Rukavice od Applu mohou detekovat, jak hýbete prsty nebo manipulujete s předměty

Apple se může pochlubit patentem na rukavice používané v kombinaci se svými brýlemi. Říká se, že brýle od Applu (Apple Glass) mohou využívat rukavice pro snímání síly, s kolekcí senzorů používaných k detekci pohybů rukou, včetně psaní na virtuální klávesnici a způsobu, jakým uživatel uchopuje fyzické objekty.

Jedním z hlavních problémů virtuální reality je, že vyžaduje vytvoření alternativních interakčních systémů. Protože je uživatel skutečně slepý k místnímu prostředí, musí k interakci s virtuální krajinou používat ruční ovladače. Tyto ruční položky nemusí být nutně nejlepší odpovědí na problém, protože ponechávají uživatele neschopného používat ruce pro jiné úkoly. V případě rozšířené reality může uživatel chtít mít možnost ovládat systém, ale mít volné ruce pro interakci s objekty v reálném světě, které vidí.

Zajímavý patent Applu

V patentu uděleném společnosti Apple v úterý s názvem „Segmentované snímače síly pro nositelná zařízení“ Apple předpokládá použití rukavic, které vycítí sílu pohybu uživatele a které lze poté přeložit na vstup.

Rukavice obsahují vícesegmentové snímače síly a agregátory signálu, včetně použití vzájemného kapacitního snímače, tenzometrů, rezistoru citlivého na sílu nebo indukčního snímače. V některých případech může mít vzájemný kapacitní senzor formu gelové dielektrické vrstvy.

Tyto senzory se aplikují na pružné podklady, které se ovinou kolem ruky uživatele ve formě rukavice. Senzory mohou být rozloženy do více vrstev pokrývajících oblast, což umožňuje provádět různé typy měření souvisejících se silou v jednom bodě.

Senzory jsou umístěny ve specifických polohách, aby shromažďovaly údaje o síle v hlavních kloubech a bodech dotyku ruky. Zahrnuje to například konečky prstů, horní část dlaně, základnu ruky a oblast kolem kloubů rukou.

Použití vícesegmentových snímačů síly by mohlo umožnit větší citlivost na měření, aby bylo možné přesně určit, jak se s touto částí ruky manipuluje, spíše než jen detekuje plochou sílu nebo přetvoření v jedné dimenzi.

Senzor síly může například detekovat, jaký tlak může prst nabídnout při stisknutí dolů. Vícesegmentový snímač síly mohl zjistit, zda prst přepíná tlak na podložku nebo špičku, na jednu nebo druhou stranu, nebo dokonce, jak se prst kroutí během pohybu.

I když je zcela možné, že by takový systém dokázal určit věci, jako jsou stisknutí kláves na virtuální klávesnici promítané na povrch, mohl by také poskytnout podstatně více dat pro aplikace AR, kde je třeba měřit způsob interakce uživatele s objektem v reálném světě. Takový systém by mohl přesně říci, jak uživatel uchopuje nebo manipuluje s objektem v reálném čase, což by mohlo být použito ke zlepšení prezentace a interaktivity aplikací AR.

Patent uvádí jako vynálezce tato jména: John G. Elias, Ray L. Chang, Moshe H. Malkin a Vivek Pant. Původně byl patent podán 7. srpna 2018.

Společnost Apple každý týden podává řadu patentových přihlášek, ale zatímco existence registrace patentu naznačuje oblasti zájmu jeho výzkumných a vývojových týmů, nezaručuje, že se myšlenka objeví v budoucím produktu nebo službě.

Apple opakovaně zkoumal, jak by mohly být rukavice využívány pro aplikace AR a VR. V únoru 2021 se domnívalo, že magnety vložené do rukavice lze použít k ovládání gesty detekcí přítomnosti a pohybu magnetických polí.

V květnu 2020 si Apple myslel, že zavedení drátových akčních členů v oblečení by mohlo uživateli poskytnout formy haptické zpětné vazby, aniž by bylo nutné používat objemnější nebo energeticky náročnější motory. Současně Apple uvažoval o „nositelném interaktivním uživatelském rozhraní“, které by zkoumalo, jak by chytré rukavice ve skutečnosti mohly fungovat s počítačovým systémem.

V dubnu 2019 se také vynořily rukavice pro snímání síly, i když zdánlivě bez zvýšené citlivosti vícesegmentového řešení pro snímání síly. Další nápad z února 2019 nabídl přidání haptické zpětné vazby pro psaní na virtuální obrazovku promítanou na povrch nebo displej iPadu pomocí rukavic, které mačkaly boky prstů.

Předchozí článek
iMac Pro

Konec iMacu Pro: Tmavé doplňky jsou dostupné jen do vyprodání zásob

Následující článek

Apple představil bezztrátový přenos hudby a Dolby Atmos pro Apple Music

Související články

Apple TV: nová herní konzole na obzoru?

Poslední betaverze iOS 4.3 určená pro Apple TV přinesla zajímavé odhalení — možná se brzy dočkáme Apple TV jako herní konzole. Předpoklady na to má — Apple TV má oblíbenou iOS platformu, výkonný ARM procesor Apple A4 nebo i dostatek RAM. Kapacita disku je sice omezená, přesto ale by se v Apple TV nějaké místo našlo. Nejspíše vás ale zarazilo, čím by se dala taková konzole ovládat. Odpověď je jednoduchá — iPhonem nebo iPodem touch. Spojení těchto dvou zařízení zní určitě velmi zajímavě a dávalo by i smysl — vždyť Apple svá zařízení propojuje často.