WWDC 2011: těšte se na iOS 5, další iPhone ale až příští rok

Apple rozeslal pozvánku na letošní WWDC, kde má být představen nový iOS a další detaily o OS X 10.7 Lion. Co bude ale s iPhonem 5?

Apple včera rozeslal pozvánky na svou každoroční vývojářskou konferenci WWDC, která se bude konat 6. června a na které se, poněkud překvapivě, pravděpodobně dočkáme “pouze” další verze iOS s pořadovým číslem 5 a také dalších detailů o Mac OS X 10.7 Lion, jehož finální verze má spařit světlo světa někdy v průběhu tohoto léta. Schválně píšu “pouze”, protože tím Apple porušil všechny své zaběhnuté zvyklosti.

Když mluvím o “zaběhlých zvyklostech”, myslím tím samozřejmě představování nových produktů. Prozatím všechny čtyři verze iPhonu byly představeny v červnu na konferenci WWDC, zatímco někdy v průběhu dubna, tedy pár měsíců před WWDC, nám Steve poodhalil, co nového můžeme tento rok od iOS čekat. V září na speciální music event přišly na řadu nové iPody, kdy iPod touch většinou vždy zdědil nějaké ty vlastnosti z nového iPhonu – no a začátek roku měl Apple vyhrazený na nové iPady.

Nyní se ale zdá, že je všechno jinak, neboť upoutávka Applu jasně říká “Join us for a preview of the future of iOS and Mac OS X.”, tedy “Pojďte se s námi podívat na budoucnost iOS a Mac OS X”. Žádná zmínka o iPhonu 5, a tak se obecně předpokládá, že letošní WWDC bude zaměřen pouze na software a představení nové generace jablečného telefonu se odkládá na neurčito, pravděpodobně na leden příštího roku.

Ono by to v zásadě dávalo smysl – v lednu letošního roku totiž Apple uvedl na trh iPhone 4 pro Verizon a Phil Schiller se nedávno nechal slyšet, že bílý iPhone 4 můžeme čekat během pár měsíců. Nemělo by tedy smysl v lednu uvést iPhone 4 pro Verizon, v dubnu bílý iPhone 4 a v červnu iPhone 5 – zdá se tedy, že leden bude novým měsícem pro představování telefonů. Kromě výše popsaného to může také do jisté míry zmást konkurenci, která byla až doteď na předvídatelný cyklus zvyklá.

Otázkou ale zůstává, jak posun zamíchá s ostatními produkty. Jak jsem již psal, iPod touch představovaný spolu s ostatními iPody v září vždy zdědil nějakou tu novou funkci po iPhonu (například Retina display), a tak je otázka, jak bude vypadat ta letošní generace, nebude-li mít od koho “kopírovat”. Stejně tak se naskýtá otázka, zda Apple bude uvádět dva zlomové produkty – iPhone a iPad – v tak krátkém rozmezí, tedy v lednu a březnu. Někteří odvážlivci dokonce tvrdí, že by se iPad mohl přesunout na podzim – a to dokonce již na ten letošní. I když si někteří myslí, že iPad 3 uvidíme ještě tento rok, dle mého názoru jde o opravdu podivné dohady – iPad 2 je poměrně solidním kusem hardware, který opět prodloužil náskok před konkurencí, a tak Apple nemá důvod uspěchat třetí generaci. Nehledě na to, že jak to tak vypadá, bude Apple rád, když do podzimu vůbec uspokojí poptávku po dvojce.

Troufám si tvrdit, že Apple se nyní opravdu plně zaměří na software, což je dle mého názoru dobře. iOS se nyní dočká své již páté velké verze a mnoho uživatelů čeká na nějakou výraznější změnu, které se podle všeho možná i dočkají – podle posledních spekulací má iOS v nové verzi opravdu projít obrovskou změnou, která bude nějakým způsobem souviset s cloudem a možná také novým MobileMe, kterého jsme se na minulé keynote bohužel nedočkali. Nedávno jsme také psali o pravděpodobných nových notifikacích v iOS 5, které mohou být součástí té velké změny.

Nevím jak vy, ale já už se těším. Co očekáváte nebo byste si přáli v iOS 5 vy? A na co se těšíte více, na iOS 5 nebo na OS X 10.7 Lion? 🙂 Podělte se o svůj názor v komentářích!

Zdroj: macrumors.com

80 comments
 1. Zajímalo by mě, kde berete jistotu, že se iPhone ani jiný HW neobjeví. Nevím, proč by budoucnost iOS neměla zahrnovat i železo, na kterém poběží. Ono by to chtělo se nespoléhat jenom na mnohdy přehnané klepy ze zahraničních článků, které se ani neobtěžujete uvádět jako zdroj.

  1. Naprosto jistě to samozřejmě nevíme, ale myslím, že jsem uvedl pár argumentů, které toto tvrzení podporují. Už jenom to, že preview dalšího major release iOS se posunul z dubna na červen značí, že něco bude jinak – a Apple určitě nepředstaví naráz iOS i iPhone, protože vždy vydává iOS verzi pro vývojáře o něco dopředu, aby mohli přizpůsobit svoje aplikace. Bylo by totiž poměrně k ničemu začít prodávat telefon s novým systémem, když by na něm (pravděpodobně) nic nefungovalo nebo by aplikace nevyužívaly nové funkce.

   1. Jenže to “Preview” je taky dost zavádějící. Nikde není psané, že na WWDC bude jen preview, na které jsme zvyklí z dubna, na předchozích keynote v červenci šlo de facto taky jenom o ukázku, než byl OS vydán. Navíc v dubnu se má chystat event na mobileme, kde by měl být představen bílý iPhone a tam pravděpodobně bude i ukázka iOS 5 tak, jak ji známe. A zdroje pořád neuvádíme?

    1. Pokud by byl na WWDC představen iOS 5 a iPhone 5, tak by musela nastat jedna ze dvou situací: buďto nebudou mít vývojáři čas přizpůsobit apliakce pro iOS 5, než se začne prodávat, nebo sice budou mít čas, ale iPhone se začne prodávat až dlouho po představení – a ani jedna z možností mi nepřijde pravděpodobná. Proč by Apple dával upoutávku na představení iOS na WWDC, když by ho představil teď v dubnu? Nedává to smysl. A zdroj už jsem do článku doplnil, doufám, že teď už je vše v pořádku 🙂

 2. Podle mě Apple nepředstaví iPhone 5, protože sotva uspokojuje celosvětovou poptávku po iPhonu 4, když je to hardwarově dobrý produkt. Softwarově to taky ujde, ale já osobně bych ocenil např. mobilní spaces jako v Mac OSX přímo na uzamčené obrazovce a možnost přidávat widgety, jako u Androidu. Nebo něco jako exposé na Macu mít i v iphonu, myslím, že by to dávalo smysl a byla by to hlavně změna k dobrýmu. Teď mě to pořád připadá hodně podobný jako iOS 2.2.1, který jsem měl na prvním iPhonu 3G, což bych asi úplně neměnil, ale nějak to vylepšil. Myslím, že lišta se signálem, hodinami a stavem baterky má velikej potenciál na vylepšování. Třeba se toho už dočkáme v iOS 5 🙂

  1. Přesně tak, taky si myslím, že iPhone 4 je hardwarově hodně napřed a Apple by se měl zaměřit spíše na software. Osobně bych určitě uvítal nějaké nové notifikace a potom také nějaké ty widgety, které by určitě musely souviset s předěláním toho “ikonového schématu”. Na druhou stranu zatímco na iPadu, kde je místa hromada, je to určitě proveditelné, nejsem si jist, jestli by to bylo praktické u malého displeje iPhonu.

   1. Presne tak, ja mám napr. jailbreaknutý iPhone len kvôli SBSettings, lebo je to jednoducho nutnosť… nebaví ma zapínať wifi X krokmi, keď sa to dá 2mi tapmi… a takých vecí by sa našlo určite viac, ktoré by sa tam mohli pridať.

 3. nechapem aky ma zmysel tu po milionte spekulovat nad uplnymi hovadinami ,,, nic nevyriesite neovplivnite, a nakoniec to bude aj tak to co apple pripravil, a zas to budete len komentovat kym sa nezacnu sirit famy o niecom novom o com zacnete spekulovat, sak serte na to, zite normalny zivot, a ked nieco apple vyda, tak si poveedzte, jeeej toto sa mi zijde, alebo boze to je ale konina, ale nechapem ako mozete travit tolko casu uplne zbytocnym riesenim takych debilin,,,,

  🙂 bezte von na bicykel, alebo za zenami, alebo nieco,,, rozmyslajte ako vymysliet nieco nove, a nie co asi tak vymyslel apple, vsak vas to absolutne nikam neposuva, premrhany cas, totalne,,, 🙂

  1. Na kole jezdíme, za ženami chodíme taky ( 😉 ) a zkrátka nás baví o takových věcech spekulovat – proč ti tak vadí? 🙂

 4. Myslím si ,že by to bylo nelogické uvést verzi iPhone 4 for verizon zhruba 5 měsíců před záhájením prodeje nového stroje a ještě by podle některých zdrojů by měl přibýt bíly iP 4. Na druhou strany by e měl v nové verzi objevit A5 procesor, čož bych uvítal.

 5. no… já bych čekal něco jako návrat na home slajd něco formou 5-i prstů, jak tady už někde bylo zmiňováno. To by mi přišlo jako docela zajímavá vychytávka namísto houmbatnu 😀 ale myslím, že ať to bude cokoliv, tak Steve zase příjde s nějakou super věcí, jako na poslední kejnat 🙂 třeba jako ten novej obal na iPad, ten je super 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Things: zhodnocení oblíbeného GTD manažera (4. část + soutěž)

Následující článek

iPad 2: první dojmy z nového jablečného tabletu

Související články