20 let s iPodem. Jak byl představen a co o něm tehdy Apple psal?

O víkendu jsme si mohli připomenou pěkné jubileum, a sice přesně 20 let od představení prvního iPodu. 23. října 2001 vystoupil Steve Jobs v Cupertinu na podium a z kapsy vytáhl doslova tisíc písniček. Tehdy to bylo unikátní, jak se na to díváme nyní?

iPod byl do té doby nevídané zařízení. Jak sám Jobs uváděl na Music Eventu 2001, do té doby bylo poslouchání písniček na přenosných zařízeních buď nevýhodné anebo byly přístroje příliš velké. Díky ultratenkému harddisku ale Apple dokázal vměstnat celých 1 000 písniček (při 160k bitrate) do vaší kapsy. První iPod byl malý, tenký a lehčí než většina tehdejších mobilních telefonů a přesto výdrž na baterii činila 10 hodin poslechu hudby a 80 % nabití jste se dočkali po hodině nabíjení.

Na iPod se písničky dostávaly z Macu před konektor FireWire, který měla firma zavedený již v dřívějších produktech. Zároveň se tímto portem i nabíjelo, což je v dnešní době Lightningu a USB-C naprostý standard. FireWire dokázal celé album s 15 tituly přenést za pouhých 10 sekund. Přehrávačům s USB to tehdy trvalo 5 minut. Rozdíl se ale zvětšuje s počtem písniček – 1 000 titulů dokázal iPod přenést za 10 minut. USB přehrávače si na to vzaly 5 hodin.

Tělo prvního iPodu bylo velké jako balíček karet, jak uvedl sám Steve Jobs. Na výšku mělo 10,2 cm, šířka byla 6,1 cm a tloušťka necelé 2 cm. Zařízení se ovládalo pomocí kruhového panelu a dalších tlačítek. Nad tím se nacházel displej s rozlišením 160 × 128 px. Důležitou část konference si můžete pustit výše, oficiální tiskovou zprávu z roku 2001 najdete na tomto odkazu.

A přesto jsme tu o 20 let později – produkt, který definoval značku Apple prošel mnoha generacemi a větvemi. Od dotykového ovládání, přes iPod bez tlačítek se značka dostala až k jednoduché placce podobné iPhonu. Od minulého týdne dokonce ani na webu Applu záložku s hudbou a iPody ani nenajdete – jediná možnost, jak se k iPodu dostat je přes vyhledávání. Vypadá to, že slavný produkt byl oficiálně pohřben a nahrazen více účelovými zařízeními.

Předchozí článek

AirTag pomohl svému majiteli nalézt jeho ukradený vůz

Následující článek
MacBookr Air

Takto by mohl vypadat příští MacBook Air.

Související články

iOS 4.3: nová verze iOS již příští týden a rekapitulace novinek

Steve Jobs kromě včerejšího představení iPadu 2 nezapomněl ani na jeho software, lépe řečeno aktualizaci softwaru. Tou je právě iOS 4.3 a přináší několik podstatných novinek, které se ještě částečně od první bety změnily. Update je samozřejmě pro většinu iOS zařízení (jejich vymezení se dozvíte až na konci), ale můžu rovnou říci, že poslední generace iPhonu, iPadu a iPodu touch mezi ně patří.