Apple: nové iPody, iOS 4.1, iTunes 10, Ping, Apple TV a další!

Kompletní průvodce konferencí Apple: Nové iPod Shuffle, Nano i Touch, iOS 4.1, iTunes 10, Ping, Apple TV a mnohem více!

Uběhlo pouze pár hodin od skončení letošní hudebně orientované Apple keynote, které předcházelo mnoho očekávání. Některé z nich se naplnily, některé ne, každopádně si buďte jistí, že to stálo za to – a že Apple opět nezklamal. Přinášíme vám detailní report obsahující podrobnosti o všech novinkách, které byly představeny, obohacený navíc o hromadu obrázků (některé grimasy Steva Jobse opravdu stojí za to). Pusťme se do toho!

Tato keynote byla jako jedna z prvních za posledních pár let (konkrétně přibližně šest) vysílána živě přímo na stránkách Applu (jak kvalitně byl tento přenos zpracován technicky se dozvíte na konci), a tak byli na jednu stranu fanoušci osvobozeni od zdlouhavého čekání, na druhou stranu toto čekání vytvářelo při každé keynote zajímavou atmosféru. Přeberte si to jak chcete, ale mně osobně přišlo příjemné nemuset vstávat uprostřed noci a kontrolovat, zda už je video dostupné.

Dost ale nudných řečí, pojďme se podívat na novinky, na které jistě už všichni čekáte. Videopřenos byl spuštěn už přibližně patnáct minut před zahájením, a tak jste měli možnost zhlédnout atmosféru, která v sále panuje před začátkem keynote. Hrála příjemná hudba a vy jste mohli v publiku zahlédnout různé lidi, od těch totálně natěšených až po některé totálně znuděné (pravděpodobně uživatelé Windows Mobile). Ti pozornější si mohli všimnout i některých významných jablečných osobností, mezi nimi například Jonathan Ive, hlavní designer Applu, Scott Forstall, šéf vývoje iOS a Steve Wozniak – viz obrázek níže.

Jakmile nastoupil na pódium Steve Jobs, ozval se bouřlivý potlesk, který mi subjektivně připadal bouřlivější než obvykle – ale mohl to být pouze můj pocit. Steve jako obvykle započal keynote pro někoho možná nudnými statistikami, nicméně jsme se dozvěděli velice zajímavá data – například že v App Store už je přes 250 tisíc aplikací, z toho 25 tisíc, tedy desetina je určena pro iPad. Vzhledem k tomu, že byl iPad představen teprve letos v lednu, je to velice vysoké číslo. Dalším zajímavým údajem bylo číslo 230 tisíc, které představuje počet za den aktivovaných iOS zařízení – ano, každý den je přes iTunes aktivováno dalších skoro čtvrt milionu zařízení poháněných iOS. Neuvěřitelné – nedovedu si představit větší lákadlo pro vývojáře než takovéto údaje. Jobs se také zmínil o třech nově otevřených Apple Retail Storech – v Paříži, v Šanghaji a v Londýně (všechny vypadají nádherně) a zdůraznil, že některé dny přijde do všech Apple storů na světě dohromady přes milion zákazníků.

iOS

Prvním důležitým tématem byl iOS. Všechny uživatele starčích iPhonů jistě potěší, že Apple dodržel, co slíbil, a oznámil vydání iOS 4.1 během příštího týdne. Tento (samozřejmě free) update přináší kromě tolik očekáváno zrychlení na starších zařízeních a opravení proximity sensor a bluetooth bugů i několik důležitých novinek.

První novinkou jsou tzv. HDR fotografie, které bude nyní možno pořizovat přímo z iPhonu (a iPodu touch, viz níže). Nejsem žádný odborník na fotografii, a tak mě v komentářích opravte, budu-li se mýlit: pokud zvolíte při focení možnost HDR, nevyfotí iPhone pouze jednu, ale rovnou tři fotografie. Jedna z nich bude stejná jako při normálním focení, jedna bude přesvětlená a poslední podsvětlená. Jistým algoritmem se pak tyto fotografie složí do jedné (budou ale uloženy obě verze, jak originál, tedy “prostřední” fotografie, tak HDR) a vznikne fotografie, která je kvalitativně o mnoho výš než běžná fotka. Rozdíl je poznat především na obloze či jakýchkoli pozadí – jsou vidět barvy, které byste normálně neviděli, a fotky jsou celkově o mnoho barevnější.

Druhým významným prvkem iOS 4.1 je tajemný Game Center, který byl ohlášen už v iOS 4, ale nějak se do něj neprobojoval. Znáte-li OpenFeint, mohli bychom k němu Game Center přirovnat. Jedná se o high-score systém, ve kterém jsou obsaženy jak žebříčky skóre, tak také achievementy – můžete pomocí něj sledovat, co vaši kamarádi (právě) hrají, a nacházet nové hry. Co je ale nejdůležitější součástí Game Center, jsou multiplayer hry. To je věc, která momentálně v drtivé většině her chyběla, a tak se Apple rozhodl tuto mezeru vyplnit – a udělal to skvěle: multiplayer vám dovolí propojit se s vašimi přáteli, kteří mají stejnou hru, a pokud budete chtít, můžete například doplnit počet o dva náhodně vybrané hráče vaší úrovně, bude-li hra vyžadovat například čtyři hráče a vy budete pouze dva. Pokud vás někdo vyzve ke hře, kterou nebudete mít zrovna spuštěnou, objeví se vám push notifikace, což považuji za skvělé.

iOS 4.1 ale nebyl jedinou verzí, která byla ohlášena – Steve Jobs zmínil i další verzi, iOS 4.2, která má dorazit později tento rok a má přinést funkce iOS 4 i pro iPad – tedy multitasking, folders a podobně. Všichni majitelé iPadů se už jistě velice těší.

iPod shuffle

Druhým tématem se podle očekávání staly iPody. Steve Jobs začal zostra, když publiku oznámil, že se jedná o největší změnu, co se týče iPodů, za celou jejich historii (to si tedy nemyslím) a že předvedou pozměněné modely všech iPodů, což se ukázalo jako lež – změny se totiž nedotkly opomíjeného iPodu classic, který svým neinovovaným vzhledem už poněkud vyčnívá.

Sám iPod shuffle se dočkal poměrně důlěžité změny – a totiž že se s menší úpravou vrátil zpět k designu druhé generace, která, na rozdíl od té třetí, hlasově ovládané, měla tlačítka. Jobs totiž přiznal chybu, když si myslel, že lidé nepotřebují tlačítka – opravdu je potřebují. Ovládání hlasem je totiž sice možná pohodlné a futuristické, ovšem ne moc praktické – ne vždy se vám totiž povede vše vyslovit tak, jak si přejete, a navíc k tomu potřebujete speciální sluchátka. A co že je tou změnou? iPod shuffle se ještě zmenšil – nyní je čtvercový a pouze tak velký, aby se na plochu vešla tlačítka.

Kapacita Cena
2 GB $49 / přibližně 950 Kč, reálná cena u nás zhruba 1500 Kč

iPod Touch

U iPodu touch, podle Steva Jobse nejprodávanějšího iPodu vůbec, došlo ke všem změnám, které se předpokládaly. Touch nyní obsahuje po vzoru iPhonu 4 Retina displej a byl obdařen i dvěma kamerkami, jednou vzadu, která je samozřejmě schopná nahrávat video v HD rozlišení, a jednou vepředu, určenou pro FaceTime. A ano, můžete používat FaceTime i v kombinaci iPhone 4 – iPod touch a obráceně.

Další významnou změnou je ještě tenčí design, u kterého už mnoho lidí nechápe, jak je možné ho docílit, a také osazení Apple A4 čipem, tedy tím stejným, který je v iPadu nebo iPhonu 4. Datová kapacita se bohužel nijak nezvýšila, což ale na druhou stranu zaručuje iPodu classic ještě pár let života.

Kapacita Cena
8 GB $229 / přibližně 4420 Kč, reálná cena u nás zhruba 5500 Kč
32 GB $299 / přibližně 5770 Kč, reálná cena u nás zhruba 7000 Kč
64 GB $399 / přibližně 7700 Kč, reálná cena u nás zhruba 9000 Kč

iPod Nano

Nejvýraznějí proměnou prošel bezesporu iPod nano. Opět se u něj vyplnila řada spekulací, především ta s dotykovým displejem, který je opravdu v nové generaci obsažen – iPod nano tak od nynějška rozšiřuje řady dotykových Apple zařízení. Nano má podobný čtvercový design jako Shuffle (a začalo se mu také přezdívat “dotykový Shuffle”) a obsahuje i klips pro připevnění.

Co se týče dotykového ovládání, tak je řešené podobně jako na ostatních dotykových zařízeních pomocí ikonek – nikde ale nebylo zmíněno, že by byl Nano poháněn iOS (pravděpodobně ale o nějakou odnož půjde). Ovládání v ukázce nevypadalo příliš ergonomicky, zvláště proto, že se toho na obrazovku jednoduše moc nevejde – to vše ale ukáže až praktické používání.

Nano obsahuje poměrně hodně funkcí, od playlistů až po Genius Mixes, ovšem jedna z nich přeci jenom vyčnívá – a jedná se o hodiny. Hodiny jsou poměrně výjimečně zpracovány jako ručičkové, a tak se díky čtvercovému designu vyplnil sen mnohých jablečných fandů o iWatch. Budete-li chtít, můžete klidně iPod nano jako hodinky nosit – koneckonců, Jobs sám zmínil, že se to jeden ze členů dozorčí rady chystá udělat. Až tedy uvidíte na ulici chlápka s iPodem na ruce, za ním!

Kapacita Cena
8 GB $149 / přibližně 2880 Kč, reálná cena u nás zhruba 4000 Kč
16 GB $179 / přibližně 3460 Kč, reálná cena u nás zhruba 5500 Kč

iTunes

Další velkou ohlášenou novinkou se stalo iTunes, konkrétně jeho nová verze s pořadovým číslem 10. Vzhledem k tomu, že se jedná o major release, bych očekával, že bude nová verze nadupaná novinkami, ale bohužel tomu tak příliš není – co se týče těch viditelných, tak jde o změnu ve výpisu songů, kdy jsou (možná po vzoru Windows Media Playeru) přidány i obrázky alb, což docela vítám. Druhou novinkou je pozměněná ikonka, která vzbuzuje rozporuplné pocity. Steve Jobs její změnu odůvodnil tím, že CD, které bylo na pozdadí té staré, je už přece poněkud zastaralé (což je pravda).

To je vše, co se týče viditelných a pro nás Čechy a Slováky použitelných změn. Poslední novinkou je totiž nová hudební sociální síť Ping. Čtenářům, z nichž drtivá většina jsou určitě zkušení uživatelé Facebooku či jiných sociálních sítí, zřejmě nemá cenu představovat krásu možností, které v Pingu máte, takže pouze v kostce – můžete sdílet to, co posloucháte či kupujete, kam jdete na koncert, můžete nahrávat fotky a videa. Můžete si přidávat do přátel pouze toho, koho chcete, a poté vidět specifické statistiky toho, co vaši přátelé poslouchají. Nic moc víc toho Ping nenabízí a zřejmě to ani není potřeba.

Bohužel pro jablečné fandy, kteří žijí v zemích nepodporovaných Applem, tedy v těch, kde není prozatím spuštěn iTunes Store, asi Ping nebude – drtivá většina jeho funkcí je právě na tento obchod navázána. Pro nás tedy iTunes 10 přináší pouze pár kosmetických změn a novou ikonku. Škoda.

Apple TV

Apple TV (ano, opravdu takto, nikoliv iTV) se stala na této keynote typickou “One last thing” – tedy, abych byl přesný, “One last hobby”. U Apple TV se, na rozdíl od předchozích produktů, většina spekulací nepotvrdila – není totiž poháněna iOS, jak bylo předpokládáno, a tak není ani zapotřebí žádného speciálního dálkového ovladače.

Co je důležité, tak především cenová politika Applu – opravdu došlo k snížení cen HD seriálů na $0.99 za epizodu s tím, že se jedná pouze o “půjčení”. Apple vůbec v rámci Apple TV přešel pouze na model půjčování a odůvodnil to tím, že se uživatelé alespoň nemusí starat o volné místo. Nebojte se ale, je samozřejmě možné přes Wi-Fi streamovat obsah vašeho Maca do iTV. A stejně tak to půjde i z iPhonu nebo iPadu, což je opravdu skvělé.

Design Apple TV prodělal také obrovskou změnu, celé zařízení je nyní zhruba čtyřikrát menší a v černé barvě, to zřejmě aby ladilo s televizemi, které jsou většinou také černé. A abych nezapomněl, snížení cen se dotklo i HD filmů, které si nyní můžete půjčovat za $4.99. A pokud máte subscription na službě Netflix, můžete její obsah streamovat do Apple TV také. Žádné aplikace pro Apple TV se tedy bohužel (či bohudík?) nekonají.

Shrnutí

Letošní hudební keynote, která byla navíc okořeněna live přenosem, se určitě povedla, i když mi přišlo, že Steve Jobs nebyl v takové formě jako obvykle – mnohokrát se musel dívat do poznámek, což se normálně nestává. Představeny byly povedené i méně povedené (iTunes 10, iPod nano) produkty, ale je jasné, že ne každému sedne úplně všechno. Zřejmě nejvíce oceněnými se stane iOS 4.1 (4.2) a Apple TV v těsném závěsu s iPodem touch, který se už nyní dá opravdu označit za iPhone bez telefonu.

Slíbil jsem vám, že se podělím i o zkušenosti, co se týče technického zpracování přenosu, tak tady jsou: stream běžel naprosto v pořádku (i v dostatečné kvalitě) až do poslední třetiny keynote, kdy se obraz začal sem tam trhat a několikrát jsem musel refreshnout Safari. Vzhledem k tomu, že šlo o premiéru, bych byl ale shovívavý – bude zajímavé se dozvědět, kolik tisíc lidí živý přenos sledovalo (samozřejmě vás o tom budeme informovat).

Na konec ještě uvádím chronologický přehled uvolňování představených produktů, abyste měli přehled, kdy se na co těšit:

Produkt Datum
iTunes 10 + Ping dostupné
iPod shuffle 8. září (přibližně)
iPod nano 8. září (přibližně)
iPod touch 8. září (přibližně)
iOS 4.1 8. září
Apple TV konec září
iOS 4.2 listopad

Celkově hodnotím keynote kladně, i když musím přiznat, že už jsem zažil lepší. Je ale pravdou, že ty podzimní většinou moc revolučních věcí nepřináší, na to si musíme počkat na leden (iPad 2G?) či na WWDC ’11 (iPhone 5? Mac OS X 10.7?). Nevím jak vy, ale já už se těším.

Upozornění: české ceny uvedené u představených novinek jsou pouze naším odhadem, který nemusí být vůbec přesný a nemusí korespondovat s realitou. Stejně tak  prozatím nevíme, kdy se nové výrobky dostanou na český trh a jestli vůbec.

Jak vidíte včerejší keynote vy? Co se vám nejvíce líbilo a co naopak vůbec? Jaký názor máte na nový iPod nano a iTunes 10? Podělte se o svoje myšlenky v komentáři, ať už zde nebo na Facebooku!

197 comments
  1. mna osobne, ako cerstveho majitela iPhone 4, najviac zaujal iOS 4.1, konkretne HDR foto! som zvedavy o kolko budu v reale tie fotky lepsie

  2. HDR foto přijde až v iOS 4.2 v listopadu (november)… a podle ukázek, které Jobs prezentoval, by mělo jít o poměrně velký rozdíl. také se těším 🙂

  3. Nechcem sa hadat, ale aj z vaseho textu jednoznacne vychadza ze HDR atd bude so 4.1 a ze 4.2 je os pre iPad. Rovnako ako s trojkovym os, tiez bol 3.1.x pre iphone/ipod a 3.2 pre iPad.

  4. já se také nechci hádat, proto se necháme překvapit. odpověď získáme už příští týden. 🙂

  5. aha, díky, asi jsem neposlouchal pozorně. naštěstí tu máme kompletní informace, takže good 🙂

  6. Kedy sa dostane iPod Touch 4 na Slovensko? (priblizne) A nebude aj 64GB verzia?

  7. Chci se jen zeptat, psali jste, že se opravuje mimojiné bug v BlueTooth. Neví někdo, co konkrétně?

  8. Omlouváme se, v článku je chyba, iPod touch je dostupný s kapacitou 8 / 32 / 64 GB, nikoliv 8 / 16 / 32 GB, jak je uvedeno v článku – opravíme. A co se týče dostupnosti, předpokládáme, že dovozci to budou chtít stihnout do Vánoc, aby chytli vlnu nákupů.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Splode: nenáročná a chytlavá oddychovka + Soutěž o 2 promo kódy

Následující článek

Epic Citadel: Budoucnost her na iPhone a iPad je tu už dnes!

Související články