavně MB Pro a Air), letošní rok by se mohl nést v duchu masového rozšíření hlavně díky připravované platformě Ivy Bridge od Intelu, která bude vysokorychlostní Thunderbolt nativně podporovat. Tím se tato velmi perspektivní technologie stane dostupná pro masy, tudíž se určitě budeme moci těšit krom diskových stanic, docků atd. na spousty dalších zařízení.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Placené aplikace a hry pro iPhone a iPad zdarma

Následující článek

Cyclone Dash: poperte se s létajícími předměty v bouři

Související články
Androidu
Číst více

Uživatelé Androidu přecházející na iPhone upřednostňují hodnotu před technologiemiAndroiduUživatelé Androidu přecházející na iPhone upřednostňují hodnotu před technologiemi

Mezi uživateli Androidu, kteří přecházejí na iPhone, se objevil zajímavý trend, přičemž většina kupujících upřednostňuje cenovou dostupnost před funkcemi. Nedávná analýza Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) odhaluje, že významný segment lidí kupujících iPhone, který v daném čtvrtletí tvoří asi 15 % z celkového počtu kupujících, jsou bývalí uživatelé Androidu. Tito přeběhlíci tíhnou spíše ke starším modelům iPhone než k nejnovějším nabídkám.

iOS 5: nejdůležitější novinky, které Apple zítra (snad) představí

Čekání je téměř u konce a už zítra bude světu představena nová verze systému iOS 5.0 na WWDC 2011. S ní, jak již jistě víte, bude mimojiné představena i nová verze Mac OS X, Lion, či nová služba iCloud, o které se můžete blíže dočíst z našeho staršího článku. Nyní se ale pojďme soustředit na to, čeho bychom se měli dočkat v nadcházející budoucnosti sytému iOS - přesněji tedy jeho páté verze.