Psát o tomto zařízení (v kódové jablečné řeči je to MD821ZM/A), je z hlediska už delší existenci na trhu poněkud opovážlivé. Ale kupodivu ještě u velké části svátečních uživatelů je stále zdrojem úžasu, protože sice mají poslední model za 30 000,- kč, ale používají ho jen na telefonování a focení jídla na Twitter. Systémově vychází z už historické redukce iPad Camera Connection Kit neboli 30pin/SD karta (uveden na trh v roce 2011), kde byl posléze 30pin nahrazen novějším Lightningem a SD čtečka samicí USB-A. V současnosti se prodává verze i s přídavným portem na napájení, který řeší problém, pokud připojujete něco z větší spotřebou energie. Cena originálu je bez komentáře, ale stále se vyplatí, pokud nechcete bádat nad tím, proč kopie z Aliexpressu někdy nefungují….
Pokud Vás napadá, proč se vůbec zajímat o tuto “zastaralou “technologii”, když nastává doba bezdrátová. Právě proto, že teprve nastává a ještě ne úplně všechno lze nahradit daty v oblacích a modrými zubisky. Minimálně kvůli stále řádově lepší datové propustnosti, bezpečnosti a nedostatečným pokrytí internetem. Takže na co to lze použít…
Spojíte-li např. redukcí a standardním kabelem s příslušenství mezi sebou dvě iOS zařízení, můžete si vzájemně kopírovat s “kytky do kytky” neboli nafocené fotky a pořízené videozáznamy. Samozřejmě až po zadání nezbytných hesel a povolení důvěryhodnosti. Na směru odkud a kam, záleží jak to zapojíte. Tzn. z toho iPadu, kde je redukce, je možno importovat.
Používáte-li digitální fotoaparát a buď chcete nedočkavě photoshopovat už v lese nebo se Vám právě zaplnila paměťová karta, neváhejte a připojte se přímo k němu a editujte (nebo “vyvolávejte” z RAWu) nebo si prostě uvolněte místo. Nechcete-li to provádět přímo, vyjměte paměťovou kartu, tu zasuňte do jakékoliv USB čtečky a tu připojte přes tuto redukci.
Používáte elektronický hudební nástroj nebo konzole pro DAW a kromě obligátního 5-ti pinového konektoru má i USB-Host konektor, můžete ho použít buď k řízení jako MIDI interface popř i jako zvukovou kartu na nahrávání nebo i přehrávání audia. Záleží na typu zařízení.
Jste-li audiofajnšmekr, který používá např. luxusní lampový předzesilovač se studiovými sluchátky v ceně hravě přesahujíci cenu iPhonu, podívejte nemá-li USB.
Máte-li náhlavní soupravu neboli sluchátka se zabudovaným mikrofonem a USB konektorem můžete tím plně nahradit interní mikrofon a reproduktor a Skypovat, či Zoomovat bez okolních ruchů. To samé platí i pro USB mikrofony, jste-li videoblogger popř. zpěvák.
Připojené flashky popř. i klasické disky (HDD, SSD i externí CD, DVD) uvidíte přes aplikaci Soubory nejen ke čtení, ale i k jakékoliv editaci. Jen je třeba pohlídat, jaké souborové systémy jsou na nich použity. Jistota je ExFAT, FAT32, NTFS a pochopitelně APFS, HFS+,… Ne všechno lze provozovat bez externího napájení. Např externí hdd 4TB LaCie lze tedy provozovat i s maličkým iPhone SE! USB hub použijete, chcete-li připojit více těchto zařízení najednou. např. drátová klávesnice a myš. Pravda je, že použijete asi kvůli pohodlí bezdrátové verze.
PS. Pokud by Vás napadlo připojit na férovku i tiskárnu, ve snaze i tisknout, tak připojit ji sice můžete, ale budete bohužel zklamáni. Neobjeví se v seznamu tiskáren. Škoda.