Castle Frenzy: braňte hrad před 3D invazí

Her, ve kterých máte jakýmkoliv způsobem bránit hrad před nájezdy nepřátel, je opravdu hodně, a tak často musí být hra něčím výrazně odlišná než hry stávající, aby se vůbec uchytila. Castle Frenzy, momentálně na 30. místě v Top 50, je toho jasným důkazem – přenáší obranu hradu do nádherné 3D roviny, kterou stojí za to vyzkoušet.

Chytit a zahodit
Schéma je podobné, ne-li stejné jako u her tohoto rázu: na bránu vašeho hradu se valí hordy nepřátel a vy ho máte před těmito vetřelci za pomoci různých zbraní a vylepšení ubránit. Činíte tak mnoha různými způsoby, například jednoduchým “zahozením”, krkolomným pádem k zemi či rozbitím o zeď hradu. Na rozdíl od ostatní her, v Castle Frenzy jsou jednotlivé úkony jinak bodově ohodnoceny, což vás bude jistě motivovat k tomu, abyste nepřátele pořád jenom nezahazovali. Existují tu dokonce různá komba, za která dostanete další body – například když budete nepřátele rozbíjet střídavě o zeď a o zem.

CF 1 CF 2

Po chvíli se ale dostanete do situace, kdy už pouhé odhazování nepřátel nestačí, neboť se jich vyhrne najednou obrovské množství. Tehdy přijdou na řadu speciální “zbraně hromadného ničení”, které si můžete koupit za peníze vydělané předchozím ničením nepřátel. Ale pozor, většina zbraní nestojí pouze peníze, ale také jakési “duše”, které můžete získat za pomoci hydry, další zbraně, kterou budete vybranými nepřáteli krmit. Když se hydra nažere, zvedne se konto vašich ukořistěných duší o jedna. Aby ale hydra mohla sežrat větší nepřátele, například trolly, budete jí muset dokoupit další hlavy, protože jedna jediná hlava by se tak obrovským soustem dozajista zadusila.

Zbraní hromadného ničení a dalších vylepšení není ve hře zrovna obrovské množství, ale to ani není potřeba – když si vyberete správnou kombinaci, máte vystaráno. Jsou zde dvě věže, ohnivá a mrazivá, o nichž snad nemusím psát, k čemu slouží. Jednou z nejoblíbenějších zbraní je socha gryfa, která je na první pohled k ničemu; jakmile ale zjistíte, že se dá vzít a “fláknout” s ní o zem (a o nepřátele), stane se ve vašich rukou jednou z nejmocnějších zbraní.

CF 3 CF 4

Další zajímavou zbraní je nenápadný erb nad bránou vašeho hradu, kterému můžete přiřknout různé vlastnosti. Díky němu může například zničehonic do nepřátel uhodit blesk – nebo je rozdrtí zákeřný balvan. Zajímavé je, že všechny schopnosti tohoto erbu se “aktivují” specifickým způsobem – například abyste aktivovali blesk, musíte prstem od erbu do místa, kam chcete, aby blesk uhodil, daný blesk “nakreslit”. V případě balvanu je situace ještě zajímavější – nejenom že balvan také musíte nakreslit, ale následně ho můžete nakláněním iPhonu i ovládat, a zamáčknou tak snad úplně všechny.

Odfláknuté 3D orgie
Jak už bylo zmíněno v titulku, celá hra probíhá v nádherné 3D formě. Grafika je tak pěkná, že by se za nic nemusela stydět ani žádná PC hra. Všechny animace jsou propracované až do posledního detailu, což činí hru ještě zábavnější. Hru bych klidně hrál jen proto, abych se mohl dívat na tuto perfektní grafiku, která je mimochodem doplněná stejně kvalitním zvukovým doprovodem. Nehrejte hru pod lavicí s vypnutými zvuky, ztratíte polovinu zábavy.

CF 5 CF 6

Není ale všechno zlato, co se třpytí, říká známé přísloví. Gameloft, vývojář hry, sice hru obdařil skvělou 3D grafikou, ovšem co se týče dalších aspektů hry, už tak precizní nebyl. Například pokud se podíváte na menu, řeknete si, že jistě půjde o nějakou podřadnou hru, kterých jsou v App Store stovky, ne-li tisíce. Kampaň také není zrovna moc propracovaná, vlastně jde pořád o to stejné, což hru po trošku delším hraní činí poněkud monotónní. Asi jediným módem, který po dohrání kampaně budete hrát, je mód Survival, ve kterém máte jednoduše vydržet co nejdéle. Ale i tak vás to za chvíli přejde. Ve hře najdete celkem 23 achievementů, z nichž většina je ale ve stylu “Zabij 100 goblinů” a podobně.

CF 7 CF 8

Castle Frenzy v ceně 1,59€ je hrou, která na jednu stranu nadchne, ale na druhou také zklame. Nedotaženost hry je sice kompenzována perfektní grafikou, ale i tak je vidět, že Gameloft má jediný cíl – vydělat co nejvíce peněz. Kdyby se hra ocitla v rukou soukromého vývojáře, určitě by dopadla lépe. Moje hodnocení: 75%.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

I Dig It Expeditions: staňte se plechovým krtkem

Následující článek

iPhoneTips.cz vám přeje krásné Vánoce!

Související články

8 nejlepších Star Wars her pro iOS

Hry s tématikou Star Wars si získal obrovskou oblibu především díky komunitě, která se k tomuto kultu hlásí. Dokonce ani iPhony se nedokázaly vyhnout celé řadě Star Wars her, které byly vytvořeny, aby svým uživatelům poskytovali radost pokaždé, když se chtějí oddávat intergalaktickým dobrodružstvím. Dnes si představíme 8 nejlepších Star Wars her pro iOS.