Safari 5: Nová verze se skvělou funkcí Reader

Největší zprávou těchto chvil je zajisté vydání nového iPhone 4. To ale není zdaleka vše, co nového Apple vypustil do světa. Dočkali jsme se také nového Safari 5!

Největší zprávou těchto chvil je zajisté vydání nového iPhone 4. To ale není zdaleka vše, co nového Apple vypustil do světa. Skvělý webový prohlížeč Safari se dočkal nové verze a to s pořadovým číslem 5. Pojďme se podívat na vybrané nové vlastnosti.

Asi největší a nejvychytanější novinkou je funkce Reader. Ta vám umožní pohodlně číst články na vašich oblíbených webových stránkách. Funguje to jednoduše. Pokud Safari detekuje na webu nějaký článek, objeví se v liště pro zadávání webové adresy tlačítko Reader. Na to jednoduše kliknete a text se vám zobrazí pohodlně bez reklam a dalších rušivých elementů.

Velkou výhodou je, že pokud článek je delší, s touto funkcí nemusíte klikat na tlačítka Next nebo Dále na konci článku jako dříve. Reader je načte všechny přehledně do jednotlivých listů a vy si můžete pročítat zprávy nebo novinky pohodlně jako v časopise nebo v novinách. Článek můžete dále jednoduše vytisknout nebo poslat na email.
Ukázky Readeru vidíte zde na screenshotech.

Dalším vylepšením je rychlost načítání, která je nyní o 30% rychlejší než u Safari 4, o 3% vyšší než u Chrome 5.0 a dvakrát tak vyšší než u Firefoxu 3.6.

Nechybí samozřejmě rozsáhlejší podpora HTML5, který tak Apple vehementně prosazuje.

Obávané nahrazení zabudovaného vyhledávání Google Bingem od Microsoftu se koná jen částečně, Google je stále na prvním místě, jen přibyla volba nastavit i Bing, který je v možnostech na třetí pozici za Yahoo!.

Z mnoha nových funkcí ještě můžu zmínit jednu designovku, která mě velmi potěšila a to návrat k původnímu načítání stránek pomocí “plnění” modrou linií skrze adresovou řádku. Safari 4 a jeho “Loading” na konci řádku nebylo přece jen tak hezké jako tohle staronové. 😀

Pokud jste uživatelé Mac OS, nové Safari 5 můžete stáhnout přes váš Software Update nebo můžete stahovat i pro Windows přímo zde.

Svoje dojmy můžete přidávat do diskuze.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

WWDC 2010: kompletní online video z představení iPhone 4

Následující článek

iPhone 4: první porovnání nového Retina displeje

Související články

iPhone 4 v mixérů: Will it blend?

Víte jak dopadně nový iPhone 4 v mixéru? Díky dalšímu dílu známé YouTube video-série "Will it blend?" to můžete vidět na vlastní oči. Blendtec pravidelně demoluje všechny Apple novinky,, takže po iPadu přichází Apple iPhone 4. Znáte lepší reklamu na mixéry?