Apple chce, aby bylo možné ovládat všechna jeho zařízení snadno i gesty

V budoucnu možná budete moci pozdravit svůj HomePod a zesílit hlasitost, provést rozmáchlé gesto rukou pro zatažení inteligentních závěsů pomocí HomeKit nebo prostě zvednutím ruky vše pozastavit. O tom, že jsme hluboko v ekosystému Applu, není pochyb, je velmi snadné obklopit se Macy, iPhony, iPady, Apple TV 4K a dalšími zařízeními. Jak je ale všechna snadno ovládat? Není pravděpodobné, že budete přehrávat zvuk nebo video na všech současně, ale prakticky každé zařízení poslouchá, abyste řekli „Hej, Siri“.

Snadnější ovládání gesty

Nově odhalená patentová přihláška ukazuje, že Apple přemýšlí o celém svém ekosystému a o tom, jak jej můžete snadněji používat. „Ovládání gesty pro více zařízení,“ popisuje situaci, kdy ano, můžete mávnutím ruky vše umlčet.

Ve skutečnosti to však popisuje, že to děláte máváním paží, na které jsou hodinky Apple Watch.

„Elektronické zařízení může efektivně poskytovat ovládání gesty pro více dalších zařízení mapováním konečné sady uživatelských gest na konkrétní sadu prvků ovládání gesty pro každé z mnoha dalších zařízení,“ uvádí patentová přihláška. “Tímto způsobem lze detekovat jediné gesto pro potenciální ovládání různých různých funkcí různých různých zařízení.”

Zní to, že to může chvíli trvat, než to nastavíte, ale mohlo by se stát, že když zvednete ruku, každé zařízení bude reagovat jinak. Vejděte do místnosti, zvedněte ruku a chytré žaluzie se stáhnou, chytrá světla se přepnou do romantické scény a hudba začne hrát na HomePodu.

Udělali jste jedno gesto, ale samostatně lze rolety nastavit tak, aby to interpretovaly jako pokyn k otevření nebo zavření. Světla se přepnou na konkrétní nastavení. A možná zařízení spustí zástupce pro výběr konkrétního seznamu skladeb Apple Music.

Cílem Applu není jen „ovládání gesty“, ale konkrétně „omezený soubor gest detekovatelných na prvním elektronickém zařízení“, které mohou spouštět cokoli, co uživatel chce. To „první elektronické zařízení“ je klíčové. Není to tak, že každé zařízení Apple musí mít fotoaparát, aby dokázalo rozpoznat gesta, ale alespoň jedno zařízení je musí detekovat – a správně je předat.

Patentové přihlášky společnosti Apple se jako vždy zabývají tím, jak by bylo možné něčeho dosáhnout, spíše než konkrétním účelem, k jakému to může být použito. Většina této patentové přihlášky se tedy týká právě toho, jak toto „první zařízení“ – „jako jsou chytré hodinky nebo jiné nositelné zařízení, smartphone nebo podobně“ – může detekovat gesto.

Odpovědí je použití „senzoru ultraširokopásmového (UWB) nebo senzoru Bluetooth Low Energy (BLE). Je možné, že se na vás dívá jedno z vašich zařízení, takže systém může používat „obrazový snímač spojený s… jiným zařízením“.

Je zde také problém, že uživatel možná chce jemnější ovládání, takže Apple Watch nebo jiné nositelné zařízení musí nabídnout nějaké další možnosti. Ale hlavním tahem patentové přihlášky je detekce gest, která podle Apple může být také prostřednictvím „senzorů inerciálních měřicích jednotek (IMU)… akcelerometru, gyroskopu a magnetometru.

Apple také zavádí „další senzory, jako jsou elektromyografické (EMG) senzory), aby byla tato patentová přihláška co nejširší. Patentová přihláška je připsána čtyřem vynálezcům, včetně Aliho Moina, z nichž mnozí dříve pracovali na technologii strojového učení pro klasifikaci biosignálů.

Předchozí článek

Nový OLED iPad Pro bude pravděpodobně stát stejně jako MacBook Pro

Následující článek

Face ID pod obrazovkou iPhonu je odloženo na rok 2025 nebo později

Související články