iPhone není ovlivněn nedostatkem čipů, jako jeho konkurenti

O nedostatku čipů na trhu se mluví už dlouho. Nový výzkum tvrdí, že nedostatek čipů znamená, že výrobci smartphonů získávají pouze 70% až 80% svých objednávek komponentů – iPhone společnosti Apple však není ovlivněn.

Ačkoli jiný výzkum říká, že Apple nyní začíná pociťovat důsledky nedostatku čipů na všech svých zařízeních, s iPhonem si vede lépe. Counterpoint Research uvádí, že snižuje svou globální prognózu dodávek chytrých telefonů na odhadovaný 6% roční růst na 1,41 miliardy zařízení. Původně společnost předpovídala 9% růst, celkem 1,45 miliardy telefonů.

Trh zasáhla situace s COVID-19

„Odvětví chytrých telefonů bylo letos připraveno na silné oživení poté, co COVID-19 v roce 2020 tvrdě narazil na trh,“ uvádí výzkumná společnost v prohlášení. „Prodejci chytrých telefonů zadávali od konce loňského roku velké objednávky komponentů a poptávka spotřebitelů pocházející ze zpožděných nákupů náhradních dílů podpořila trh v prvním čtvrtletí.“

Následně však „někteří OEM a prodejci smartphonů“ hlásili, že během druhého čtvrtletí 2021 obdrželi pouze 80% svých objednávek na klíčové komponenty.

„Situace se zdá být čím dál horší, jak procházíme Q3 2021,“ pokračuje společnost. „Někteří výrobci smartphonů nyní říkají, že dostávají pouze 70% svých požadavků, což způsobuje mnoho problémů.“

Apple jako jediný neovlivněn

Counterpoint říká, že tyto problémy postihlo 90% odvětví smartphonů. „Zdá se, že nedostatek polovodičů ovlivňuje všechny značky v ekosystémech,“ řekl Tom Kang, ředitel výzkumu Counterpoint Research. „Samsung, Oppo, Xiaomi byli ovlivněni všichni a snižujeme své prognózy. Apple se ale zdá být nejodolnějším a nejméně zasaženým nedostatkem AP.“

Výzkum nenaznačuje, jak by Apple mohl uniknout nedostatku. Předchozí zprávy o tomto problému však naznačovaly, že díky své kupní síle mohl mít Apple zásoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Předchozí článek

Apple odhalil pozvánku na příští event! Na co se můžeme těšit?

Následující článek

Jak vyčistit iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods

Související články

iOS 4.2: tento týden nebude, iTunes 10.1 je ale už venku!

Vše nasvědčovalo tomu, že se 12. listopadu objeví finální verze iOS 4.2, na kterou čekají především vlastnící iPadů (kvůli multitaskingu či české/slovenské lokalizaci systému). Bohužel, kvůli chybě Wi-Fi připojování, kdy se iPad často zničehonic od sítě odpojuje, se iOS 4.2 odkládá. Tato chyba se týká pouze iPadu a jeho GM (Golden Master) verze - předchozí bety totiž s Wi-Fi neměly nejmenší problém.

3.000 fanoušků iPhoneTips: rozdáváme dárky za více jak 2 tisíce!

Včera iPhoneTips.cz zdodalo další metu na sociální síti Facebook a to tak, že překročilo hranici 3.000 fanoušků!. Komunitu tvoří nejen čestí a slovenští fanoušci, ale také několik majitelů iPhone žijících ve Velké Británii, USA, nebo třeba Nizozemí. Všichni členové mají v oblibě značku Apple a samozřejmě také iPhoneTips, za což vám chceme poděkovat. Jak? Dáme vám vouchery na opravu iPhone za více jak 2.000 Kč!