BeejiveIM for iPad: IM, který raději nekupujte

Pokud jste si v nedávné době pořídili iPad a hledáte, jaké IM na něm používat, tak nestojíte před lehkou volbou. Narozdíl od menšího iPhonu či iPodu touch je počet instant messengerů značně omezen a např. povedené IM aplikace zdarma, jako Trillian nebo Meebo na iPadu nenajdeme (pokud tedy nebudeme emulovat stávající aplikace, což je ale pro dlouhodobější využití prakticky nepoužitelné). Poté tedy přichází na řadu několik “prověřených” IM messengerů, mezi které patří zejména IM+ či nyní recenzované BeejiveIM.

Pokud jste si v nedávné době pořídili iPad a hledáte, jaké IM na něm používat, tak nestojíte před lehkou volbou. Narozdíl od menšího iPhonu či iPodu touch je počet instant messengerů značně omezen a např. povedené IM aplikace zdarma, jako Trillian nebo Meebo na iPadu nenajdeme (pokud tedy nebudeme emulovat stávající aplikace, což je ale pro dlouhodobější využití prakticky nepoužitelné). Poté tedy přichází na řadu několik “prověřených” IM messengerů, mezi které patří zejména IM+ či nyní recenzované BeejiveIM.

BeejiveIM bylo zejména v dřívějších dobách prakticky jediným použitelným IM messengerem pro iPhone na trhu. Jednalo se o celkově dá se říci kvalitní aplikaci, za kterou si ovšem tvůrci nechali dobře zaplatit. V to samé jsem doufal, když jsem poprvé spouštěl BeejiveIM určené pro iPad – narozdíl od IM+ totiž BeejiveIM není jedna jediná “universal binary” verze, nýbrž dvě verze určené jak pro iPhone, tak pro iPad.

Už při prvním spouštění aplikace se mi zdálo něco v nepořádku – aplikace reagovala pomalu a navzdory mému očekávání kvalitní aplikace se na první dojem tvářila opravdu neprofesionálně a rozhodně tedy neodpovídala ceně, za kterou je možné dnes tento instant messenger pořídit. Počítal jsem ovšem, že se to po klasickém “zavedení do provozu” změní a už bude zpět to pravé Beejive, jaké jsem znal z iPhone. Nebylo.

V mém případě, tedy člověka prakticky používajícího jen Facebook Chat, musím upozornit na několik věcí. I přes vysokou cenu (v základu 7,99€) mi nově přijaté zprávy při vypnuté aplikaci a zapnutých push notifikacích docházely jen občas – a asi si dokážete představit, jak to může být občas nepříjemné. Mnohem horší ale bylo, že jsem se setkal také s nějakými zprávami, které jsem sice korektně odeslal, ale již nedorazily adresátovi. Je ale možné, že Beejive v tomto případě viním zbytečně – koneckonců samozřejmě za problémem může stát i samotný Facebook, i když s těmito problémy jsem se setkával u ostatních IM jen opravdu zřídka.

Rozhraní BeejiveIM je naprosto klasické a drží se předepsaných pravidel toho, jak má aplikace na iPad podle Apple vypadat – dodržuje totiž klasický interface často na iPadu používaný. Je rozdělena (v případě normálního módu) do 2 částí, kde první je chatovací okno a druhou jsou právě probíhající konverzace. Při landscape módu se ovšem BeejiveIM změní v aplikaci rozdělenou do tří částí, kde vlevo jsou kontakty, uprostřed probíhající chat a nakonec vpravo lidé, se kterými si píšete. Jednoduchý koncept, užitý např. už i u nedávno recenzované aplikace Chattero.

Pochválit BeejiveIM nemohu ani za služby, které podporuje – jistě, není jich málo, ale jeho konkurent IM+ nabízí např. navíc ještě podporu Skype chatu (kterého v mém případě hojně využívám) či v Čechách stále ještě často používaného protokolu ICQ (nad čímž zůstává rozum stát, proč ho BeejiveIM nepodporuje).

Z recenze je jasně poznat, že z BeejiveIM nejsem vůbec nadšený. Program je pomalý, takže nečekejte žádné plynulé animace (což mi vrtá hlavou proč – přecijen používá základní interface přímo od Apple), nepodporuje několik služeb, které by podporovat měl a nestálé push notifikace jsou hřebíčkem do rakve této IM aplikace. Pokud hledáte instant messenger, na kterého je spoleh, je třeba se ohlédnout jinde. A to ještě neberu v potaz cenu samotné aplikace, která je, jak již bylo zmiňováno, v základu 7,99€. Nyní můžete Beejive sehnat ve slevě za poloviční cenu, tedy 3,99€, ale stále se nejedná o aplikaci, do které byste měli investovat.

BeejiveIM for iPad – App Store

8 comments
  1. “Z recenze je jasně poznat”  Tohle není recenze. jediné, co jsem se z miničlánku dozvěděl je to, jak program vypadá a že je pomlaý 🙂

  2. Pouzivam Beejive pro iphone i Ipad …ICQ tam samozrejme funguje ! Icq cislo a heslo se napise myslim jakoby do AOL kolonky a normalne funguje….

  3. Beejive IM používám na iPhonu i prvním iPadu. Nutno říct, že jsem nikdy výše popisované problémy neměl a nezaznamenal. Jen na iPhonu bylo období (asi 3 měsíce) kdy jsem se nebyl schopen připojit, ale nyní vše funguje jak má. Používám pouze jabber a ICQ přes transport, takže jakákoli absence icq v beejive mě netrápí. 🙂

  4. Kedysi som sa rozhodoval medzi IM+ a tymto. Cakal som kto da skor zlavu nakolko 7 euro sa mi zdalo vela. 
    Nakoniec po dlhom case dal IM+ zlavu okolo 5 eur. Kupil som a o par dni cena bola naspat na 7. 
    Ked som pred nedavnom dostal iPad tak ma potesilo, ze IM+ je univeralna aplikacia. Som nakoniec rad ze som skoncil pri IM+

  5. Používám imo.im aplikaci pro iPad a naprosto bez problémů a zdarma!

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Nový iPod touch: bílá je již prakticky jistá, změny spíše minimální

Následující článek

Pelikan Jump: vyhrajte letenky do New Yorku ve skákačce zdarma

Související články

O2: zákazníci s Apple iPhone budou moct využívat tethering

Operátor O2 není u majitelů nakouslých jablíček zrovna dvakrát populární a to především proto, že operátor doposud odmítal umožnit tethering (sdílení internetu) s výmluvou, že o této funkci usilovně jedná s Apple. Jak to podle dnešní tiskové zprávy vypadá, O2 se s Apple konečně "dohodlo" a tethering umožní svým klientům plně využít již toto léto.