Nové iMacy: čtyřjádro v základu, Thunderbolt a HD FaceTime

Shrnutí novinek, kterých se dočkal jablečný stolní počítač iMac. Patří mezi ně rychlejší procesory a grafika, ThunderBolt či HD FaceTime kamera.

Apple podle našich očekávání před chvíli aktualizoval svou řadu stolních počítačů iMac. Tento update nepřinesl žádné překvapení, protože šlo převážně o update vnitřností a také doplnění vychytávek, které se nedávno objevily v MacBooku Pro. Všechny iMacy mají nyní v základu čtyřjádrový procesor, ThunderBolt a FaceTime kameru s HD rozlišením. Více podrobností o novince najdete dále v článku.

iMacy jsou stále nabízeny ve dvou modelech – 21,5” a 27”. Zatímco model s nižším rozlišením obsahuje v základu 2,5GHz a 2,7GHz (upgradovatelný na 2,8GHz) čtyřjádrové i5 procesory, větší model je na tom o poznání lépe – v základu má 2,7GHz, ale může se přes 3,1GHz dostat až na neuvěřitelných 3,4GHz, což už je opravdu slušný výkon. Výkon nových procesorů má být údajně o cca 70% vyšší.

Všechny modely začínají na 4GB RAM (upgradovatelných až na 16GB) a co se týče disku, tak kromě nejnižšího modelu, který má v základu “pouze” 500GB, mají všechny iMacy kapacitu 1TB. Máte-li zájem, lze tento disk nahradit i SSD diskem s kapacitou 256GB či běžným HDD s kapacitou 2TB.

Velice zajímavé jsou také novinky týkající se grafických karet – nejnižší model je na tom opět poněkud hůře, protože obsahuje pouze AMD Radeon HD 6750M s 512MB paměti. Lepší menší iMac a horší větší mají shodně 6770M kartu taktéž s 512MB paměti a nejlepší model má AMD 6970M s 1GB paměti, který lze ale nahradit až 2GB. Apple se na svém webu pyšní tím, že nové grafické karty nabízí až třikrát vyšší výkon.

Součástí všech nových iMaců je HD FaceTime kamera, která má zajistit kvalitnější videoteleonování prostřednictvím FaceTime, a také superrychlé porty ThunderBolt, které nahrazují starší MiniDisplay port. Dají se do něj ale také připojit například externí disky – tento port totiž dosahuje přenosové rychlosti až 10GBps. Zatímco menší model má pouze jeden port, větší iMac má hned dva.

Ceny nových iMaců zůstávají stejně, tedy $1199 a $1499 za menší iMac a $1699 a $1999 za větší. V přepočtu se jedná o rozmezí mezi zhruba 20-32 tisíci, ale je třeba si připočítat nemalou přirážku, která je v ČR běžná. Jakmile se dozvíme přesnější ceny u českých podejců, do článku je doplníme. Otázkou také zůstává, za jak dlouho se nové iMacy dostanou do ČR – nemělo by to ale trvat déle než pár týdnů.

Hodně lidí čekalo na tuto revizi iMaců, a tak nás zajímá, jak jste na tom vy – přesvědčila vás nová revize ke koupi nebo budete ještě nějaký ten měsíc vyčkávat? Myslíte si také, že další generace přinese pozměněný design?

9 comments
  1. další generace by už s pozměněným designem přijít mohla, ovšem nevím jak to bude s hardwarovým vybavením…kam až to v budoucnosti půjde s kvalitami iMacu, vždyť stále rostou jen vzhůru 😀 zase se dá říct jen to, že to skvělý výrobek z jablečné firmy…

    1. Taky si už nedovedu moc představit, co za software by dokázalo využít více než quadcore 3,4GHz procesor a 2GB paměti na grafické kartě :)) Já bych si vsadil na to, že Apple jednou půjde u všech svých počítačů podobnou cestou jako u Airu, tedy že se nebude zaměřovat na procesor/grafiku, které jsou už teď nadupané, ale spíš udělá něco s HDD, který se ukázal jako nejslabší článek, co se týče rychlosti. Myslím si tedy, že až bude vyvinuto SSD s dostatečnou kapacitou, tak půjde i do iMacu. A spekulace o Retina displeji je také zajímavá 🙂

  2. Jako hracka vyborny, ale co mam delat, kdyz nechci mit na stole hnusny monitor eiso? Uz prilis mnoho let cekam na jakekoliv stolni reseni od Apple s nelesklym displayem. Tak treba priste. Snad nase bile iMacy jeste vydrzi.

  3. Jako hracka vyborny, ale co mam delat, kdyz nechci mit na stole hnusny monitor eiso? Uz prilis mnoho let cekam na jakekoliv stolni reseni od Apple s nelesklym displayem. Tak treba priste. Snad nase bile iMacy jeste vydrzi.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Snake '97: stará známá hra z Nokií nyní pro iPhone

Následující článek

Coin Drop: pochytejte zákeřné bandity

Související články