Kterak si i mrzák na kytaru zahrál

Pokud nejste druhý Django Reinhardt, který si svoje nejlepší sóla zahrál v době, kdy měl k dispozici na levé ruce jen DVA prsty, máte v současnosti stále možnost si gustem zabékat s kytarou, i když Vám trčí s obvazů jen podobný počet prstů jako momentálně mně (operace karpálních tunelů na obou rukách). A nejen to.

Ne, že by to nešlo rovnou v mém favoritu GarageBandu ve Smart Guitar modulu, ale tam je to opravdu zjednodušeno už trochu moc. V aplikaci Guitarism – Pocket Guitar můžete používat totiž i fingerpicking techniky (hraní více prsty pravé ruky), zatlumit struny a dokonce si programátoři vyhrály i s ruchy, které vyluzujete při přehmatech. Tzn. zní to opravdu na 99% realisticky.

Princip je jednoduchý. Levou stisknete jedno ze 6 virtuálních tlačítek s označením akordu a pravou se libovolně přehrabujete ve virtuálních strunách. Pokud chcete v náhlém tvůrčím zápalu najednou vypálit místo základního akordu i sus2 nebo sus4 variantu, tak prostě nakloníte iPhone vlevo nebo vpravo. U iPadu pro změnu stisknete navíc jednu z šipek uprostřed obrazovky. I jen toto by stačilo k radosti mrzáka, ale lze dále pokračovat v nastaveních, skrytých pod žlutou šipkou vpravo dole.

Výchozí šestistunnou akustiku lze změnit na dvanáctistrunnou, popř. změnit na elektrickou (také obě varianty). Pokud chcete obohatit už i tak výborný základní zvuk i o tradiční kytarové NASTAVITELNÉ efekty (autowah, kompresor, tremolo, chorus, distortion, reverb,…), nic Vám v tom nemůže zabránit.

Pokud Vás v kytarovém rauši napadne, jak by Váš geniální kytarový riff zněl, kdyby jste ho svěřil třeba kolegovi hrající na klávesy, nemusíte ho tím zatěžovat. Stačí spustit na tom samém iPhonu nebo iPadu např. GarageBand, vytvořit novou skladbu, povolit v jeho nastavení Běh na pozadí a raději i Používat hudební aplikace. Potom si zvolte buď obyčejné piano nebo klidně i Alchemy (syntetizér třeba i s arpegiatorem). A kupodivu teď ukončete aplikaci (zůstane ale spuštěná na pozadí). Vraťte se potom do Guitarism a použijte tajuplnný čudlík 4P. Tam lze přesměrovat interní zvuk přez Guitarism Midi-out. Buď to, co vyluzujete na virtuálních strunách (vlevo) nebo základní basový tón (uprostřed) nebo nastavený akord (vpravo). Takže po chvíli laborování si můžete v reálném čase hrou na jeden nástroj znít jako kytarista + baskytarista + klávesy. Jak jsem pochopil, lze přez wifi i ovládat přez midi i externí nástroje, ale nemaje je k dispozici, mohu jen zmínit, že lze pokračovat v rozšiřování schopností ještě dále.

Prostě HRAJTE !

Předchozí článek

Apple možná vyřešil problematiku ohýbání baterií u skládacího iPhonu

Následující článek

Zvukové palety od Rolandu

Související články