Budoucí AirPods by mohly použít ultrazvuk k detekci správného umístění

Budoucí modely AirPods mohou být schopny detekovat, když nebudou správně usazeny v uchu uživatele pomocí ultrazvukového senzoru a buď upozorní nositele, nebo přesměrují zvuk na jiné zařízení.

Možná budete považovat za samozřejmé, že zvuk bude špatný, pokud vaše AirPods Pro nebudou správně umístěny v uchu. Apple však chce, aby vás AirPods na tuto skutečnost upozornily – a případně určily, zda skutečně chcete poslouchat jiné zařízení.

Je to součást cíle společnosti Apple vytvořit ekosystém, kde nemusíte přemýšlet o zapnutí nebo vypnutí zařízení, zařízení reagují na to, co chcete. Už to tak je například s tím, jak se AirPods Pro automaticky přepnou z iPhonu na iPad, i když to vždy nechcete.

Nový patent

„Ultrazvukové přibližovací senzory a související systémy a metody,“ jsou nově uděleným patentem, který chce interpretovat, když chcete poslouchat vaše AirPods, a když chcete poslouchat reproduktor vašeho iPhonu. A pokud budete používat AirPods, zajistí se, že je budete správně nosit pro nejlepší zvukový zážitek.

„Vnímaná kvalita zvuku a další měřítka výkonu zvukového příslušenství se mohou lišit v závislosti na místním prostředí, ve kterém je zvukové příslušenství umístěno,“ říká Apple. „Například vnímaná kvalita zvuku se může zhoršit, pokud sluchátka nejsou dobře usazena v uchu uživatele.“

Patent se týká hlavně toho, jak by AirPods nebo podobná zařízení mohla učinit toto rozhodnutí. Navrhuje, aby toho bylo možné dosáhnout pomocí „ultrazvukového senzoru přiblížení“, který „dokáže určit jednu z více charakteristik místního prostředí“.

Tím místním prostředím může být místnost, ve které uživatel stojí, nebo stejně to může být jeho ušní bubínek. Konkrétně by mohly AirPods „znovu vysílat ultrazvukový signál do místního prostředí a mohou přijímat ultrazvukový signál“ zpět.

„Z míry korelace mezi emitovaným a přijatým signálem může senzor klasifikovat místní prostředí,“ pokračuje patent. „Například takový senzor dokáže posoudit, zda jsou sluchátka umístěna v uchu uživatele.“

Až na jednu výjimku se zbytek patentu zvlášť netýká toho, co by AirPods s touto informací mohly udělat. S vědomím, že nejsou správně namontovány, by však mohly přinejmenším vydat oznámení na iPhone uživatele nebo možná pípat do ucha.

Potenciálně by také mohly provést nějaké úpravy přehrávaného zvuku. To by možná mohlo zahrnovat kompenzaci za poskytnutí správného stereofonního mixu, i když je jeden AirPod trochu mimo správné zarovnání v uchu.

Detail z patentu ukazuje, jak může ultrazvukový signál určit, zda jsou AirPods správně usazeny v uchu uživatele

Jak budou AirPods reagovat?

Dalším zájmem patentu je skutečně zjistit, proč uživatel AirPods nevložil správně. Pokud je to chyba nebo se uvolnili, může být zapotřebí oznámení.

Pokud je to však proto, že uživatel chce ve skutečnosti poslouchat něco jiného, patent chce, aby to AirPods zjistily a vypnuly zvuk do uší.

„AirPods by mohly přesměrovat zvukový signál do jiného přehrávacího zařízení reagujícího na zjištění senzoru, že sluchátka nejsou v uších uživatele,“ uvádí patent.

Takže můžete poslouchat hudbu přicházející z vašeho iPhone přes AirPods. Pokud tedy tyto AirPody vyjmete, hudba se místo toho může automaticky přehrávat z nedalekého HomePodu.

Tento patent je připisován Charlesi L. Greenleeovi. Jeho předchozí práce zahrnuje související patent pro jiný ultrazvukový senzor, také pro Apple.

Společnost Apple opakovaně zkoumala použití ultrazvukových senzorů pro širokou škálu aplikací. Tento příklad AirPodů, které iPhonu říkají, aby přesměroval zvuk, souvisí s předchozím výzkumem, jak by zařízení mohla pomocí ultrazvukových pingů určit, jak blízko jsou ostatní zařízení.

Nedávno vyšlo najevo, že Apple v rámci autentizace uživatelů zkoumá použití ultrazvukových senzorů . V budoucnu může Siri použít více technologií, včetně ultrazvukových, k identifikaci, kdy mluví různí uživatelé.

Připravované „ Apple Glass“ pak může pomocí ultrazvukových senzorů určit, kde se v prostředí fyzicky nachází. Společnosti Apple je však uděleno velmi mnoho patentů a ne všechny z nich budou použity.

Předchozí článek

Díky iPhone 12 by mohl být Apple do konce roku oceněn na 3 biliony dolarů

Následující článek

Apple testuje microLED displeje pro zlepšení kvality svých zařízení

Související články