Apple: nejdůležitější novinky 9. týdne roku 2012

Čím se devátý týden roku 2012 poznamenal na jablečném průmyslu? Co nového se dělo okolo nejhodnotnější společnosti na světě? Pojďte se s námi podívat, o co nás uplynulý týden obohatil.

Čím se devátý týden roku 2012 poznamenal na jablečném průmyslu? Co nového se dělo okolo nejhodnotnější společnosti na světě? Pojďte se s námi podívat, o co nás uplynulý týden obohatil.

Apple vyvíjí nový HD audio formát optimalizovaný pro streaming

Zprávy serveru The Guradian informují o záměrech Applu vytvořit nový zvukový formát, který by měl společnosti umožnit distribuci zvukových nahrávek z obchodu iTunes ve vysoké kvalitě. Zároveň by však měl integrovat i funkci přizpůsobivého streamování, která by dle záměrů společnosti Apple měla umožnit lepší využití úložišť a možností datových přenosů při streamování hudby z iCloud/iTunes Match.

Neil Young před necelým měsícem potvrdil, že již v minulosti spolupracoval s Jobsem na zavedení nového datového formátu pro hudbu přístupnou z iTunes Store. Pravděpodobnosti na vzniku nového formátu přidává i fakt, že Apple před nedávnem začal aktivně tlačit svůj program Mastered for iTunes a vybízet nahrávací studia k poskytování svých nahrávek v nejvyšších možných kvalitách pro zveřejnění v iTunes.

Dle zdrojů The Guardian bychom se představení nového formátu mohli dočkat již ve středu, tedy v den představení netrpělivě očekávaného iPadu 3.

Nová reklama “iCloud Harmony” prezentuje iCloud

V neděli Apple pustil do vysílání novou reklamu, která má za cíl jediné – s příchodem nového iPadu co nejvíce protlačit pohodlí automatické synchronizace dokumentů, fotografií, poznámek apod.

Kdo z vás ještě iCloud nezkusil, třeba změní názor a podlehne:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DD-2MQMNlMw[/youtube]

Ultra-tenké 13″ a 15″ MB Pro již v dubnu, možný je i 14″ model

Dle serveru The Digitimes by Apple mohl doplnit řadu ultra-tenkých notebooků Macbook Air o 14″ model. Apple tím chce plně pokrýt zájmy asijského trhu, kde jsou rozměry 14″ úhlopříčky standardem pro mainstreamový notebook. Přestože se Asie stala po USA a Evropě klíčovým trhem pro společnost Apple, o důvěryhodnosti tvrzení ohledně 14″ modelu výhradně pro asijský trh silně pochybuji.

The Digitimes navíc dodává, že nové modely přetvořených Macbooků Pro by mohly dorazit již v průběhu dubna. Stejně jako v případě uvedení “dnešních” MB Pro by se Apple mohl zaměřit prvně na 13″ a 15″ modely, největší 17″ model by měl následovat o několik týdnů později.

Největší překážkou se zatím zdá být údajný nedostatek nových procesorů Intel Ivy Bridge, jejichž uvedení Intel údajně odložil u některých modelů až na červen 2012. Apple je však znám svými “specificky uzavíranými” dohodami s dodavateli, je tedy dost možné, že i přes relativně omezené množství se k novým čipům dostane pár týdnů před konkurencí.

Adobe nabízí Photoshop Touch pro iPad 2

V pondělí byla do App Store uvolněna konečná verze populárního foto-editačního programu Adobe Photoshop. Aplikace nese jméno Photoshop Touch a v jednoduchém a přehledném prostředí nabízí základní funkce pro editaci fotografií, práci s vrstvami, efekty a filtry.

Photoshop Touch je vlajkovou lodí ze série šesti aplikací, kterými chce Adobe rozšířit své působiště z PC trhu i na populární tabletový trh Applu.

Aplikace je dostupná jen pro iPad 2 a pro svůj běh vyžaduje operační systém iOS 5. Dostupná je za cenu $9.99 (€7.99) a stahovat ji můžete přímo zde.

The New York Times poukazuje na nedostatky v zabezpečení galerie

Na bezpečnostní nedostatek v systému iOS poukázala na zakázku napsaná aplikace od The New York Times. V rychlosti: jde o to, že pokud uživatel povolí aplikaci přístup k informacím o poloze, aplikace získává přístup do celé galerie fotografií, kterou lze poté bez vědomí uživatele v ultimátních případech celou zkopírovat na vzdálený server.

Není jasné, které aplikace v App Store tohoto nedostatku využívají (nemusí kopírovat fotky samotné, ale třeba jen GPS data z EXIF informace každé fotografie), dle zdrojů serveru The Verge je momentálně vyvíjen patch pro tuto bezpečností mezeru.

iPhone již několikrát čelil kauzám ohledně bezpečí a soukromí uživatelů – např. sdílení lokace u iPhone 4 a za poslední měsíc i ohledně neoprávněného přístupu aplikací ke kontaktům v telefonu.

Počet stažených aplikací v App Store přesáhl 25 miliard

V pátek počet stažených aplikací z ohchodu App Store přesáhl magickou hranici 25 miliard. Majitel aplikace, jejiž stažení hranici 25 miliard překročilo, se stal výhercem poukázkové karty na obsah v hodnotě 10 tisíc dolarů. Svoji výhru může tento šťastlivec proměnit v jakýkoli obsah na Mac App Store, App Store a iTunes Store.

V App Store je aktuálně dostupných přes 550 tisíc aplikací. Obchod byl poprvé spuštěn v létě 2008.

Mac Pro by příští týden mohl dostat nové Intel Xeon E5 procesory

Dle zpráv serveru The Inquirer by se v průběhu příštího týdne mohly objevit první stroje s novými čipy ze série Intel Xeon E5. Tyto procesory, známé též jako serverové čipy Intel Sandy Bridge E, jsou dle zpráv již několik týdnů v držení výrobců, informační embargo padá počátkem příštího týdne.

Budoucnost profesionální řady Mac Pro byla minulý rok již několikrát zpochybňována, přechodem na profesionální platformu Sandy Bridge E by Apple mohl svoji řadu obnovit a vrátit zpět do života. Poslední aktualizace se řada Mac Pro dočkala v létě 2010 – ta aktuálně nabízí dvou-procesorovou konfiguraci.

Nový line-up by mohl nabídnout až dva šesti-jádrové, nebo dva osmi-jádrové procesory ze série E5-2600, zatímco nižší, jednoprocesorové stanice by mohly být poháněny “levnějšími” modely ze série E5-1600.

Tržní hodnota Apple přesáhla 500 miliard

Za poslední dva měsíce tržní hodnota Applu vzrostla o neuvěřitelných 34%. Nárůst na rekordní hodnotu až 507 miliard amerických dolarů je reakcí na skvělé finanční výsledky za první fiskální čtvrtletní 2012 a očekávané představení nové generace tabletu Apple iPad.

Představení iPadu 3 je ve středu, tržní hodnota jistě opět vzroste ihned po uvedení, popř. po zařazení do prodejů.

Koncem roku by Apple mohl spustit vlastní TV kanál

Server New York Post informuje o záměrech Applu spustit vlastní televizní kanál i přes dosavadní nezájem o spolupráci s předními americkými televizními operátory.

Apple by chtěl implementovat celý kanál jako aplikaci – ten by byl poté přístupný ze zařízení Apple TV a v budoucnu i připravované televize s jablkem ve znaku.

V průběhu příštího týdne se konečně dočkáme třetí generace tabletu Apple iPad. Na iPhoneTips.cz samozřejmě nabídneme detailní report z celého eventu, novinkami ohledně tabletu však neskončíme. Je jasné, že příští týden se bude točit převážně okolo nového tabletu, ostatními a méně důležitými zprávami se tedy nechte překvapit zase až v dalším týdenním soupisku.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Katalog VŠ 2012: pomocník pro výběr vysoké školy + Soutěž

Následující článek

JailbreakTips #3: IconRotator - otočte všechny home ikony

Související články

Tetris: legenda pro iPhone v 80% slevě pouze dnes!

Legendární Tetris určitě všichni znáte. Pokud si chcete tuto "digi-hru" pořídit také na iPhone, vřele vám doporučuji koupit právě Tetris na AppStore pokud možno ještě dnes, 23.5.2010. Electronic Arts slaví neuvěřitelných 100 mil. stažení, což samo o sobě dokazuje kvalitu této hry. Jako dárek na nás čeká exkluzivní sleva o 80% na 1,59€!