StickWars: stick panáci útočí

Znáte je asi každý. Ano, jsou to oni, “stick panáci”, kteří se objevují v mnoha hrách nejen pro iPhone/iPod touch. Nyní se rozhodli, že zaútočí na váš poklidný hrad, a tak vaším jediným úkolem bude nepřátele zahodit a hrad tak ubránit. Přečtěte si více o této originální a velice oblíbené hře.

První odvážlivci
Pravděpodobně prvním módem, který si zahrajete, bude kampaň, a tak začnu s popisováním právě kampaně. Ono totiž vlastně ani o žádnou kampaň nejde, je to totiž nekonečný proud levelů, který je akorát okořeněný zvyšující se obtížností. Ale nevadí, i tak je to zábava.

Rozhodně doporučuji nejprve začít na lekhou obtížnost, protože kdybyste to zkoušeli hned napoprvé na střední, mohlo by se lehce stát, že se ani nerozkoukáte a panáci budou vesele chodit po vašem hradě. První levely vám budou připadat docela jednoduché, ale to je jenom zdání, rozhodně se nevyplácí ze začátku podcenit vylepšování hradu.

Ale nejprve obecně o herním systému – máte samozřejmě několik možností, jak se panáků nabíhajících na váš hrad zbavit. Nejjednodušší je je zahodit, za což ale nedostanete tolik bodů, jako když s nimi třísknete o zem nebo zeď hradu. Třísknutí je obecně nejbodovanější způsob zabíjení panáků. Mezi další způsoby zabíjení patří lučištníci, kouzelník nebo vlastně i uvěznění.

Mají i stroje!
Po každém levelu (level skončí, když zapadne slunce) se vám ukáže jakési “vyúčtování”, tedy kolik panáků jste zabili a jak. Nakonec jsou vám přičteny peníze, od kterých je ale předem odečtena mzda vašich vojáků.

Vojáci jsou nedílnou součástí hry a můžete rekrutovat v podstatě tři druhy – lučištníky, opraváře a kouzelníky. Abyste mohli nějakého vojáka rekrutovat, musíte si nejenom koupit budovu k tomu určenou, ale také uvěznit nějaké vojáky ve vězení, které si také musíte předek koupit – nic přece není zadarmo.

Jakmile máte všechno potřebné, během boje můžete začít rekturovat vojáky. Činíte tak pomocí stanů ve vašem hradu. Ale dávejte si pozor – vojáci pobírají výše zmíněnou mzdu, takže si musíte být jisti, že je dokážete “uživit”. Za zabití najatým vojákem také dostáváte méně peněz.

Lučištníci se hodí především v prvních levelech, ale v těch následujících už spíše jenom čerpají peníze z vašeho rozpočtu, než aby vám nějak pomáhali – je dobré je propustit a najmout si místo nich kouzelníky.

Kouzelník je vlastně jenom jeden, ovšem najímáním “dalších” jaksi zvyšujete jeho manu. Kouzelník je takovou “zbraní hromadného ničení”, kterou se dají ničit i stroje, které se jinak ničí velice těžko (například tak, že na ně hodíte jiného panáka, což není úplně nejjednodušší).

Opraváři se ve vyšších levelech také stanou nedílnou součástí vaší armády. Snad nikdy se totiž neubráníte tomu, aby vám panáci alespoň trošku neponičili hradby, a tak máte stále co opravovat. Opravovat zeď za peníze je totiž příliš drahé. Opraváři jsou ale docela drazí, takže je najímejte z rozvahou.

Velký panák
Jednou se to stane a je to nevyhnutelné. Ano, tušíte správně – v jednom levelu na vás přijde Velký panák. A kdo že to je? Je to panák, jehož rozměry několikrát převyšují rozměry ostatních panáků. Nenosí zbraň, ale zároveň ho nejde zahodit, a tak budete muset vymyslet jiný způsob, jak ho “sundat”.

Nejjednodušší je párkrát ho trefit pomocí kouzelníka, ale musíte být rychlí, jinak vám začne svýma obrovskýma prackama mlátit do zdi. A žádný opravář vás nezachrání. Vedle Velkého panáka vás může poctít svou návštěvou i drak, kterého ale stačí trefit pouze jednou. Na druhou stranu ale musíte mít lepší mušku.

Až vás zničí…
Kromě kampaně ve hře najdete i další módy, které ale už nejsou tak zábavné – jde v nich například o to, abyste v určitém časovém limitu zahodili co nejvíce panáků nebo abyste panáky zahazovali panáky co nejvýše.

Aby vás hra jen tak nepřestala bavit, obsahuje horu achievementů, jejichý plněním můžete vyplnit další hodiny. A pokud i toto zvládnete, můžete dále soutěžit se svými přáteli pomocí high score systému OpenFeint, se kterým je hra propojená.

Kdybych měl zhodnotit grafiku hry, řekl bych, že je zajímavá, ale určitě ne výjimečná. Existují hry tohoto typu, které mají grafiku knohem propracovanější. A kdybych měl zhodnotit hudbu, řekl bych že je nadprůměrná, ale určitě ne vynikající. Na to jsou tu jiní adepti.

Co říci na konec? StickWars (0,79€, lite verze) je hrou s propracovaným herním systémem, který už se ale autorovi nepodařilo obléct do správného kabátku. Grafika a zvukové efekty jednoduše neurazí, ale zároveň nenadchnou. Updaty ale přicházejí v poměrně krátkých časových intervalech, a tak se máme na co těšit. Pokud máte rádi hry, ve kterých cokoliv bráníte, StickWars by určitě neměly chybět ve vaší sbírce. Moje hodnocení: 75%

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

GunMan: Až příliš reálná střílečka?

Následující článek

Space Station Frontier: troufnete si do vesmíru?

Související články

Filmové aplikace pro iPhone: část první (videorecenze)

Určitě hodně z vás natočilo už nějaký ten filmek na svém iPhonu. Ať už to byl film z dovolené, pokus o remake nějakého dobrého filmu od známých režisérů, nebo prostě video zachycující všední den okolo vás. A proto jsem začal s tímto "projektem" několika recenzí, který má za cíl odhait všechny dobré aplikace, které při filmařině budete moci využít. Dnes začnu doopravdy povedenou aplikací s názvem 8mm Vintage Camera.