Nokia: představení nových telefonů s Windows Phone 7

Jak jistě víte, Nokia, světoznámý výrobce telefonů, se potýká s velkými problémy. Její telefony se neprodávají, neboť nabízí mimojiné zastaralý Symbian, který nedokáže konkurovat nynějším operačním systémům, kterým vévodí Android od Goole či iOS od Apple.

Jak jistě víte, Nokia, světoznámý výrobce telefonů, se potýká s velkými problémy. Její telefony se neprodávají, neboť nabízí mimojiné zastaralý Symbian, který nedokáže konkurovat nynějším operačním systémům, kterým vévodí Android od Goole či iOS od Apple.

Nová naděje svitla s vydáním Nokie N9, po dlouhé době telefonem, který zaujal širokou veřejnost díky propracovanému designu a novému operačnímu systému Meego. Paradoxně ovšem sama Nokia zapíchla tomuto telefonu kudlu do zad ještě před startem prodeje, když uvedla, že N9 je první a poslední Nokia s operačním systémem Meego.

Nokia totiž začala vkládat naděje do ještě poměrně nového operačního systému od Micorosoftu — Windows Phone 7. A právě tuto středu se konala koference, která telefony Nokia s WP7 představovala.

Nejdříve se zaměřme (a to především) na vyšší high-endový model Nokia Lumia 800. Člověku znalého vzhledu Nokia N9 jistě napadne, že se jedná o úplně stejný telefon s pár tlačítky navíc a jiným operačním systémem. A ono to tak opravdu je – Nokia Lumia 800 totiž navazuje na kvalitní hardwarovou konstrukci N9 a přidává Windows Phone 7, což je zcelajistě o něco konkurenceschopnější operační systém, než bylo Meego.

Nokia Lumia 800 nerespektuje módu co největších displejů (viz. nový Samsung Galaxy Nexus s již dle mě opravdu přepísknutým 4,65″ displejem) a přichází se stále ještě příjemnou velikostí displeje – přesněji 3,7″ (pro porovnání, iPhone má 3,5″ displej). Jistým překvapením může být tvrzení, že tato Nokia obsahuje (zéjména u Samsungu) oblíbený AMOLED displej. Co se týče dalších specifikací, pak se můžeme zmínit o 1,4 GHz (jednojádrovém) procesoru a 512 MB RAM. Nechybí ani 8 MPx fotoaparát s optikou Carl Zeiss. Na místě je tedy otázka, jaký z mobilních telefonů bude fotit lépe – iPhone 4S nebo Nokia Lumia 800? Tento telefon je nabízen stejně jako N9 v červené, modré a černé barvě. Cenově by se Lumia 800 měla držet někde v cenové hranici mezi 12-14 tis. Kč.

Nokia Lumia 800

Levnější model Nokia Lumia 710 přináší 3,7″ LCD displej (narozdíl od high-endového modelu tedy nenabízí AMOLED), 1,4 GHz procesor, 512 MB RAM a 5 MPx fotoaparát. Bude nabízen ve dvou barevných provedeních (černá a bílá) a spolu s tím nabízí výměnu zadního krytu za jednu z 5 dalších barev. Jednoznačnou výhodou Lumie 710 je jeho cena – ta by se měla pohybovat mezi 7-9 tis. Kč.

Nokia Lumia 710

Otázkou ale  je, zda přechod na Windows Phone 7 Nokii opravdu zachrání. Určitě se dá říci, že oproti dřívějšku s portfoliem telefonů se Symbianem jsou tyto telefony o něco přitažlivější pro nové uživatele, kteří Nokií prozatím pohrdali. Ale jaký máte názor vy? Líbí se Vám nové Nokie, nebo máte pocit, že je to další špatný krok této dříve velmi populární firmy?

3 comments
  1. Zo mňa sa stane nový majiteľ Nokie Lumia 800. Je to jediný WP mobil, ktorý sa kvalitovo môže iPhonu priblížiť. iPhone 4 som už predal. iOS 5 ma ničím neoslovil a mám jeden starší WP mobil (HTC HD7). Ten je síce konštrukčne otrasný, má zlý foťák a aj reproduktor. Displej, ktorému som sa na začiatku tešil (LCD 4.3″) ma poučil, že LCD nie je ako LCD (tá kvalita je tu dosť nízka) a navyše som sa poučil, že pre mňa je strop 3.7″,
    Nokia Lumia 800 splňuje väčšinu mojich požiadaviek (ale ani zďaleka nie všetko), no hlavne je to najlepší WP telefón (z môjho uhľa pohľadu).

    Mimo iné je WP ako stvorený pre pracujúcich ako aj bežných ľudí, ktorí ani nemusia vedieť, čo to WP je.
    Mám skúsenosť s Androidom, iOS a WP a ak mám tieto 3 OS zoradiť podľa toho, ako mne najviac vyhovujú, tak na prvé miesto ide jednoznačne WP, na druhé miesto iOS a potom dlho nič a nakoniec Android.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 5: tipy pro klávesnici

Následující článek

iOS 5: jak schovat nákupy v App Store

Související články
AI
Číst více

Cook je nadšený z toho, že zařízení Apple získá ještě letos generativní AI

Tim Cook říká, že Apple vynakládá „obrovské množství času a úsilí“ na funkce AI, které budou oznámeny v nadcházejících měsících. Cook využil příležitosti posledního hovoru o finančních výdělcích firmy, aby se nadchl pro Apple Vision Pro a budoucnost AI. "Tyto výsledky oznamujeme v předvečer toho, co bude jistě historickým dnem, kdy vstupujeme do éry prostorového počítání," řekl. "Pro takové okamžiky v Applu žijeme, proto děláme to, co děláme."