iPhone OS 4.0: Apple představil funkce nejlepšího mobilního OS

Včera večer Apple představil svůj nový operační systém, který bude v létě dostupný pro zařízení iPhone, iPod Touch a iPad. Nová verze iPhone OS 4 bude mohutně vylepšená stávající verze, které přibudou specialitky jako multitasking, vylepšený Mail, iBook store, nebo třeba nová herní sociální síť Game Center. Novinek bude celkem víc než 100, my se podíváme na ty nejvýznamnější.

Včera večer Apple představil svůj nový operační systém, který bude v létě dostupný pro zařízení iPhone, iPod Touch a iPad. Nová verze iPhone OS 4 bude mohutně vylepšená stávající verze, které přibudou specialitky jako multitasking, vylepšený Mail, iBook store, nebo třeba nová herní sociální síť Game Center. Novinek bude celkem víc než 100, my se podíváme na ty nejvýznamnější.

Multitasking

Ano, je to skutečně tak, iPhone OS 4.0 obsahuje multitasking! Tato nová vlastnost OS je bezpochyby tou největší novinkou, kterou si pro nás Apple připravil. Multitaskingu se dočkáme v několika různých podobách. Na pozadí budou moci běžet aplikace VOIP (hlasové služby jako Skype – budete moci být stále online), Audio stream (aplikace internetových rádií budou moci hrát i na pozadí) a GPS (navigace). Ostatní aplikace, které do těchto kategorií nespadají, nebudou schopné být aktivně spuštěné na pozadí (kvůli bateriím především), ale budete je moci “shodit” na pozadí, odkud se k nim jednoduše kdykoliv vrátíte. Některé aplikace navíc budou moci pracovat na pozadí a například odesílat a přijímat data, což např. při uploadování nebo stahování většího balíku dat určitě využijete.

Co už známe jsou Push notifikace, které byly také vylepšené. Nové tzv. “Lokální notifikace” budou upozornění uložené přímo v přístroji, čímž odpadá nutnost být stále připojený k internetu, aby jste mohl být upozorněný. Logický a správný krok Apple.

Složky

Vylepšení, z které mám opravdu radost, jsou složky, do kterých budete moci přesouvat nainstalované aplikace. Přehlednosti a jednoduchosti ovládání to určitě prospěje, sběratelé apps navíc budou moci do svého zařízení nainstalovat až neuvěřitelných 2160 aplikací (doposud byl limit 180). Za složky palec nahoru!

Vylepšený Mail

Poštovní klient Mail ve svém iPhone využívám opravdu hodně a určitě nejsem sám. Doposud nebylo ale možné do zařízení nasměrovat více jak 1 Exchange poštovní účet, což se s novou verzí mění. Vylepšení doznal také interface, ve kterém budete moci pohodlně organizovat velké množství mailů. Aplikace na maily určitě potřebovala oživit a dle všeho se to Apple povedlo na jedničku.

iBooks

O iBooks jste už nejspíš slyšeli především ve spojení s iPadem (a pokud ne, přeštěte si o iBooks zde). Nový knižní obchod má našlápnuto na podobné úspěchy, jako AppStore, proto je od Apple rozumné, že iBooks implementuje do všech svých zařízení s iPhone OS 4.0. Pokud si představíte, že máte své elektronické knihy synchronizované v iPhone i iPad, tak to vypadá na opravdu dokonale přenosné řešení, které nemá konkurenci.

Vlastní pozadí

Konečne přichází také funkce známá především z jailbreaknutých iPhone. V novém OS si budete sami moci zvolit pozadí systému, takže už nebudete muset koukat na nudné černé plátno, ale budete si moci pod ikonky aplikací promítnout třeba fotku svého psa. Krásné. 🙂

Game Center

Pro mě překvapivá novinka, kterou Apple potají vyvíjel, se jmenuje Game Center. Jedná se o sociální síc hráčů her, které seženete na AppStore, ve které budete moci porovnávat své výsledky s ostatními hráči. Podobný systém asi už znáte pod názvem OpenFeint, který Game Center pravděpodobně brzy zahubí.

iAd reklamní systém

Trumf, který Apple včera představil, pro uživatele nebude až tak významný, ale pro ekonomiku Apple a především pro vývojáře se jedná o zásadní novinku. Apple, který před několika měsíci koupil společnost Quattro zabývající se mobilní reklamou, předvedl zcela odlišný koncept mobilní reklamy, než jakou známe doposud. Steve Jobs má vizi zábavné, a pro uživatele zajímavé reklamy, která v sobě bude ukrývat obrázky, videa, nebo dokonce minihry. V praxi to bude vypadat tak, že pokud v nějaké aplikaci kliknete na reklamu, tak se vám aplikace nezavře, ale zobrazí vyskakovací okno se samotnou reklamou. Implementace díky populární HTML5 technologii bude pro vývojáře jednoduchá a především výhodná, protože zisk z reklamy (kterou bude Apple nabízet) bude v poměru 60% pro vývojáře a 40% pro Apple. Určitě nemusím zdůrazňovat, že pokud se povede Stevu Jobsovi jeho nový reklamní systém masově rozšířit, tak půjde o výrazný ekonomický přínos nejen pro Apple, ale samozřejmě také pro vývojáře.

Kdo si iPhone OS 4.0 užije?

Nový systém, který je bezesporu hardwarově o dost náročnější, než jeho předchůdce, si plně vychutnáte pouze na iPhone 3GS, na iPod Touch 3. generace a samozřejmě na iPadu. Majitelé modelu 3G a iPodu Touch druhé generace budou muset zapomenout na některé funkce a OS čtyřka pro tyto zařízení bude v “odlehčené” verzi. Na první iPhone, označovaný jako 2G, bohužel už nedošlo. Systém bude pro veřejnost uvedený v létě, pro iPad na podzim.

Které novinky u iPhone OS 4.0 máte nejraději?

Výsledky ankety

12 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iBooks: k dispozícii v US App Store

Následující článek

iPhone OS 4.0: video recenze nových funkcí

Související články