Apple: nejdůležitější novinky 14. týdne roku 2012

Jak to vypadá uvnitř Apple? Jak je to s rivalitou Androidu a iOS? Bezpečností mezery ve Facebooku, Dropboxu, ale i Javě na Mac OS X. A co sedmipalcový iPad?

Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř kampusu Apple? Jak je to skutečně s rivalitou Androidu a iOS? Vyhněte se bezpečnostním mezerám v aplikacích Facebooku, Dropboxu, ale i Javě na Mac OS X. A co sedmipalcový iPad? O tom v dnešním týdenním souhrnu!

Nahlédněte do nitra velitelství Apple v Kalifornii

Server AppleGazette dal dohromady rozsáhlou sbírku fotografií z uvnitř kampusu společnosti Apple na 1 Infinite Loop v americké Kalifornii. Pouze hrstka privilegovaných měla kdy možnost do unikátních a velmi dobře střežených prostor společnosti nahlédnout, AppleGazzete nyní přináší kompilaci vesměs kvalitních fotografií vnitřností mateřské lodi.

Všechny fotografie, které zasahují i do dřívějších dob Apple jsou k shlédnutí v článku serveru AppleGazzete.

Facebook a Dropbox pro iOS obsahují bezpečnostní mezeru

Zabezpečení aplikací proti krádeži a zneužití osobních údajů by mělo být první na seznamu vývojářů. Gareth Wright nás přesvědčil o tom, že chybovat mohou i ti nejlepší, konkrétně pak vývojáři aplikace Facebook pro iOS a Dropbox pro iOS – tedy u aplikací, kde by zneužití přístupových údajů k datům uživatele mohlo být zcela katastrofální.

Wright zjistil, že aplikace Dropbox a Facebook lokálně ukládají soubor typu .plist v souborovém systému zařízení. Tento soubor, zcela nechráněn proti přístupu třetí strany, slouží aplikaci podobně jako soubor cookie internetovému prohlížeči, aplikace je tak schopna uživatele autorizovat na základě klíče uloženého v souboru. Zkopírováním souboru .plist do jiného zařízení tak lze poměrně snadno získat přístup k cizímu účtu, aplikace bude pracovat zkrátka tak, jakoby do služby byl přihlášen druhý uživatel.

V tiskovém prohlášení Facebooku stojí, že pro úspěšné provedení této techniky musí být zařízení odcizeno (vyžaduje fyzický přístup k zařízení) nebo jailbreakováno. Wright a server The Next Web však potvrdil opak, k odcizení citlivých údajů stačí zařízení připojit ke kompromitovanému počítači nebo příslušenství.

Metoda kopírování souboru .plist zatím údajně nefunguje na zařízeních chráněných přístupovým kódem, avšak stejné riziko čeká i na uživatele konkurenční platformy Android.

Steve Jobs s Androidem válčil, Larry Page tvrdí opak

Rivalita iOS a konkurenčního Google Android byla Jobsovou vráskou na tváři. Zakladatel společnosti Apple byl zničením Androidu naprosto posedlý, pro dosažení svého byl prý odhodlán “rozpotat termonukleární” válku. Výkonný ředitel Googlu Lary Page je však přesvědčen, že Jobsova posedlost zničit Android byla jen sjednocujícím prostředkem pro Apple, který tak byl schopen do zlepšování služeb iOS vkládat větší snahu a úsilí.

“Se Stevem jsme byli partneři. Moc času jsem s ním za ta léta nestrávil, ale pravidelně jsme se vídali. Pro mnoho firem a společností je užitečné myslet si, že bojují s přímou konkurencí,” řelk Larry Page, CEO Google.

Jobs byl rádcem zakladatelů Googlu Sergeye Brina a Larryho Page v raných dobách Googlu. S příchodem OS Android a jeho razantním rozšířením byl však přesvědčen, že dnešní hlavní konkurence pro iOS je pouhým ukradeným produktem. Zatímco Jobs svůj hněv nepopíral ani ve své životopisné knize, Page věří, že namísto ohlížení se za konkurencí by se společnosti měly zaměřovat na nejlepší zájmy lidstva a zlepšení světa.

Jobs si přál vidět OS Android hořet, to potvrdil i životopisec jediné oficiální biografické knihy Steva Jobse. Isaacson však věří, že s Timem Cookem ve vedení Apple by “válečná rivalita” mohla postupem času utichnout.

Menší iPad existuje, v laboratořích Applu si sním již hrají

Spekulace ohledně menších variací veleúspěšného tabletu iPad se na Internetu jen tak nezbavíme. Nové informace do problematiky menšího tabletu vnáší John Gruber, který se v Talk Show podcastu s Danem Benjaminem nechal slyšet, že dle jeho zdrojů uvnitř Apple je v laboratořích již funkční prototyp zmenšené verze tabletu s nakousnutým jablkem ve znaku.

zdroj: Macrumors.com

Otázkou zůstává, zda se sedmi-palcová verze někdy dostane do stádia masové produkce a na pulty obchodů. “Čím jsem si jist je, že již takový ve svých laboratořích testují,” potvrdil Gruber. Dodává, že zařízení je vybaveno 7.85″ displejem s rozlišením 1024×768 bodů (stejně jako první dvě generace). “Apple tak nebude muset předělávat své aplikace a rozhraní, je to jen iPad v menším provedení.”

Tvrzení ohledně testovacích fázích prototypu menšího tabletu potvrzují i uniklé informace z řetězců čínských  dodavatelů součástek. Spekulace Grubera se již v minulosti několikrát potvrdily, zda se však téměř osmi-palcový iPad někdy začne masově vyrábět je zatím ve hvězdách. Zařízení však existuje a v Applu tuto možnost jistě pečlivě zvažují.

24. dubna Apple zveřejní výsledky za druhé fiskální čtvrtletí

Na webových stránkách Apple se minulý týden v sekci informací pro investory objevila zpráva, informující o plánech Apple oznámit výsledky svého podnikání za druhé fiskální čtvrtletí roku 2012. Stane se tak v úterý 24. dubna a ve 14:00 tamního času bude následovat konferenční hovor s představiteli Apple, projednávající finanční hospodaření společnosti.

Kromě předběžných výsledků a zisků z prodejů nového iPadu bude určitě zajímavé sledovat výsledky hospodaření na poli počítačů Apple. Meziroční nárůst jejich prodejů je očekáván velmi malý, nedostatečný zájem (převážně kvůli technologické stagnaci aktuálních produktů) na americkém trhu by mohl zčásti dorovnávat zájem na čínském trhu, analytici však zůstávají velmi skeptičtí.

Zabezpečte svůj Mac proti viru Flashback

S rostoucí oblibou platformy Mac OS X mezi uživateli se počítače s jablkem ve znaku stávají zajímavé i pro lidi s černým kloboukem, neboli těch, kteří své počítačové schopnosti nepoužívají jen pro dobro ostatních. Server Ars Technica na svém Twitteru informuje o trojském koni přezdívaném jako Flashback, který dle ruských analytiků nyní infikoval již přes 600 tisíc počítačů.

Flashback se poprvé objevil před rokem v létě, od té doby byl doladěn pro zneužívání bezpečnostních nedostatků v prostředí Javy. Stejně jako u předchozí verze, virus v infikovaném systému prvně vyhledává antivirové programy, pokud je cesta volná, sestaví list serverů, které řídí sítě botnetů, a hned se do takové sítě přihlásí. Výpočetní výkon a internetové připojení takového stroje je pak nejspíš užíváno k šíření spamu, reklamy nebo jiným činnostem, které je možno provádět s masivní sítí “zombie” strojů.

Antivirová společnost F-Secure nabízí inforamce (dostupné zde) jak zjistit, zda je systém infikován. Protože se vir šíří především pomocí infikovaných webových stránek, výrazně doporučujeme prostředí Java aktualizovat na nejnovější verzi.

Volitelně i matný displej v příštích generacích iMac?

Server Digitimes, který bedlivě sleduje vývoj a spekulace týkající se nových počítačů Apple, minulý týden informoval o společnosti G-Tech Optoelectronics, která vyrábí krycí skla nejen pro nový iPad, ale údajně navíc spolupracuje s Applem na nových matných (anti-glare) sklech pro nasazení v příští generaci stolních all-in-one počítačů iMac.

Lesklé krycí sklo displejů bylo po několik let dominantou počítačů iMac. Pro mnoho uživatelů však byla cena snížené čitelnosti na přímém světle za věrnější podání barev příliš vysoká. S příchodem matných povrchových úprav bychom se mohli dočkat radikálních změn v této oblasti, popřípadě by Apple mohl nabízet iMacy v provedení s anti-glare displeji na objednávku tak, jak je tomu nyní v případě 15″ a 17″ verzí Macbooků Pro. Nových modelů těchto strojů bychom se mohli dočkat již počátkem května (čeká se na procesory Intel Ivy Bridge), některé nepříliš důvěryhodné zdroje však datum vydání odhadují až na konec června.

Souhrn novinek za 14. týden roku je u konce. Jak se bude situace okolo společnosti Apple vyvíjet v průběhu dalších týdnů si budete moci přečíst každé pondělí.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

AppTips #9: velikonoční speciál

Následující článek

Fotografie z interiéru hlavní budovy Apple

Související články