Návod: Jak nahrát certifikát o testování či očkování do aplikace Tečka.

Aplikace Tečka je v poslední době hodně skloňovaná. Zejména proto, že výrazně ulehčuje prokazování se testem či očkováním nejen u nás, ale i při cestách do zahraničí. V tomto článku si ukážeme, jak aplikaci používat a jak do ní nahrát vaše certifikáty.

Začněme tím, že si otevřeme App Store nebo Google Play a do vyhledávání zadáme Tečka. Pozor, při stahování si ji nespleťte s aplikací čTečka, která slouží k přesnému opaku, tedy ke skenování a ověřování certifikátů.

První spuštění aplikace Tečka

 1. Odsouhlaste podmínky používání
 2. Nastavte 6místný PIN kód
  • Máte-li v telefonu možnost biometrického rozpoznání (otisk prstu, sken obličeje), aplikace vás vyzve k možnosti aktivovat přihlášení pomocí tohoto namísto zadávání PINu.
 3. Jste v aplikaci, ve které není zatím žádná osoba. Stačí kliknout na „Přidat osobu” nebo tlačítko „+” vpravo nahoře.
 4. Vyberete možnost přihlášení buď přes E-identitujednorázový SMS kód nebo naskenování QR kódu.
  • Pokud jste zvolili přihlášení pomocí SMS kódu, budete přesměrování na přihlašovací stránku ocko.uzis.cz. Nachystejte si rodné číslo, číslo občanského průkazu a telefon, na který bude zaslán verifikační kód.
  • Přihlášení přes QR kód je mnohem jedodušší, musíte jen aplikaci povolit přístup k fotoaparátu a naskenovat QR kód z vašeho očkovacího nebo testovacího certifikátu. Ten si případně můžete vygenerovat na ocko.uzis.cz.
 5. A je to. V aplikaci pak vždy při prokazování vyberete osobu, kterou chcete prokázat a způsob ověření. Tedy očkování nebo jeden ze způsobu testování. Všechna data se automaticky aktualizují.
 6. Do aplikace můžete přidávat libovolný počet osob pomocí tlačítka „+” nahoře.

Aplikace Tečka navíc funguje v souladu s mezinárodní domluvou pro cestování v Evropské unii a Srbsku. Při cestování do zahraničí tak nemusíte tahat vytištěné papíry, ale jednoduše se prokážete touto aplikací. V aplikaci si navíc můžete zobrazit podrobnosti o jednotlivých certifikátech. U očkování například vidíte, kdy vám začne platit první či druhá dávka a kterou vakcínou jste byli očkovaní.

Předchozí článek

Detekce pádu na Apple Watch zachránila muži život

Následující článek

Budoucí iPhony mohou využívat AR k vylepšení funkce Find My

Související články
AI
Číst více

Nepřepisujte poznámky z porad ručně. Víme, jak na to jedním kliknutím myši

Zapomeňte na nekonečné ťukání do klávesnice a hodiny zbytečné práce. Raději se spolehněte na moderní převod obrázků na text. S pomocí šikovné umělé inteligence totiž stačí nahrát požadovaný soubor (fotografii ručně psaného textu, PDF či jiný druh dokumentu) a kliknout na tlačítko. Následně se váš text ihned převede do požadované podoby. Otázka minutky.