Trenches: schovejte se do zákopu!

Recenze taktické hry Trenches, ve které máte za úkol zničit nepřátelskou armádu pomocí zákopů.

První (a druhou) světovou válku zná současná generace převážně z akční série Call of Duty. Ve hře Trenches se podíváme do první světové války, ovšem nebudeme bezhlavě střílet, nýbrž taktizovat!

Po třech – aby se nebáli
Jak už naznačuje titulek a název hry, velkou roli ve hře budou hrát zákopy. V Trenches se budete totiž, podobně jako v Ancient War, snažit zatlačit soupeře na jeho konec hrací plochy. Pokud se vám to povede, máte jednoduše vyhráno. A právě zákopy budete používat jako taktické “zbraně” k tomu, abyste odrazili protivníkův útok, nebo abyste podpořili ten váš.

Jedinou “surovinou” ve hře jsou jakési peníze, které vám plynule nezávisle na vás přibývají a za které si kupujete vojáky. Těch jsou ve hře čtyři druhy – obyčejní vojáci s puškou, kteří chodí po třech, snipeři, kulometčíci a vojáci s mortarem (vojáci jsou seřazeni podle ceny). Dále jsou k dispozici dvě “zbraně hromadného ničení”, kterými můžete vybombardovat nepřátelské zákopy – ale pozor, tyto zbraně jsou zaprvé drahé, takže je používejte s rozvahou, a zadruhé jsou velmi mocnou zbraní v rukách nepřátel.

Utíkej, dokud můžeš
Vojáky “stavíte” jednoduchým kliknutím v menu. Staví se okamžitě, ovšem potom musíte v závislosti na ceně vojáka nějaký čas počkat, než budete moci postavit dalšího. Obecně ale platí, že jakmile máte peníze, stavíte, protože otálet jaksi nemá smysl.

Důležitou roli hraje kombinace vojáků. Nejčastěji budete samozřejmě stavět obyčejné vojáky s puškou, protože ti se ideálně hodí do přední linie a jsou také největšími adepty na zastřelení – jejich ztráty nebudete totiž tolik litovat.

Kulometčíci jsou asi nejdůležitější a nejsilnější jednotkou. Sice stojí o polovinu více než obyčejní vojáci, ale to vůbec nevadí – stavět je se určitě vyplatí. Chodí po dvou, jeden z nich nese pušku a v přípatě úmrtí svého kolegy ho hbitě nahradí.

Snipeři a chlápci s mortarem jsou spíše okrajovou jednotkou. Snipeři, kteří chodí sami, se hodí, pokud na vás nabíhají vojáci v malých počtech – moc dlouho totiž přebíjí, a tak ve větší bitvě nemají moc uplatnění. To ale neplatí o chlápcích s mortarem, kteří mají naprosto opačné uplatnění – hodí se právě do velké bitvy, neboť jejich střely velice připomínají bombardování a dokážou zařídit, že se vaši nepřátelé budou po bojišti válet na části.

A teď konečně k těm zákopům – platí, že jakmile můžete, vlezte do něj. Poskytuje totiž obrovský bonus k palebné síle a pokud nepřítel není také v zákopu, prakticky nemá šanci vás z něj dostat jinak než bombardováním. Na bombardování si dávejte pozor, protože většinou končí naprostým vyčíštěním vašeho zákopu – a nepřítel ho používá snad pouze když jste v zákopu. Je tedy na vás, zda tam vlezete či ne – každopádně nedopusťte, aby tam vlezl váš nepřítel.

Získáváme hvězdičky
Jak postupujete dále, můžou vaši vojáci získat ocenění a tím zlepšit své schopnosti. To samozřejmě za předpokladu, že se nějaké jednotce podaří postřílet větší množství nepřátel, aniž by byla sama zničena. Pokud se vám daří hodně, můžete být oceněni dokonce i velitelem, což je speciální voják, který zlepšuje schopnosti všem blízko stojícím – jiné využití ale snad ani nemá.

Co se týče pohybu, vojáci se pohybují sami, ovšem čas od času nastane chvíle, kdy se budete chtít ovládání chopit sami. Činíte tak jednoduchým “kreslením cest”, kam má daná jednotka jít. Ve větším počtu jednotek je v tom ale trošku zmatek. Navíc, jakmile se ovládání ujmete sami, musíte danou jednotku ovládat až do konce. K automatice se už bohužel nevrátí. Mapu posouváte ježděním po obloze.

Příliš krátká kampaň
Hra obsahuje dva módy, kampaň a skirmish. Kampaň je poněkud jednoduchá, ale co je horší, je velice krátká – celou jsem ji dohrál za půl hodiny čistého času. V kampani nemáte hned od začátku k dispozici všechny jednotky, ale po každé vyhrané bitvě si jednu odemknete.

Jakmile dohrajete kratičkou kampaň, pravděpodobně se vrhnete na skirmish, který je ale úplně stejný jako bitvy v kampani, jen s tím rozdílem, že si můžete upravit prostředí, zvolit počet zákopů a podobně.

Autorům to zřejmě také přišlo stejné, a tak do hry doplnili ještě jeden speciální skirmish mód, ve kterém se snažíte zastavit příval zombie vojáků, kteří sice nestřílí, ale zato když se vás dotknou, je po vás. Zdá se to docela jednoduché, ovšem pokud nebudete jednat hned od začátku, nemáte šanci.

Co se týče grafiky a zvukového doprovodu, nelze hře snad nic vytknout. Grafika i zvuk je perfektní a je vidět, že právě na těchto aspektech si autoři, na rozdíl od módů, velice vyhráli.

Trenches (1,59€) je určitě zajímavou hrou s velikým potenciálem, který ale autoři v oblasti délky a rozmanitosti nevyužili úplně. Kompenzují to ale perfektní grafikou a zvukovými efekty. Jakmile dohrajete kampaň, což bude hodně brzo, stane se z Trenches pětiminutová hra na autobusové zastávky. Moje hodnocení: 75%

116 comments
  1. Tuto hru jsem koupil za 0,79€. Za tu cenu určitě stála. Teď bych se asi rozmýšlel. Každopádně se těším na slíbený MP a rozšíření kampaně:) hra mě chytla, takže peněz opravdu nelituji, ale jak říkám, za nynější cenu bych se rozmýšlel.. Poměr cena (1,59€)/hratelnost, grafika atd., souhlasím s autorem 75%

  2. Tuto hru jsem koupil za 0,79€. Za tu cenu určitě stála. Teď bych se asi rozmýšlel. Každopádně se těším na slíbený MP a rozšíření kampaně:) hra mě chytla, takže peněz opravdu nelituji, ale jak říkám, za nynější cenu bych se rozmýšlel.. Poměr cena (1,59€)/hratelnost, grafika atd., souhlasím s autorem 75%

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

SuperApple #3: tipy a triky pro váš Mac

Následující článek

AR.Drone: neuvěřitelná vychytávka pro iPhone

Související články