Archetype: online multiplayerový FPS nářez na iPhone

Recenze iPhone hry Archetype,multiplayerové online střílečky podobné hře Eliminate Pro.Má cenu koupovat tuto hru na AppStore za 2,39€? Odpověď najdete v článku!

Když jsem hrával Eliminate Pro, říkal jsem si, že to je vrchol FPS hraní na iPhone / iPod touch. Jenže pak přišla N.O.V.A., která FPS hraní posunula ještě o něco dál – a nyní se objevila hra Archetype, která si dala za úkol dílo dokončit. Stejně jako Eliminate Pro je primárně multiplayerová a neuvěřitelně návyková.

První věcí, co vás uchvátí, je skvěle zpracované úvodní video. Pojednává o invazi mimozemšťanů a o tom, jak zbylí lidští bojovníci trénují mezi sebou, aby byli vůbec schopni postavit se na odpor. Ne že by to bylo nějak extrémně původní a originální, ale zrovna u hry tohoto žánru to snad ani není potřeba.

Dalším zajímavým prvkem je menu, které je vytvořené tak nějak futuristicky a vypadá opravdu pěkně. Na druhou stranu, často musíte čekat, až k vám menu “přiletí”, protože trefit se do některých políček dá opravdu práci. To ale vůbec nevadí, protože tu přece nejsme kvůli nějakému menu, ale kvůli fragům a killům.

Jak již bylo zmíněno, hra je primárně multiplayerová (vyžaduje tedy wi-fi nebo 3G připojení – samozřejmě s co nejmenším lagem), avšak najdete zde i jakýsi “training” mód, ve kterém ale pouze střílíte do nehybných postav. Nic zajímavého. Abyste se mohli připojit do on-line řeže, stačí vejít do “lobby” a systém vám automaticky vyhledá vhodný zápas. Často se ale stává, že se poněkud načekáte, protože počet aktivních hráčů je docela nevyvážený – zatímco někdy jsou zápasy nacpané k prasknutí, jindy budete rádi, že najde jednoho jediného protivníka (a to ještě musíte doufat, že ho systém nepřiřadí do stejného týmu, protože to se bohužel taky stává).

K dispozici je cca pět map, které se vybírají vždy náhodně. Máte-li ale nějakou neoblíbenou mapu, můžete vyjádřit svůj nesouhlas pomocí veta – a pokud s vámi bude souhlasit alespoň 50% hráčů, mapa se automaticky změní.

Je-li všechno vybráno a hráčů je dostatek, stačí minutku počkat a hra se automaticky rozběhne. Pravděpodobně jsem zapomněl zmínit, že nejde o klasický deathmatch, ale o týmový deathmatch, takže se snažte netrefit ty, co nosí stejnou barvu (ano, jde to – a někteří hráči to bohužel zneužívají).

Zápasy samy o sobě jsou velice krátké, za pár minut bude po všem. “Naštěstí” jsou mapy natolik malé (plus máte k dispozici jakýsi radar, na kterém vidíte přibližnou polohu všech hráčů), že nebude nouze o střety.

Hra se ovládá tradičně pomocí dvou “kruhů”, z nichž levým se pohybujete dopředu a dozadu a pravým míříte a střílíte. Bohužel to není ještě tolik odladěné, a tak se vám často bude stávat, že si “ustřelíte”, budete-li pouze chtít změnit směr. Co se týče zbraní, těch je ve hře poměrně málo, k dispozici je kulomet, kulomet s autostřílením (pravděpodobně nejpoužívanější zbraň), brokovnice, raketomet a ještě napříkad sekera. A bohužel, sekera je snad nejobávanější zbraní celé hry, protože pokud jí někoho majznete, je ihned mrtvý. Dost to ale ubírá na zábavnosti a hráči, kteří toto provozují, často upadají v nemilost – obecně by se dalo říct, že ve FPS střílečce jsou zbraně na blízko šlápnutím vedle.

Jakmile uběhne stanovený čas, zápas končí a vy se dostanete do jakého vyhodnocení, kde se vám vypíše, kolik kdo sestřelil protivníků a kdo byl nejproduktivnějším hráčem. Poté si ještě prohlédnete podrobnější statistiky, kde se také dozvíte, kolik “expů” jste ve hře získali. Zkušenosti získáváte jak samotnou výhrou, tak také plněním achievementů – těch je ve hře několik a můžete je dokončit opakovaně, což je skvělé (ale ne úplně jednoduché). Jakmile postoupíte na další úroveň, bohužel jediné, co se změní, je vaše ikonka. Nic jiného postup na další úroveň nepřináší, což je škoda.

Hra je ještě v rané verzi, a tak trpí mnohými neduhy. Mezi ty nejhorší patří až moc časté lagování serveru, špatně vypsané statistiky zápasu a nedostatek hráčů. Stalo se mi dokonce, že mi hra zasekla iPhone natolik, že jsem ho musel restartovat, což se mi ještě nikdy předtím nestalo. Doufejme ale, že vývojáři tyto neduhy odstraní.

Měl-li bych srovna Archetype s jejím přímým konkurentem, hrou Eliminate Pro, na kterou máme na iPhoneTips recenzi také, nebyl bych asi schopný říct, která hra je lepší. Jednoznačnou výhodou Archetype oproti Eliminate Pro je fakt, že můžete hrát pořád, aniž byste museli čekat na další energii, a také větší plynulost samotného hraní. Na druhou stranu Eliminate Pro nabízí více obsahu, propracovanější vývoj postav a také například systém nakupování zbraní (což ale nemusí být vždy spravedlivé). Co se týče ceny, Eliminate Pro je na rozdíl do Archetype úplně zdarma.

Archetype (2,39€) je určitě hrou s velkým potenciálem, která ale bohužel podobně jako ostatní nové hry trpí jistými nedostatky, které zážitek ze hry zhoršují. Grafika a zvukový doprovod je postačující, ale ne příliš propracovaný vývoj postavy vám nedává žádnou motivaci hrát dále. Je jen a jen na vás, zda vám těch pár euro za hru opravdu stojí.

Moje hodnocení: 65%. Hra byla recenzována ve verzi 1.0.2.

Archetype – 2,39€ – AppStore link

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Soutež: Vyhrajte 5 luxusních krytů Ultra-Case!

Následující článek

Fare City: dokážete zkrotit rozjeté taxíky?

Související články