Orba: jednoduchá, avšak chytlavá strategie na odreagování

Her na zabití pár minut je na App Store spousta, kvalitních a zároveň k myšlení nutících je ale poměrně málo, a tak by byla škoda nevypíchnout jednu z té lepší kategorie nad ostatní.

Her na zabití pár minut je na App Store spousta, kvalitních a zároveň k myšlení nutících je ale poměrně málo, a tak by byla škoda nevypíchnout jednu z té lepší kategorie nad ostatní.

Její princip vám dost možná bude známý. Nemá totiž cenu zastírat, že her s podobnou herní myšlenkou je více. Ale důvod, proč mi právě tato stojí za zmínku, je její celkové zpracování, od grafiky až po funkčnost mě totiž nenapadá jediná výtka. Abych ale nepředbíhal… Cílem je postupně se zbavovat stejně barevných kuliček ve skupinách o třech a více. Jakmile již na ploše žádná taková nezbývá, přisype se další várka a můžete začít nanovo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mV5523qsj54&feature=player_embedded[/youtube]

Aby to ovšem nebylo tak snadné, Orba nabízí dva herní módy – Classic a Quick. V prvním zmiňovaném se nová barva kuliček přidává v každém pátém kole a po chvíli hraní se může zdát poměrně lehký (po delší době pak jeho úvod i poměrně zdlouhavý a nudný). Proto je tu ale druhý zmiňovaný mód – Quick. V tom se totiž nová barva přisype v každém kole, a obtížnost je tak značně vyšší. Vezmeme-li v potaz až devět možných barev a malou herní plochu, pak vám může Quick mód dát zabrat poměrně brzy, zvláště pokud se zrovna nezadaří a nově přisypaná várka nebude zrovna nápomocná. Nejednou se mi totiž stalo, že i z poměrně prázdné plochy hra po doplnění ihned skončila, protože se prostě nenašla ani jedna kombinace k odkliknutí.

Pro obě varianty ovšem platí, že pokud se vám podaří v jednom kole „vyťukat“ celou barvu nebo dokonce celou herní plochu, získáváte bonusové body, jejichž množství je ovlivněno také obtížností aktuální úrovně. Podaří-li se vám to tedy častěji, můžete tak výrazně ovlivnit finální skóre, které je možné uložit do Game Center a oslnit tak své přátele (a v případě špatného výsledku si ho, naštěstí, není problém nechat zcela pro sebe), to samé platí pro přátele na Facebooku a bude-li vám to málo, můžete se zkusit probojovat i do celosvětového žebříčku. Kromě porovnávání výsledků nabízí Game Center i pár achievementů, ty jsou zde ovšem spíše „jen aby se neřeklo“, rozhodně se nejedná o něco, kvůli čemu byste Orbu hráli.

Co ale vyzdvihuje Orbu nad ostatní hry s podobným principem, je celkové zpracování. Grafika je totiž doplněna příjemnými animacemi i zvuky a podkreslující hudbou a vše dohromady působí opravdu skvělým a uceleným dojmem.

V nastavení si pak můžete vypnout zvýraznění odstranitelných skupinek, vypnout zvukové efekty nebo hudbu a vybrat set kuliček, přičemž jeden z nich je nyní aktuální, nabízí totiž vánoční motivy.

A ačkoliv je podobných her na App Store více, Orbou bych se nechal lehce zlákat znovu, i když vlastně ani nevím proč. Jde zkrátka o ideální zábavu, potřebuji-li se na pár minut odreagovat, i když občas, bohužel, neskončím jen na pár minutách…

Orba – App Store – 1,59 € (iPhone i iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Firebug: funkční vývojářský nástroj v mobilním Safari

Následující článek

EPOCH: postapokalyptická robotí akce s perfektní atmosférou

Související články

Gameloft: jarní výprodej nejlepších her za 0,79€

Vývojářské studio Gameloft produkuje prakticky nejprodávanější a jedny z nejlepších her, které seženete na AppStore. Mezi největší pecky Gameloftu patří Earthworm Jim, Blades of Fury, Real Soccer 2010, Dungeon Hunter a Skater Nation a právě tuto pětici her nyní seženete na AppStore za hubičku, konkrétně za 0,79€.

Minigore: lego survival střílečka

Jedna z nejočekávanějších her je právě venku! Minigore jsem charakterizoval jako lego survival střílečku. Hlavní postavou je sympatický lego panáček (přítelkyně ho charakterizovala jako dřevorubce :). Vaším úkolem bude ubránit se ohromnému zástupu příšer.