iPhone není ovlivněn nedostatkem čipů, jako jeho konkurenti

O nedostatku čipů na trhu se mluví už dlouho. Nový výzkum tvrdí, že nedostatek čipů znamená, že výrobci smartphonů získávají pouze 70% až 80% svých objednávek komponentů – iPhone společnosti Apple však není ovlivněn.

Ačkoli jiný výzkum říká, že Apple nyní začíná pociťovat důsledky nedostatku čipů na všech svých zařízeních, s iPhonem si vede lépe. Counterpoint Research uvádí, že snižuje svou globální prognózu dodávek chytrých telefonů na odhadovaný 6% roční růst na 1,41 miliardy zařízení. Původně společnost předpovídala 9% růst, celkem 1,45 miliardy telefonů.

Trh zasáhla situace s COVID-19

„Odvětví chytrých telefonů bylo letos připraveno na silné oživení poté, co COVID-19 v roce 2020 tvrdě narazil na trh,“ uvádí výzkumná společnost v prohlášení. „Prodejci chytrých telefonů zadávali od konce loňského roku velké objednávky komponentů a poptávka spotřebitelů pocházející ze zpožděných nákupů náhradních dílů podpořila trh v prvním čtvrtletí.“

Následně však „někteří OEM a prodejci smartphonů“ hlásili, že během druhého čtvrtletí 2021 obdrželi pouze 80% svých objednávek na klíčové komponenty.

„Situace se zdá být čím dál horší, jak procházíme Q3 2021,“ pokračuje společnost. „Někteří výrobci smartphonů nyní říkají, že dostávají pouze 70% svých požadavků, což způsobuje mnoho problémů.“

Apple jako jediný neovlivněn

Counterpoint říká, že tyto problémy postihlo 90% odvětví smartphonů. „Zdá se, že nedostatek polovodičů ovlivňuje všechny značky v ekosystémech,“ řekl Tom Kang, ředitel výzkumu Counterpoint Research. „Samsung, Oppo, Xiaomi byli ovlivněni všichni a snižujeme své prognózy. Apple se ale zdá být nejodolnějším a nejméně zasaženým nedostatkem AP.“

Výzkum nenaznačuje, jak by Apple mohl uniknout nedostatku. Předchozí zprávy o tomto problému však naznačovaly, že díky své kupní síle mohl mít Apple zásoby.

Předchozí článek

Apple odhalil pozvánku na příští event! Na co se můžeme těšit?

Následující článek

Jak vyčistit iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods

Související články

iPhone 5: vydání je velice blízko, potvrzuje několik zdrojů

Vskutku velmi zajímavého vývoje jsme se dočkali za poslední dva dny, co se týče zjišťování data uvedení nového iPhone 5. Nové informace týkající se převážně toho, jak bude nový iPhone vypadat, jsme Vám přinesli v minulém článku. Nyní Vás ale můžeme ujistit o tom, že nový iPhone 5 je velice blízko, a pokud tomu nevěříte, máme pro Vás několik informací, které Vás o tom přesvědčí.

iOS 4.1 na iPhone 3G: zrychlení systému je výrazné! (video)

Nový iOS 4.1 je jeden z neočekávanějších updatů iOS vůbec, a to především díky velice pomalé verzi 4.0 na modelech 3G. Z vlastní zkušenosti vím, že model 3G "4ku" absolutně nezvládá a funguje téměř stejně (ne)kvalitně, jak Windows Vista. Pro ty, kteří nedočkavě vyhlíží iOS 4.1, tu máme video-porovnání iPhone 3G s iOS4.0 a iOS4.1.