Apple dbá na utajení dodavatelského řetězce a běžné jsou i přísné tresty

Slavná potřeba Applu utajit co nejvíce informací v rámci svého dodavatelského řetězce vedla k tomu, že mnoho jeho dodavatelů odmítlo uvádět výrobce iPhonů jménem, aby se vyhnuli porušení smlouvy a finančním sankcím. Apple vyžaduje od společností, se kterými spolupracuje, značnou míru diskrétnosti, aby se zabránilo úniku informací o budoucích produktech a obchodních tajemstvích, aby se dostaly na veřejnost. V profilu o úrovni utajení kolem výrobního úsilí společnosti se zdá, že i dodavatelé se snaží minimalizovat zmínky o jménu Applu, kde je to možné.

Strach z finančních sankcí

Wall Street Journal to popisuje jako situaci, kdy se společnosti bojí vyslovit jméno „velkého A“ ve vztahu ke vztahům a službám, protože smlouvy Applu mají hodnotu stovek milionů dolarů. Kromě zjevné potenciální ztráty zakázky jsou zúčastněné firmy vystaveny vysokým sankcím. V jednom soudním podání z roku 2014 týkajícím se úpadku společnosti GT Advanced Technologies byly uvedeny podrobnosti o dohodě o mlčenlivosti. Za každé porušení tajemství, které zahrnovalo existenci vztahu i obchodní tajemství, by společnost GT musela společnosti Apple zaplatit 50 milionů dolarů.

Jiní dodavatelé se s maskovací povahou práce s „ovocnou společností“ vyrovnávají různými způsoby, ale se stejným konečným výsledkem. Montážní partner Foxconn zmiňuje Apple ve své nejnovější 860stránkové výroční zprávě pouze jednou, a to v rámci seznamu hlavních zákazníků. Slévárna TSMC tento termín ve výroční zprávě používá dvakrát, ale pouze jako emitent dluhopisů, které TSMC drží, nikoli jako klient.

Jiné pojmenování

O-Film, čínská firma, která vyrábí kamerové moduly, v podání uvedla, že ztrácí obchod se „zákazníkem za těmito hranicemi“, kterým byl Apple. Během hovoru analytiků z června 2020 generální ředitel společnosti Broadcom Hock E. Tan tančil kolem požadavku na více barev o nedostatku „růstu ve 3. čtvrtletí ze sezónní perspektivy“ tím, že narážel na Apple, aniž by jmenoval. Tan potvrdil, že Broadcom vyrobil čipy pro „ty velké vlajkové telefony“ vyrobené „naším velkým severoamerickým výrobcem OEM telefonů“.

Pokud jde o konkurenční Samsung, který dodává obrazovky pro různé produkty Apple, zaměstnanci označují Apple jako „Lovely Opponent“ nebo „LO“. Stejná zdvořilost není poskytnuta v opačném směru, protože Apple nazývá dodavatele „Samsung“.

Účinky pojmenování “společnost za tři biliony dolarů” a potvrzení vztahu mohou být extrémně nákladné, a to ještě předtím, než lze dosáhnout formální dohody. V roce 2021 se jednání Applu s Hyundai o potenciální výrobě „ Apple Car “ rozpadla poté, co Hyundai chyboval tím, že veřejně potvrdil, že probíhají jednání.

Utajení není problémem jen pro dodavatele, protože s podobnými omezeními se musí potýkat zaměstnanci. Spolu s tvrdým zásahem proti interním kanálům Slack upoutalo pozornost zákonodárců používání dohod o mlčenlivosti ze strany společnosti Apple kvůli potenciálu potlačit komentáře zaměstnanců a whistleblowing.

Předchozí článek

Siri má nový a méně genderový hlas

Následující článek

V budoucích iPhonech uvidí uživatelé obraz skrze více čoček

Související články