apple csam

Bezpečnost komunikace v iMessages bude pro děti brzy spuštěna i ve Spojeném království.

Již před několika měsíci jsme vás informovali o nové funkci, již Apple připravuje na svá zařízení. Jedná se o rozmazávání fotek s potenciálem být nevhodné pro děti. Tuto funkci již firma spustila v prosinci ve Spojených státech, tentokrát se má dočkat Spojené království.

Co to vlastně je?

Bezpečná komunikace pro děti je volitelná funkce v iMessages, při jejímž zapnutí začne zařízení dítěte rozpoznávat v přijatých i odeslaných fotkách dítěte ty s potenciálním sexuálním obsahem. Fotka tak nezletilému přijde rozmazaná a s upozorněním, zda ji chce dítě opravdu zobrazit.

Pokud dítě klikne na zobrazení fotky, bude ihned upozorněno na možný nebezpečný obsah, který se na fotce může skrývat. Mimo to ale na upozornění najde i výstrahu, že fotka může být odeslaná bez vědomí odesílatele a je tedy na svém úsudku dítěte, zda si fotku zobrazí nebo ne.

Pokud je navíc dítě mladší 12 let, a fotku si zobrazí, je po zobrazení fotky odeslána notifikace i rodiči, že se takto jejich ratolest rozhodla. Mimo to se na výstražných widgetech objevují i věty ve stylu možnosti kontaktovat dospělé nebo jinou profesionální pomoc, tedy pokud se to děje opakovaně.

Stejně to ale funguje i naopak – jakmile dítě odešle fotku s potenciálem nést sexuální obsah, bude telefonem rázně upozorněno. Opět je na něm, zda se rozmyslí či nikoliv.

Mějte ale na paměti, že se jedná o zcela volitelnou funkci, kterou rodič může a nemusí zapnout. Každý rodič by měl asi vědět nejlépe, jak na tom jeho děti psychicky jsou. Pro zapnutí této funkce je dále nutné mít zapnuté rodinné sdílení iCloud účtu, přes který veškerá komunikace funguje.

Již brzy na dalším trhu

Bezpečnost komunikace u dětí Apple ladí jak se jen dá. Dlouho ji odsouval, ale tentokrát už to vypadá na brzký příchod i mimo USA. Ve spojených státech se uživatelé této funkce dočkali již v prosinci s verzí iOS 15.2. Nyní to vypadá, že do Spojeného království Bezpečnost komunikace přijde s verzí 15.5, ale samozřejmě se může stát výjimka a tato funkce může vyjít dříve. Zatím je však jen ve hvězdách, kdy to dorazí i mimo anglicky mluvící země, například i do Česka.

Předchozí článek

Jaké funkce iPadu chybí, aby se více přiblížil počítači?

Následující článek

Apple zvažuje přidání nových dodavatelů flash pamětí, aby ochránil dodávky iPhone

Související články