AirPlay: funkce nového iOS 4.2, kterou si rozhodně zamilujete!

Včerejší update iOS na verzi 4.2.1 přinesl kromě již zmíněného hledání ztraceného iPhone také další vychytávky, které by vám neměli uniknout. Osobně jsem se zamiloval do funkce pojmenované AirPlay, která, jak již její název napovídá, umožňuje pouštět multimédia bezdrátově. Podívejte se na video, které jasně demonstruje sílu AirPlay a přečtěte si naše zkušenosti s touto zajímavou vychytávkou.

Včerejší update iOS na verzi 4.2.1 přinesl kromě již zmíněného hledání ztraceného iPhone také další vychytávky, které by vám neměli uniknout. Osobně jsem se zamiloval do funkce pojmenované AirPlay, která, jak již její název napovídá, umožňuje pouštět multimédia bezdrátově. Podívejte se na video, které jasně demonstruje sílu AirPlay a přečtěte si naše zkušenosti s touto zajímavou vychytávkou.

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše, AirPlay je funkce, která dokáže proměnit vaši domácnost v opravdu multimediální centrum. Pro majitele iPhone, iPodu Touch a iPadu přináší možnost bezdrátově streamovat multimédia jedním z těchto zůsobů:

AirPlay a AppleTV

Pokud máte AppleTV (tolik vás asi není), tak můžete pohodlně pustit film, který máte uložený v iPhone/iPod/iPad a obraz i zvuk sledovat na televizi (monitoru), kterou máte připojenou k AppleTV. Jak si můžete všimnout na videu, sdílet na TV můžete také obrázky, což třeba při prezentování fotek může být hodně efektní.

Apple Airplay

AirPlay a AirPort Express

Druhá možnost je použít ke streamování hudby WiFi AP od Apple, konkretně Airport Express. Tento router má jednu výhodu oproti konkurenčním WiFi routerům, a to je 3,5mm audio jack, který je zároveň také optický výstup (propojení lze tedy analogově i digitálně). Pokud se nacházíte se svým iPhone/iPod/iPad v dosahu WiFi, které vysílá AirPort, získáte možnost bezdrátově “posílat” hudbu do repro, které je připojené právě do jacku v AirPortu. Musíte samozřejmě počítat s tím, že AirPort nepřenáší obraz (to zvládne pouze AppleTV), ale jen hudbu.

Airport-express

Právě tuto možnost mám možnost doma testovat a musím říct, že funguje báječně. Pokud máte domácí HiFi, rozhodně vám AirPort Express doporučuji zakoupit. Zamilujete si pouštění hudby bezdrátově, stejně jako já! Cena AirPortu je následující:

Apple AirPort Express lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

AirPlay a “chytré repro”

Apple v AirPlay hodně věří a určitě se ho v budoucnu bude vybavovat všechny své mobilní zařízení, proto není překvapení, že se výrobci jako JBL, iHOME, Bowers&Wilkins a další rozhodli vybavit své repro soustavy AirPlay. V praxi to funguje tak, že repro s AirPlay váš iPhone/iPod/iPad identifikuje stejně jako AirPort a nabídne sdílení hudby právě na toto zařízení.

Nevýhoda repro s AirPlay bude jednoznačně cena, protože značky, kteří se rozhodli systém integrovat, nepatří mezi nejlevnější. Další překážka by mohla být dostupnost v ČR/SR, ale pokud máte peníze, určitě si poradíte třeba na Amazonu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, věřím, že s AirPlay budete spokojení stejně, jako já. Momentálně neznám lepší zařízení pro domácí multimediální zařízení, než spojení AppleTV + zařízení s iOS 4.2 (přenos hudby, obrázků a filmů), případně AirPort + zařízení s iOS 4.2 (pouze hudba).

Pokud máte s jakoukoliv z těchto možností své zkušenosti, určitě nám napište komentář!

202 comments
 1. Mám iPad s novým iOS 4.2.1 a AirPlay nabídku prostě nikde nevidím. Při přehrávání videa mám pouze back, pause, forward, nic víc, zrovna tak jako na 3.2.2. Je chyba na mém přijímači ?

 2. Mám iPad s novým iOS 4.2.1 a AirPlay nabídku prostě nikde nevidím. Při přehrávání videa mám pouze back, pause, forward, nic víc, zrovna tak jako na 3.2.2. Je chyba na mém přijímači ?

  1. Stisknini 2x Home button a poté s dockem 2x zascrolluj doleva. Uvidíš tam volbu hlasitosti a případně AppleTV, nebo AirPort Express.

 3. Chci se zeptat, lze nějak video z iMacu poslat do AppleTV a z něj následně do televize? To by se mi líbilo. Díky za info

 4. Chci se zeptat, lze nějak video z iMacu poslat do AppleTV a z něj následně do televize? To by se mi líbilo. Díky za info

 5. Dost o nicem. Apple TV se neprodava v CR a nepodporuje titulky…

  1. a nezvlada video v 1080p, coz je dneska uz docela standart. Ostuda,ze takovou vec pustili ven, coz me jako Apple fandu mrzi 🙁

   HD TV Show 1280 x 720 (maximum)

  2. …jenom upresneni-Apple Tv titulky podporuje…!?!?!?! 😀

  1. nepojede. airport express funguje sice jako router, ale ne jako modem.

 6. Potřebuji k airplay počátač připojený k wi-fi, nebo to zvládne samotný iphone?
  V apple storu mi totiž řekli, že k airplay potřebuji počítač připojený na wifi a iphone slouží jenom k výběru písniček z iTunes (aplikace Remote)

  1. Ne, přes AirPlay můžete pouštět skladby i z iPodu v iPhone, počítač být u toho nemusí.
   Počítač potažmo Mac budete potřebovat pro konfiguraci AirPortu, pak už ne.

 7. Mám iPad 2 s ios 5.1 a nabídku airplay nemůžu najít.. ono to nejde na téhle verzi ? 

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 4.2 je k dispozici: co nového nabízí?

Následující článek

iPad: v ČR se ho dočkáme nejspíše již 29. listopadu!

Související články