Návod: Jak nahrát certifikát o testování či očkování do aplikace Tečka.

Aplikace Tečka je v poslední době hodně skloňovaná. Zejména proto, že výrazně ulehčuje prokazování se testem či očkováním nejen u nás, ale i při cestách do zahraničí. V tomto článku si ukážeme, jak aplikaci používat a jak do ní nahrát vaše certifikáty.

Začněme tím, že si otevřeme App Store nebo Google Play a do vyhledávání zadáme Tečka. Pozor, při stahování si ji nespleťte s aplikací čTečka, která slouží k přesnému opaku, tedy ke skenování a ověřování certifikátů.

První spuštění aplikace Tečka

 1. Odsouhlaste podmínky používání
 2. Nastavte 6místný PIN kód
  • Máte-li v telefonu možnost biometrického rozpoznání (otisk prstu, sken obličeje), aplikace vás vyzve k možnosti aktivovat přihlášení pomocí tohoto namísto zadávání PINu.
 3. Jste v aplikaci, ve které není zatím žádná osoba. Stačí kliknout na „Přidat osobu” nebo tlačítko „+” vpravo nahoře.
 4. Vyberete možnost přihlášení buď přes E-identitujednorázový SMS kód nebo naskenování QR kódu.
  • Pokud jste zvolili přihlášení pomocí SMS kódu, budete přesměrování na přihlašovací stránku ocko.uzis.cz. Nachystejte si rodné číslo, číslo občanského průkazu a telefon, na který bude zaslán verifikační kód.
  • Přihlášení přes QR kód je mnohem jedodušší, musíte jen aplikaci povolit přístup k fotoaparátu a naskenovat QR kód z vašeho očkovacího nebo testovacího certifikátu. Ten si případně můžete vygenerovat na ocko.uzis.cz.
 5. A je to. V aplikaci pak vždy při prokazování vyberete osobu, kterou chcete prokázat a způsob ověření. Tedy očkování nebo jeden ze způsobu testování. Všechna data se automaticky aktualizují.
 6. Do aplikace můžete přidávat libovolný počet osob pomocí tlačítka „+” nahoře.

Aplikace Tečka navíc funguje v souladu s mezinárodní domluvou pro cestování v Evropské unii a Srbsku. Při cestování do zahraničí tak nemusíte tahat vytištěné papíry, ale jednoduše se prokážete touto aplikací. V aplikaci si navíc můžete zobrazit podrobnosti o jednotlivých certifikátech. U očkování například vidíte, kdy vám začne platit první či druhá dávka a kterou vakcínou jste byli očkovaní.

Předchozí článek

Detekce pádu na Apple Watch zachránila muži život

Následující článek

Budoucí iPhony mohou využívat AR k vylepšení funkce Find My

Související články

BTstack Mouse: iPad lze ovládat bezdrátovou myší (návod)

Po nedávném uvedení nástroje pro Jailbreak iPadu (o aplikaci Spirit jsme psali zde) se na internetu začalo objevovat spoustu nových neoficiálních úprav softwarové části iPadu. Jednou z nich je aplikace BTstack Mouse z Cydie. Ta umožní iPad ovládat bezdrátovou myší přes bluetooth. Na video-tutoriálu uvidíte ovládání iPadu pomocí Magic Mouse!