Za pár dní nás čeká WWDC 2021. Jak konferenci sledovat a co očekávat?

Jako každý rok nás i letos čeká vývojářská konference Applu, WWDC. Tu v pondělí odstartuje online představování novinek a bude trvat do 11.6. Nás ale zajímá hlavně ta pondělní část, na které se nám ukážou nové verze systémů a letos možná i nějaký ten hardware. Jakých novinek se letos dočkáme a jak lze tiskovku sledovat?

iOS / iPadOS 15

Nový rok, nová verze systému pro iPhony, iPody Touch a iPady. Zatímco loni jsme se v iOS dočkali obrovských změn, zejména tedy widgetů, letos to nejspíš bude v rytmu menších, ale neméně užitečných změn. Nejvíce se mluví o možnosti nastavit si několik „profilů” pro vaše upozornění. Jedná se o částečnou automatizaci, které lze nyní složitějším způsobem dosáhnout pouze pomocí aplikace Zkratky. Profily budou fungovat jako takový správce upozornění, kdy si například pro profil Práce ztišíte notifikace ze sociálních sítí, naopak třeba profil Restaurace ztiší vše kromě SMS. Volba přizpůsobení bude na vás.

Mimo to obletěl internet i oficiální screenshot od Applu z aplikace Nastavení, na kterém jde vidět poupravený design. Ten má být oproštěn od hran displeje a působit intuitivněji. Změnou údajně projdou i iMessages, ze kterých chce Apple udělat více sociální síť než jen kecálka.

Mnohem větší prostor má ale dostat iPadOS, který se má, podle mnoha zdrojů, dočkat jedné z největších aktualizací. Pochopitelně bude vše v návaznosti na představení iPadu Pro s M1 čipem. Mluví se o možnosti spouštět na těchto iPadech aplikace psané pro macOS, protože architektura čipu je totožná. Opačným směrem funguje spouštění aplikací bez větších problémů, takže se máme na co těšit. Nadšená bude rozhodně hlavní cílovka iPadu Pro, tedy tvůrci a umělci. Případná možnost spustit na iPadu Final Cut X Pro, Xcode nebo Davinci Resolve by byla přelomová.

macOS 12

Loňské představení macOS 11 na WWDC přineslo převratnou změnu v designu celého systému a jednalo se tedy o jednu z těch větších aktualizací. Letos ale takovou slávu nečekejte, zatím toho předem o novém macOS 12 nevíme, snad jen to, že se bude jmenovat macOS 12. Můžeme se tedy jen odkazovat na zajímavé koncepty, které mluví o přivedení například aplikace Wallet, TestFlight či Fitness + na Mac a lepší správu notifikací.

Barevné Příslušenství k iMacu

MacBook Pro

Překvapením dne na WWDC by ale nakonec mohl být přece jen kus hardwaru, a sice aktualizovaný MacBook Pro. Ten má přinést vylepšený čip řady M, mluví se o názvu M1X. Mimo to se můžeme těšit na MiniLED displej, který je nyní v 12,9” iPadu Pro 2021. Změna se dotkne také designu, jenž bude kopírovat jazyk letos představených M1 zařízení, tedy iPadu a iMacu – bude placatější a s ostřejšími hranami. Třešničkou má být odstranění nápisu „MacBook Pro” ze spodní hrany displeje, podobně jako zmizelo logo Applu ze spodní hrany iMacu.

Jak WWDC 2021 sledovat?

Časy, kdy Apple umožňoval sledování konferencí pouze přes Apple produkty jsou dávno pryč. Kromě webových stránek Applu bude souběžně běžet i livestream na YouTube. Oba dva livestreamy jsou už nyní připravené a můžete si je na pár kliknutí přidat do kalendáře. Vysílání začíná, jako obvykle, v 19 hodin našeho času.

Předchozí článek

Návod: Jak skrýt počet Lajků na Instagramu

Následující článek

Čeká nás na WWDC představení homeOS? Systém se objevil v inzerátu.

Související články

Flight Control HD: nejdříve na Steamu, pak na Mac AppStore

Firemint, vývojář oblíbených her jako Real Racing či Flight Control nyní oznámil, že připravovaná casual hra Flight Control HD, velmi oblíbená na iOS zařízeních, bude dostupná jak pro Mac, tak i pro PC. O verzi pro Mac se již nějakou dobu ví a počítalo se, že se Flight Control objeví exkluzivně na Mac AppStore, který byl měl být dostupný někdy okolo ledna.

Apple iPad: vtipné narážky na nový tablet

Prakticky ihned po startu prodeje iPadu se na internetu začaly objevovat obrázky, vtipy a parodie, který zesměšňují novinku Applu. Posledních pár týdnů jsem pečlivě ukládat ty nejlepší "fóry" týkající se iPadu a nyní vám je servíruji. Myslím, že většině z nich by se zasmál i sám Steve Jobs.