Back to the Mac: iLife ’11, OS X 10.7 Lion, MacBook Air a další!

Přehledný souhrn všech novinek, které byly představeny na včerejší Apple keynote nazvané Back to the Mac.

Včera v sedm hodin večer našeho času odstartovala další jablečná keynote, která byla, jak jinak, opět velice očekávaná. Z pozvánky na tuto událost na nás zpoza hliníkového jablka vykukoval lev, což mohlo značit jediné – totiž že se nám Apple chystá ukázat další major release svého operačního systému pro Macy, které obvykle pojmenovává po různých kočkovitých šelmách. Spekulace samozřejmě nezklamaly a Apple opravdu Mac OS X 10.7 Lion představil – spolu s tím také novou verzi sady iLife pro rok 2011, zbrusu nový a ještě tenčí MacBook Air se dvěma různými velikostmi displeje, FaceTime pro Mac, Mac App Store a další úžasné novinky! Pojďme se podívat na obsáhlejší přehled toho, co bylo včera představeno.

Apple začal svou keynote informacemi o statistikách prodejnosti Mac OS X a Maců obecně a dalších číslech. Tim Cook, který se tohoto úkolu zmocnil, uvedl, že prodeje Maců tvoří přesně 33% tržeb Apple, takže rozhodně tento segment nehodlají zanedbávat. Následovala informace o tom, že Macy v USA překonaly 20% podíl na trhu (přesněji jde o 20,7%) a že kdyby Apple prodával pouze Macy a nic jiného (iPhony, iPady apod.), jeho tržby by za fiskální rok 2010 činily 22 miliard dolarů a Apple by byl v žebříčku Fortune 500 na úžasném 110. místě.

Poté opět nastoupil na pódium Steve Jobs a oznámil novou verzi iLife ’11, která bude obsahovat ty stejné aplikace jako iLife ’09, tedy iPhoto, iMovie, Garage Band iWeb a iDVD. Zda se dočkalo vylepšení všech pět apliakcí, není jasné (obecně se to ale čeká), nicméně předvedeny byly pouze změny v iPhoto, iMovie a Garage Band.

iPhoto ’11

Nejprve se pojďme podívat na iPhoto. iPhoto a Aperture jsou společně dvěma hlavními aplikacemi pro správu a úpravu fotografí na Macu s tím, že zatímco Aperture je určen pro profesionální fotografy, iPhoto by měli používat předevší laikové fotící svými mobily a kompakty. Proto se Apple rozhodl ještě více zpříjemnit uživatelský zážitek z této aplikace a zabudoval do ní fullscreen mód, ve kterém nyní můžete dělat naprosto všechno. Fullscreen mód je opravdu nádherný (například Faces nebo Places vypadají úžasně) a zaručí vám, že vás od práce s vašimi fotkami nebude nic rušit. Fullscreen také souvisí s novinkami v Lionu, ale o tom až za chvíli.

Mezi další novinky patří e-mailování fotografií přímo z iPhoto, tedy bez nutnosti otevírat externí e-mailovou aplikace a fotky tam složitě kopírovat (fotky se samozřejmě uspořádají do nádherných alb a koláží) a také nové nádherní slideshows. Těch je v iPhoto ’11 opravdu hodně – chtěl bych ale zmínit především slideshow v kombinaci s mapami, která dokáže vytvořit opravdu nádherné video, ve kterém uvidíte fotky, které jste pořídili, pěkně uspořádané na mapě. Máte tedy další možnost udělat dojem na své přátelé pouhým kliknutím myši.

Máte-li rádi papírová alba, určitě vás potěší přepracované vytváření těchto alb, které obsahuje mnoho nových motivů a prvků, které můžete do svých alb přidat. Tato služba je ale pravděpodobně dostupná pouze ve Spojených státech a nevím, zda by šlo toto album objednat i do České republiky. Jakmile toto album vytvoříte, uloží se vám do knihovny podobné to z iBooks pro iPhone/iPad. A posíláte-li rádi různá přání nebo pohledy, budete si je moci s iPhoto užít ještě víc. Co se týče dalších novinek, je zde propracovanější sdílení fotek na Flickr a Facebook, kde dokonce přímo v aplikaci uvidíte, kdo vaše fotky komentoval a jak.

iMovie ’11

To by bylo vše o iPhoto, pojďme se podívat na novinky v iMovie ’11, jablečném programu pro amatérskou editaci videa. První velkou novinkou je vylepšená editace audio stopy, na kterou si údajně mnoho uživatelů stěžovalo. Jednoduše teď můžete editovat audio či pouze jeho úseky přímo z timeline, přidávat různé přechody a pokud máte rádi srandu, což doufáme, že máte, můžete také přidat různé mutátory hlasu, takže klidně můžete mluvit jako robot či šmoula (ovšem americký).

Druhou – a o poznání větší – novinkou je funkce pro jednoduché vytváření filmových trailerů. iMovie nyní obsahuje na 15 různých témat, která můžete pro váš trailet použít, s tím, že vám připraví celou šablonu, která perfektně pasuje i na podkladovou hudbu (o které Apple tvrdí, že byla nahrána orchestrem). iMovie vás pohodlně provede celým procesem tvorby traileru a dokonce za vás pozná, ve kterém úseku videa jsou lidé, skupinka lidí či nějaká akce – to abyste mohli svůj trailer vyšperkovat takovým způsobem, že se vyrovná i těm nejlepším trailerům k hollywoodským filmům. Zkrátka a dobře – s iMovie ’11 bude opravdu sranda. Přibylo také velké množství dalších funkcí, například exporty na Facebook či Vimeo, u nás nepříliš známou obdobu YouTube.

Garage Band ’11

Třetí aplikací, jejíž nové funkce byly na včerejší keynote představeny, je Garage Band ’11, aplikace určená především pro amatérské až poloprofesionální muzikanty (od toho také název Garage Band). O této aplikaci jen stručněji – předně byl zmíněn nový algoritmus pro synchroznizaci rytmů všech stop, takže pokud máte se svou kapelou či skupinou problém udržet stejné tempo, vůbec to nevadí, protože Garage Band to všechno udělá za vás. Přibyly také nové lekce pro učení se hrát na klavír a kytaru s tím, že můžete nechat Garage Band posoudit, jak moc danou skladbu umíte – a pokud moc ne, program vám v notách zviditelní pasáže, které vám ještě moc nejdou. Funkce se jmenuje příhodně “How Did I Play?”.

To je vše, co se týče novinek okolo iLife ’11 – doplním snad jen ceny. iLife ’11 bude samozřejmě opět zdarma předinstalováváno do každého nového Macu, který si nyní koupíte, a pokud jste si koupili svůj nový jablečný stroj v průběhu října, bude vás update na novou verzi stát pouze $7. Za celou novou licenci zaplatíte $49, což je ale dle mého názoru vzhledem ke kvalitě a propracovanosti poměrně směšná cena. Očekávána byla také nová verze iWork ’11, která ale nakonec představena nebyla, takže si zřejmě budeme muset počkat na rok 2012 či dokonce později.

Mac OS X 10.7 Lion

Nyní se pojďme konečně podívat na pravděpodobně největší novinku včerejšího večera – zbrusu novou verzi Mac OS X, která je pojmenovaná “Lion”. Z nějakého záhadného důvodu si na představení této novinky Apple vyhradil méně času než na iLife, a tak se s námi podělil o opravdu jenom pár novinek a funkcí – je to ale pravděpodobně způsobeno tím, že 10.7 Lion má být veřejnosti dostupný až v létě příštího roku, takže ještě ne úplně všechno je dokončeno.

Dle Steva Jobse získal Apple díky iOS pro iPhone a iPad, který vznikal jako odnož Mac OS, cenné zkušenosti, které chce nyní přenést zpět do Mac OS X (z toho “Back to the Mac”). Zmínil ale, že dotyková obrazovka na Macích naprosto nepřipadá v úvahu kvůli špatné ergonomii, a tak primárním multitouch vstupem pro Macy nadále zůstane skleněný trackpad na noteboocích, Magic Mouse či Magic Trackpad.

První novinkou je Launchpad, obdoba home screenů z iOS. Neděste se ale, protože nepůjde o primární uživatelské rozhraní, ale spíše o jakousi nadstavbu, kterou můžete, ale také nemusíte používat. Prakticky jde o jednoduchý přehled ikon rozdělených do ploch, kde můžete dokonce i vytvářet složky totožné s těmi, co máte na iOS. Vypadá to ale velice pěkně a jednoduše a osobně si myslím, že to hodně usnadní spouštění aplikací a zvýší přehlednost.

Druhou novinkou je práce s fullscreen aplikacemi, které mají v Lionu hrát větší roli než v předchozích verzích – příkladem budiž i nová verze iPhoto. Mezi těmito aplikacemi se bude přepínat jednoduše gestem “vpravo” či “vlevo”, úplně stejně, jako to děláte na iPhonu nebo iPadu. Do tohoto schématu bude nově zakomponována i Dashboard, protože bude vlastně tvořit jednu z “ploch”.

Třetí novinkou, která má usnadnit práci se všemi typy oken a ploch, je “Mission Control”. Jde prakticky o nadstavbu na Exposé – budete-li totiž mít spuštěno několik fullscreen aplikací a pak mnoho oken jen tak na ploše, bylo by velice obtížné se v nich pohybovat. Mission Control proto shlukuje všechny informace o všech spuštěných programech (z Safari například vytáhne i všechny otevřené taby a zakomponuje je do přehledu), aby byla práce s nimi co nejjednodušší.

Mac App Store a FaceTime pro Mac

Ano, je to tak – App Store konečně přichází i na Mac. Ale ne, nebojte se, nebudete muset od nynějška svůj Mac jailbreakovat, protože Mac App Store nebude jediná možnost, jak dostat do svého Macu aplikace, pouze jedna z nich (a my si stejně jako Steve myslíme, že to bude ta nejlepší). App Store bude fungovat naprosto stejně jako na iOS, tedy vaše aplikace se automaticky stáhne a nainstaluje, bude se updatovat pomocí jednoho kliknutí a také budete moci svou aplikaci (stejně jako na iOS) používat na všech svým počítačích propojených se svým iTunes účtem. Mac App Store byl sice představem jako jedna z novinek v 10.7, ovšem Jobs s úsměvem řekl, že nemůže čekat na spuštění Mac App Store tak dlouho, a tak bude dostupný zhruba za tři měsíce. Do té doby mají vývojáři čas na to, aby své aplikace pro App Store upravili a přidali je, budou-li chtít. Bude zajímavé sledovat, kolik aplikací a od jak velkých studií se v App Store objeví – a osobně doufám, že bude mít Mac App Store stejný úspěch jako ten pro iOS. Samozřejmě pro něj platí taky stejná pravidla typu 70/30 podíl na zisku a tvrdý dohled nad kvalitou aplikací. Ale na tom opět vyděláme pouze my, uživatelé.

Druhou představenou novinkou, která je dokonce v betaverzi dostupná už nyní, je samozřejmě FaceTime pro Mac. Aplikaci si můžete hned teď stáhnout z apple.com a začít videohovor s kýmkoliv, kdo vlastní Mac, iPhone 4 nebo iPod touch poslední generace. Aplikace je velmi jednoduchá, ale propracovaná – pokud například člověk, se kterým voláte, otočí svůj iPhone do landscape módu, otočí se vám automaticky i okno na vaší obrazovce. FaceTime je prozatím dostupný jen pro Mac, ale dle mého názoru je jen otázkou času, než se objeví i na Windows a bude tak konkurovat službám typu Skype.

One more thing…

Ani na této keynote si Steve neodpustil typickou “one more thing”, kterou se přesně podle spekulací stal nový MacBook Air. Byl uveden jako kombinace MacBooku a iPadu, čímž taky v podstatě je – nemůžu si ale nevzpomenout na Stevův výrok při uvádění iPadu, že Apple nikdy neplánuje uvést netbook. Nový MacBook Air bude totiž prodáván ve 13” a 11,6” palcové verzi. Mimo to je extrémně tenký (v nejtlustší části měří pouhých 0,38 palce a v nejtenčí dokonce jen 0,11 palce) a neobsahuje žádnou DVD mechaniku a ani harddisk – vše je řešeno pomocí Flash paměti. O MacBooku Air připravujeme vlastní článek, takže se můžete těšit na podrobnější informace. Prozatím se můžete kochat fotkou tohoto nového a úžasně vypadajícího stroje:

A to je vše, přátelé. Představené novinky jsou úžasné, ovšem není to nic, co bychom už několik týdnů nečekali. A co bude dál? Další keynote se obecně očekává v průběhu ledna a doufá se, že zde světo světa spatří druhá generace tabletu iPad. Těšíte se?

4 comments
  1. Pouze zareaguji na vetu: “nemůžu si ale nevzpomenout na Stevův výrok při uvádění iPadu, že Apple nikdy neplánuje uvést netbook”. Taktez si na tento vyrok dobre pamatuji.
    V pripade 11,6″ Macbooku AIR se nejedna o netbook. Air ma plnohodnotnou klavesnici CULV procesor a display s vysokym rozlisenim. Napr. takovy THINKPAD X201 je taky maly notebook s 12,1″ palcovym displayem a nejedna se o netbook, protoze obsahuje Core I5 procesor, plnohodnotnou klavesnici, velky disk, pamet atd…

    1. rozdíl oproti dnešním Netbookům je rozhodně ve výkonu. Air obsahuje Core 2 Duo, netbuky většinou procesor Atom. To je dramatický rozdíl! …a to nemluvím o SSD disku.

    2. Máš pravdu… asi jsem to špatně napsal, ale myslel jsem to spíše z hlediska úhlopříčky obrazovky než výkonu. Je pravda, že oproti netbookům je výkon MB Air nesrovnatelný.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS vs Android: posledný polrok sa darí lepšie Androidu

Následující článek

MacBook Air 2010: Apple vyrobil dokonalý netbook, bude to hit!

Související články

Nový iPhone 4 (HD): odstartuje Apple prodej už v červnu?

V posledních 2 letech byl nový model iPhone (3G a 3GS) vždy představen na letní konferenci Apple - Worldwide Developers Conference (WWDC). Jak to tak vypadá, letos tomu nebude jinak a na konferenci 7. června se dozvíme oficiální informace o novém iPhone. Otázkou však zůstává, kdy se začne prodávat.