Je tohle opravdu to na co jsme tak dlouho čekali? Celkové specifikace 4 palcového iPhonu SE.

Včera v podvečer se odehrála dlouho očekávaná tisková konference Applu, kde firma představila nástupce 2 roky starého modelu iPhonu 5S. Dle očekávání byl iPhone pojmenován SE, což by měla být zkratka pro Speed Enhanced (Zlepšená rychlost), oficiálně ale nebylo nic potvrzeno. Celá konference se odehrávala v legendárním sále, kde byl před patnácti lety představen také první iPod. IPhone SE je designem totožný s jeho předchůdcem, co ale nový iPhone SE nabídne oproti iPhonu 5S? A vyplatí se upgradovat na nový model? To vše se dozvíte v článku.

Výkon

Apple u nového iPhonu slibuje až 2X rychlejší CPU, než u svého předchůdce a zároveň 3X rychlejší grafiku. O vše se staré procesor A9 (Jenž je v modelu iPhone 6S) s koprocesren M9. Jestli si opravdu povede lépe je zatím nemožné zjistit, je to ale předpokládané.

Displej

Displej je nejvíce charakteristická “vlastnost” nového modelu. Má totiž 4 palce a rozlišení stejné, jako u iPhonu 5S, tudíž 1136 × 640. Co je ale k zamrzení je absence funkce 3D Touch, která se na předchozím modelu iPhone 6S vyskytovala.

iPhone SE
Displej a design zůstal prakticky nezměněn.

Fotoaparát a Live Photos. Počkat, cože?

Ano, v předchozím odstavci jsem zmínil absenci funkce 3D touch, tu ale u focení živých fotek zastává dlouhý stisk fotky. Pokud se jedná o fotoaparát, tak ten má nyní 12MPx a přisvětlován je dvojitým bleskem. Foťák je nyní mnohem rychlejší, přesnější na detaily a dokáže natáčet i 4K video (což bude u 16GB varianty docela problém).

Příznivou novinkou také je, že na nový model budou pasovat všechny obaly a covery, které byly vyrobeny pro iPhone 5S. Další ocenění si od nás odnáší za cenu, která se u nejlevnějšího modelu zastavila těsně pod 13.000 Kč, u dražšího pak kolem 16.000 Kč, jedná se tak o nejnižší zaváděcí cenu iPhonu v historii. Kdybych vlastnil iPhone 5S (Jakože nevlastním), tak bych si musel opravdu hodně dlouho rozmýšlet přechod na tento nejnovější model, jelikož lepší fotoaparát, živé fotky a možnost propojení s Apple Watch jsou pro mně prakticky nevyužitelné funkce. Fotím spíše na zrcadlovku, živé fotky nepotřebuji, nevidím u nich využití a Apple Watch také nevlastním. Jediným důvodem by měl být tedy vyšší výkon, jenže dovolím si napsat, že Apple produkty mají výborně vyladěný systém, že nepotřebují nejnovější procesory. Je to ale pouze můj osobní názor. Jak to vidíte vy nám můžete napsat do komentářů pod článkem.

Shot on iPhone SE
Vyfoceno na iPhone SE
iPhone SE (2)
Nový iPhone je dostupný také v růžově zlaté variantě.

 

Předchozí článek

Zítřejší Apple Event přinese možnost oficiálně jej sledovat i na Windows 10

Následující článek

Alza spouští předplatný program pro iPhony podobně jako v zahraničí.

Související články
Svatba
Číst více

Softwarový inženýr měl na své svatbě Apple Vision Pro, jeho nevěsta z toho byla bez sebe

Svatba je zážitkem na celý život a snad každá nevěsta si přeje mít ze svatby krásné romantické fotky se svým ženichem. Internetem proletěl příběh o svatbě mladého softwarového inženýra Jacoba Wrighta, který nedokázal ani na své vlastní svatbě sejmout ze své hlavy Apple Vision Pro. S tímto zařízením je nafocený na své svatbě i poté, co ho jeho nová nevěsta výslovně požádala, aby ho ze sebe sundal.