Čínská policie zavřela dodavatele 40 tisíc falešných iPhonů

Falešné iPhony jsou společnosti Apple velkým trnem v oku. V Číně se každý rok vyrobí desítky a možná i stovky tisíc padělků, které jsou dodávány do celého světa. Ne vždy se podaří dostat až k dodavateli, ovšem nyní spadla klec a čínská policie odhalila jednoho z největších dodavatelů.

Pekingským úřadům se podařilo zatknout devět podezřelých osob, které u sebe měly přes 1400 falešných mobilních zařízení, jako součást vyšetřování hlavního dodavatele.

S tímto oznámením přišla policie již v neděli a rychle se rozšířilo po celém internetu. Dodavatel, se sídlem v Pekingu, chystal jednu z největších operací v posledních letech. Od ledna vyprodukoval přes 41 tisíc falešných iPhonů a kolem 66 tisíc smartphonů. Zboží bylo v celkové hodnotě 19,7 milionu dolarů, tedy v přepočtu necelých 500 milionů korun.

Kromě telefonů měl vyrobit také přes 1 milion imitací značkových sluchátek. Veškerá falešná zařízení byla odeslána orgánům v USA. Zjistilo se, že továrnu na falešnou elektroniku založil 43-letý muž, příjmením Yu, který se svou ženou založil v Pekingu továrnu již v roce 2011. Původně měla sloužit k opravě elektroniky.

Továrna zaměstnávala několik stovek lidí, jejichž hlavní náplní práce byla demontáž desek starých telefonů a jejich umísťování do nových obalů. Velké množství takových telefonů pocházelo mimo Čínu. Čína je mimochodem zemí číslo 1 v produkci elektronického odpadu. iPhony jsou i v Číně velmi populární, vznikají zde dokonce něco jako antikvariáty s těmito telefony, kde si mohou lidé zakoupit starší nebo zrekonstruované iPhony.

Předchozí článek

Dockovat se prostě musí, poradíme vám kde

Následující článek

Nezkrotná energie pro váš iPhone

Související články