Blog vývojáře #2: základní SDK programy

minulém článku jsem Vám slíbil, že se pokusím popsat vývojové prostředí. Jelikož SDK obsahuje spousty programů které jsem ještě nepoužil a vlastně ani nevím k čemu slouží, tak Vám popíši jen ty, se kterými jsem měl již co dočinění nebo je nějak rozumně využil.

XcodeVáš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.

Hlavní program, ve kterém jsou všechny potřebné soubory pro funkční aplikaci. Při vytváření nového projektu si zde můžeme vybrat z mnoha již přednastavených vzorových projektů. Podle toho jaký si zvolíme projekt Xcode sám vytvoří strukturu a potřebné soubory, které si pak upravíme v již ve vestavěném editoru. Můžeme také programovat bez jakékoliv znalostí programovacího jazyka díky dalšímu skvělému programu, kterým je Interface Builder.

Interface Builder

V tomto programu lze tvořit prostředí aplikace, což jsou soubory s koncovkou .xib. V Xcode si otevřete nový projekt a pak tento xib jednoduše otevřete dvojklikem a automaticky se Vám spustí Interface Builder, ve kterém už jen přetahujete z přednastavených knihoven různé tlačítka a přiřazujete jim funkci, kterou mají udělat.Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.

Iphone Simulator

Jak už název napovídá jedná se o simulátor, ve kterém si můžete vyzkoušet vaší aplikaci. Simulátor pustíte tak, že kliknete na “Build and Go” v Xcode. Následně se spustí Vámi vytvořená aplikace a vy si si s ní už můžete hrát.

Chci se omluvit za tak strohý popis, ale na začátek a pro představu by to mělo stačit. Momentálně  mám hlavu plnou Cocosu 2D (jak jsem se již minule zmínil, jedná  se o open-source 2D engine). Bohužel v češtině jsem o něm zatím nic nenašel a tak se brodím anglickými tutoriály. Kdyby někdo z Vás měl nějakou zkušenost s “Kokosem” 2D, tak se určitě s námi podělte o svoje zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem

V dalším článku se budu věnovat Cocosu 2D, ve kterém Vám ukážu jak si správně nastavit SDK. Neměla by chybět ukázka vytvoření vlastního menu pro svou hru.

10 comments
 1. zatial celkom pekné, dúfam že budu témy intenzívnejšie 🙂
  a pači sa mi že to nieje take dlhé 😀

 2. zatial celkom pekné, dúfam že budu témy intenzívnejšie 🙂
  a pači sa mi že to nieje take dlhé 😀

 3. Mě by zajímala trochu jiná věc (Obj-C relativně umim, iPhone SDK se teď intenzivně věnuju). Co by mě zajímalo jaké jsou právní aspekty prodeje aplikací přes AppStore. Jestli na to musí být ŽL, nebo ne.

  Jinak díky za článek. Těšim se na další díl o Cocos 2D.

 4. Mě by zajímala trochu jiná věc (Obj-C relativně umim, iPhone SDK se teď intenzivně věnuju). Co by mě zajímalo jaké jsou právní aspekty prodeje aplikací přes AppStore. Jestli na to musí být ŽL, nebo ne.

  Jinak díky za článek. Těšim se na další díl o Cocos 2D.

 5. Odoved na dotaz.
  Pro rosej apklikaci pro iphone neni potreba zadny ZL. Musis si zakoupit certifikat,ktery ti umozni vytvoreny programy dostat do svyho iphone pomoci itunes a zaroven je vystavit k prodeji na appstore.s pozadavkem musis zaslat i aplikaci a pak ti ji musi apple schvalit,coz trva zhruba tyden,dva. Cca cena certifikatu je 100$

 6. Odoved na dotaz.
  Pro rosej apklikaci pro iphone neni potreba zadny ZL. Musis si zakoupit certifikat,ktery ti umozni vytvoreny programy dostat do svyho iphone pomoci itunes a zaroven je vystavit k prodeji na appstore.s pozadavkem musis zaslat i aplikaci a pak ti ji musi apple schvalit,coz trva zhruba tyden,dva. Cca cena certifikatu je 100$

 7. No ja si myslim, ze dotaz nebyl polozen tak, jestli Apple potrebuje videt zivnostensky list, ale jestli ceskemu autorovi prodavajicimu na AppleStore aplikace, plynou nejake povinnosti zde v Cesku. Zda to prihlasit jako dalsi prijem do danoveho priznani, at uz ho dela zamestnavatel nebo on sam. A na to jsem jeste take nikde odpoved nevidel. Proste jestli je to dalsi vydelek a podleha napr. zdaneni.

 8. No ja si myslim, ze dotaz nebyl polozen tak, jestli Apple potrebuje videt zivnostensky list, ale jestli ceskemu autorovi prodavajicimu na AppleStore aplikace, plynou nejake povinnosti zde v Cesku. Zda to prihlasit jako dalsi prijem do danoveho priznani, at uz ho dela zamestnavatel nebo on sam. A na to jsem jeste take nikde odpoved nevidel. Proste jestli je to dalsi vydelek a podleha napr. zdaneni.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Blades of Fury: první vychytaná mlátička pro iPhone

Následující článek

Elemental Monster: další výborné Tower Defence

Související články

České SMS: Posílejte SMS zdarma bez omezení!

Aplikace České SMS je pravděpodobně to, o čem sní všichni zastánci SMSek. Posílání zpráv zdarma z internetu přímo z vašeho iPhonu vám za 0.79€ ušetří spoustu peněz. Telefonní číslo můžete zadat manuálně, nebo vybrat z kontaktů, můžete si dokonce nastavit oblíbené kontakty. Přítomnost historie zpráv je jedním z vymožeností, které tuto aplikaci předčí před konkurencí.