Apple MacBook Air: Recenze nového modelu 2011

Už od pátku mám příjemnou povinnost testovat nový MacBook Air 13,3″, který mě svou Unibody konstrukcí přesvědčil, že je čas na upgrade stávajícího MacBooku Pro z roku 2008. Zda jsem udělal dobře, nebo svých 30.690 Kč investoval špatně, se dozvíte v této recenzi.

Už od pátku mám příjemnou povinnost testovat nový MacBook Air 13,3″, který mě svou Unibody konstrukcí přesvědčil, že je čas na upgrade stávajícího MacBooku Pro z roku 2008. Zda jsem udělal dobře, nebo svých 30.690 Kč investoval špatně, se dozvíte v této recenzi.

Design

První, co každého potencionálního majitele upoutá na první pohled, je konstrukce, především pak hmotnost a výška zavřeného MacBook. V přední části má Air pouze 3 mm, u zadní hrany pak 17 mm, což jsou společně s hmotností 1,35 kg (u 11,6″ modelu pouze 1,08 kg) opravdu nevídané parametry. Samozřejmostí je Unibody tělo s displejem s rozlišením 1440×900 (u 11,6″ modelu 1366×768), což je mimochodem vyšší, než u nejnovějšího 13,3″ MacBook Pro. Kromě MagSafe nabíjecího konektoru a výstupu na sluchátka na nás čeká dva porty USB 2.0, Thunderbolt a u 13,3″ modelu užitečný slot SD karty. Milovníci video-chatování budou muset oželit HD kameru, kterou mají až modely Pro.

Samotný odstavec věnuji klávesnici a trackpadu. Upřímně musím říct, že na široké mezery podsvícené černé klávesnice, pod kterou najdete velký trackpad zvládající i čtyřprstá gesta Lionu, si zvyknete okamžitě a budete ji při psaní opěvovat. Můj předchozí MacBook Pro měl stříbrnou klávesnici prakticky bez mezer a subjektivně horší ergonomii. Výhody černé klávesnice jsou samozřejmě menší mírazašpinění a také čitelnost bílých podsvícených písmen na černé ploše. Trackpad v sobě ukrývá také tlačítko, které se čas od času hodí, osobně ale preferuji používání gest a “tapnutí”, než stisknutí poměrně tuhého trackpadu.

Výbava

Před nákupem budete řešit, zda koupit 11,6″ nebo 13,3″ model. Mé kroky z 15,4″ MacBooku Pro nemohly ani omylem vést k menšímu modelu než třináct palců, které má naštěstí stejné rozlišení jako patnácka – 1440×900. Dle mého názoru je to ideální kompromis mezi kompaktním rozměrem a solidní pracovní plochou (samozřejmě ne na grafiku a dtp). Na výběr je 128GB a 256GB flash disk. V ČR se cenový rozdíl mezi těmito modely pohybuje okolo 6 tisíc Korun, což je dost. Ekonomicky šetrnější mi přijde 128GB flash disk a externí disk, případně Time Capsule. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás.

MacBook Air 11” Dual-Core i5 1.6GHz/2GB/64GB flash

Apple MacBook Air MC968ZH/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

MacBook Air 11” Dual-Core i5 1.6GHz/2GB/64GB flash

Apple MacBook Air Z0MG000DU/CZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

MacBook Air 13,3″ Dual-Core Intel Core i5 1.7GHz/4GB/128GB flash

Apple MacBook Air Z0MD00066/CZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

MacBook Air 13,3″ Dual-Core Intel Core i5 1.7GHz/4GB/256GB flash

Apple MacBook Air Z0ME000AW/CZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Na menším modelu můžete ušetřit několik tisíc Korun, ale 64GB se podle mě hodí pouze do dámských kabelek. Pro zajímavost jen dodám, že samotná instalace základních programů Liona a iLife zabírá 15GB. Apple nabízí možnost připlatit si za 128GB a 4GB RAM, pokud ale toužíte po pracovním nástroji s výdrží až 7 hodin, kupte si vetší model, 11,6″ model nabízí “pouze” 5 hodin na baterii. Možnost je samozřejmě připojit Air k externímu panelu pomocí Thunderbolt a úhlopříčku neřešit, v tom případě bych ale volil raději nový Mac Mini.

Pokud bych měl zvolit věc, která mě nejvíce zklamala, tak to je repro. Nejde o výkon, ten je více než dostatečný, buhužel ale díky malému tělu MacBooku vzniká opravdu malá ozvučnice, která degraduje kvalitu zvuku. Pro kvalitní poslech nezbývá než použít Stereo Jack 3,5 nebo třeba AirPlay jako já. Někoho možná zklame také nepřítonost DVD-RW mechaniky, já mezi tyto lidi nepatřím. Externí mechaniku do USB seženete za zhruba 800 Kč, což za kompaktní rozměry a váhu vašeho notebooku podle mě stojí.

Výkon a spotřeba

Apple sází na procesory i5 a i7, díky kterým je výkon solidný i při nízké spotřebě. Já osobně razím zásadu koupit co nejlevnější procesor a za pár let koupit nový Mac. Příplatky za i7 bych doporučoval filmařům a jiným na CPU závislým uživatelům, ostatním myslím bohatě postačí i5 a ušetří. I tak ve spojení s flash pamětí budete dosahovat více než solidního výkonu a to především v operačním systému a programech z rodiny iLife. Grafická karta Intel HD Graphics 3000 s 384MB sdílených s RAM především v novějších hráchvelkou parádu neudělá a je zde spíše pro hry jako Worms nebo třeba starší Unreal Tournament. Osobně bych se obával přehřívání při větším grafickém výkonu, které ale částečně eliminuje poměrně hlasitý větrák. Pokud budete Air opravdu zaměstnávat, uslyšíte to, na druhou stranu za těch několik dní jsem tento stav zažil pouze při exportu HD videa v iMovie. Jinak je Air absolutně neslyšný i díky nepohyblivým částím pevného disku, což každého majitele Aceru dost znejistí.

Spotřebu Apple uvádí až 7 hodin u 13,3″ modelu. Když jsem chvíli používal repro a sledoval YouTube, vetšinu času trávil v Safari, hrál si ve volném čase s iPhoto a na posledních 25% výdrže baterie stáhl jas displeje na zhruba nižší úroveň, dosáhl jsem výdrže 6 hodin. Veřím, že plně nabitej notebook provozovaný s nižším jasem displeje vydrží až 7 hodin jak prezentuje Apple. Má osobní zkušenost je 5-6 hodin při “neomezování”. Běžná provozní teplota se pohybovala kolem 50°C, při kterém byl hliníkový kryt vlažný a na klíně nehřál.

Závěr

Můj názor na nový MacBook Air je více než pozitivní. Pokud patříte mezi šťastné majitele jednoho z Unibody Macbooků (ať už předchozí Air, nebo Pro), pravděpodobně vás zatím nic nedonutí upgradovat na nový Air. Model s označením Pro i nadále patří, především díky grafickým kartám, větším displejům a více portům, mezi nejvýkonnější notebooky. Pokud vyžadujete kompaktní rozměry a rychlou práci především v operačním systému, budete s MacBookem Air velmi spokojeni.

16 comments
  1. Jak si vede v mb Air hra counter strike source a jiné hry ? Nevím jestli investovat do drazsiho mb pro nebo stačí Air ?

  2. Chci se zeptat, jakým působem používáte AirPlay? Zatím jsem totiž nepotkal zařízení, které by tuto funkci podporovalo. Je možné přes AirPlay dostat kvalitní zvuk do Hi-Fi věže?

    1. Ano, je to možné. Předně je si uvědomit, že pro AirPlay je nejlepší používat wifi AP od Apple, konkrétně AirPort Express (ten mam já a bohatě stačí), nebo dražší AirPort Extreme.

      AirPort Express má 3,5″ Jack jako audio výstup. Zajímavostí je, že tento jack je také zároveň optickým výstupem (konektor najdete jako “3,5mm mini optical”), proto lze vést audio signál do vašeho HiFi pomocí bezztrátové optiky.

      1. Díky moc. Dobrý tip. Díky tomuto nasměrování jsem si už pár věcí pozjišťoval. Do věže se budu muset připojit jedině analogově. Moje (byť kvalitní) Yamaha nemá optický vstup.
        Zůstává mi jen jedna otázka… mám PC bez wifi. Stačí si koupit “jen” nějakou usb wifi klíčenku, abych se mohl k onomu AirPort Express se svou iTunes knihovnou připojit?

        1. řešil jsem úplně stejný problém, protože u TV používám HTPC. Vyřešil jsem to koupí WiFi do PCI, která byla za pár stovek a je určitě výkonnější, než USB wifi klíčenka. To už je ale na Vás.

  3. Už dlouho jsem nečetl podobný blábol, srovatelný s tím vaším – tedy, že “64 GB patří do ženské kabelky”. Autor by si měl uvědomit, že každý může mít jiné požadavky na využití jakéhokoliv notebooku, a že se zrovna nemusí shodovat s jeho vlastními. Když pominu samotné “chlapácké” chvástání, dovolím si oponovat, že NAPŘÍKLAD pro nás (grafické studio) je oběch 64 GB naprosto dostačujících – po kompletní instalaci Adobe CS5, balíků písem a dalších věcí zbývá řádově více než 35 GB místa. Na různé prezentace u klienta, dálkový přístup na OSX server, různé úpravy věcí v terénu, atd. je to naprosto ideální nástroj, který snese veškeré možné nároky. Volné místo spolehlivě postačí dokonce i na zásobu filmů, pohádek pro děti i jako úložiště pro třídění fotek na čtrnáctidenní dovolené. Pokud MBA neberete jako hlavní pracovní nástroj, jedenáctku mohu doporučit jako naprosto fantastické mobilní zařízení… Nejen do dámských kabelek, ale i do kabel a kufrů “drsnější” části populace 🙂

    1. Zvláštní, že jste se z celé recenze chytl jediné věty o mém osobním názoru, že 64GB je málo. Ano, opravdu si myslím, že pokud si kupujete tak drahý notebook, je lepší (do budoucna) koupit rovnou 128GB, kde není až takový cenový rozdíl. Navíc pro mě osobně je 11″ prostě málo. To ale není o “chlapáckém” názoru, to je o osobních potřebách.

      1. Ano chytl .-) Nic dalšího mne totiž ve vašem stručném popisu MBA tak nezaujalo. “Chlapácké” chvástání je pro mne vše, co apriori přisuzuje blondýnkám role tupých živočichů či do ženských kabelek vkládá 64 GB MacBook Air. Nezlobte se, ale je to pitomé. Jsem rád, že se shodneme, že to je věc osobních požadavků. To že vám něco nestačí vám neznamená, že to nebude stačit někomu jinému. Vyjádřil jsem vlastní zkušenost, že 64 GB může v mnoha případech bohatě stačit na cokoli a oněch 2.500 korun rozdílu je možné investovat do něčeho smysluplnějšího. Resistenci vůči marketingovým tlakům přinášejícím každý rok X násobný výkon procesoru či velikost paměti, jemnější displej a kdovíco ještě beru jako základní předpoklad nezbláznit se v tom všem, co vidíte za vaším oknem.

  4. Autor článku je asi odborník, že? 🙂 11,6 notebook je rozhodně ideální volba pro filmaře. 🙂

  5. dnes jsem si koupila air 13palcovy a klasika vecer jsem se divala na serial a pritom jsem stahovala neco z netu, kdyz vtom zacal hrozne hucet. jsem si musela uplne peckovat hlasitost, aby jsem to prehlusila. je to v poradku? vzdyt jsem nic tak zlozityho nedelala.

  6. Dobrý den chtel bych se zeptat jestli MacBook Air nebo Pro je i na Hry ve stylu:Counter strike1.6,4story,World of Warcraft nebo Metin2 Díky předem za odpověd

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

MacBook Air 13,3" 2011: Unboxing video a první seznámení

Následující článek

Anomaly Warzone Earth: sci-fi tower defense z pozice útočníka

Související články

Apple: stále číslo 1 v prieskume spokojnosti uživateľov smartphonov

Spoločnosť J.D. Power už štvrtý rok po sebe umiestnila Apple na čelo rebríčka spokojnosti zákazníkov spomedzi všetkých výrobcov smartphonov. Apple získal dokopy až 800 z 1000 možných bodov. To všetko sa odohralo na základe štúdia 6800 uživateľov smartphonov, ktorí mali ohodnotiť svoje skúsenosti so smartphonami od januára do júna 2010. Štúdia ukázala, že Apple, v resp. iPhone, bol výborne ohodnotený vo všetkých kategóriách, od operačného systému, cez funkcie až po fyzický dizajn.