Jack of All Tribes: být náčelníkem kmene může být opravdu zábava

Recenze hry Jack of All Tribes, ve které se postavíte na pozici náčelníka, o kterém legenda tvrdí, že dokáže nastolit mít a klid v této znesvářené zemi.

Kdo byl někdy v nějakém zábavním parku, ví, že horské dráhy umí navodit všelijaké pocity. Určitě by vás ale nikdy nenapadlo, že se jejich prostřednictvím můžete dostat do minulosti, kde na vás budou obyvatelé znesvářené země čekat jako na smilování, neboť si myslí, že jste ten, o kterém legenda pravila, že se zjeví, aby nastolil v jejich zemi klid. Pokud byste si to chtěli v této graficky nadupané hře vyzkoušet, určitě čtěte dále!

Právě se vám podařilo nějak vylézt z řeky, do které jste byli ne zrovna šetrně hozeni, a už se k vám ženou vousatí domorodci v čele s pěknou domorodkyní, která si říká “Rainbow”, a chtějí po vás první poslední. Potřebují domy, zahrádky, mají hlad, chtějí se vykoupat a večer do divadla. Jak to všechno zvládnete? Inu, budete se muset opravdu ohánět…

Jack of All Tribes obsahuje určité prvky strategie, ale zase jich není tolik, aby se dala označovat za strategii pro náročné – vaše rozhodnutí hru sice ovlivňují, ale pokud se chcete potýkat s epickými bitvami a propracovanou ekonomikou, tak vás zřejmě zklamu. Všichni ostatní si ale ve čtyřiceti originálních levelech užijí hromadu zábavy.

Po celou hru vás bude provázet pěkný příběh, který bude ovlivňovat to, co budete muset v daném levelu dokázat, abyste se mohli pohnout dále. Jednou to bude výstavba luxusních chatek pro novomanžele, kteří nemají kde strávit svatební noc, jindy zase zařízení dinosauřího hnízda – to aby se domorodci měli, až si odpíchnou, na kom povozit. Ne vždy to ale samozřejmě bude taková idylka – občas budete muset také vystavět obranné věže, aby si nepřátelští vojáci neodnesli vaše ženy, či třeba uhasit hořící les, který ohrožuje vaši vesnici. Zkrátka, jak už jsem zmínil výše, hra bude opravdu rozmanitá.

A jak že se to vlastně ovládá? Velice jednoduše a na míru dotykovému displeji – neovládáte konkrétní vesničany, pouze rozdáváte úkoly, které musí být vykonány. Tak například zadáte vesničanům, aby postavili tamhletu chatku a taky porazili ten strom vedle, to abyste měli dostatek dřeva pro další rozšiřování vesnice.

Nebudete ale také pořád dávat úkoly, sem tam přijde také čas na plnění přání vašich svěřenců – protože pokud byste se na ně vykašlali, určitě by nepracovali tak rychle jako jindy. Tamten bude chtít najíst, tamten povozit na dinosaurovi a tamten zase vidět ohňostroj a dát si k tomu na baru koktejl. Nemusíte se ale bát – jakmile někomu takto dopřeje pět minut pauzy, jeho kolega ho, pokud zrovna nebude spát, ihned zaskočí, takže váš projekt bude pokračovat plynule dále.

Celá hra je pro zpestření proložena dalšími minihrami – budete například prozkoumávat pirátskou či mimozemskou loď a hledat v ní různé předměty, které vylepší schopnosti vašich vesničanů. Občas také objevíte nějakou tu truhlu s pokladem, která může obsahovat kdovíco.

Musím se přiznat – hru jsem i přes jeji poměrně ne zrovna malou délku dohrál asi za dvě odpoledne. Bylo to především díky její návykovosti, která je kromě herního systému způsobena především perfektní grafikou a hudbou, kterou byste mohli poslouchat i jen tak. Klidně můžu říct, že by si ostatní vývojáři měli z tého hry vzít příklad, protože jsem dlouho tak pěknou hru nehrál.

Celá recenze vyzněla tak, že hře Jack of all Tribes nemám prakticky co vytknout – a musím říct, že je to pravda. Neškodilo by jí snad jen více levelů, oprava pár chybiček, kterými ale trpí snad všechny hry, a také o něco nižší cena, která může hodně potenciálních hráčů odradit, ale já sám se domnívám, že je naprosto oprávněná. Dávám 90%. Hru jsem hrál ve verzi 1.0.

A jen tak mimo záznam – hra se sice tváří jako free, ale je to tím, že se celý obsah kupuje až pomocí in-app purchase. Můžete si tak před koupí vyzkoušet několik levelů bez potřeby instalovat novou aplikaci, což je určitě příjemné.

Jack of All Tribes – 2,39€ – App Store link (iPhone)

Jack of All Tribes HD – 3,99€ – App Store link (iPad)

Předchozí článek

1000 Heroz: skákací zábava s levely na několik let

Následující článek

Přechod na OS X: jaké aplikace rozhodně neminout (2. část)

Související články

Jelly Invaders: zachraňte planetu před invazí želé

Invaze může mít mnoho podob - v reálném světě ji nejčastěji provádí vojáci, zatímco ve hrách především zombie a jiné zmutované existence. Právě kvůli jisté monotónnosti, do které vývojáři her upadli, se každý hráč zaraduje, jakmile může střílet, ničit a zabíjet něco jiného než zaběhnuté typy nepřátel - v dnešní hře Jelly Invaders tomu tak bude, protože budeme zabíjet něco velice neobvyklého - želé.