Polskému vývojáři se povedlo dostat CarPlay na displej Tesly

Co se týká operačního systému v autech, je Tesla velmi konzervativní. Jejich systém sice funguje velmi dobře a je plnohodnotně provázán s automobilem, ale firma neumožňuje na jejich displejích spouštět systémy jiných stran, například CarPlay či Android Auto. S tím si ale šikovně poradil polský vývojář Michał Gapiński, kterému se podařilo spustit CarPlay na všech modelech Tesly pomocí vestavěného internetového prohlížeče.

Michał Gapiński pracuje již delší dobu na projektu Tesla Android. Ve zkratce se jedná o Android 12.1 spuštěný v internetovém prohlížeči přes různá přesměrování na Raspberry Pi na displeji v autě Tesla. To Gapińskemu umožňuje zobrazit na displeji mnohem zajímavější věci, než nabízí samotný systém, který dodává Tesla. Hlavně ale konečně umožňuje pohodlně spouštět písničky z Apple Music přímo v aplikaci. Novinkou v poslední Gapińskeho verzi je podpora přehrávání DRM videa, takže služby s předplatným fungují v prohlížeči bez problému.

Mimo to je ale hlavním tahákem podpora CarPlay. K jeho zobrazení vývojář využívá počítač Raspberry Pi s LTE modemem a Wi-Fi přístupovým bodem. K Raspberry Pi se prohlížeč v Tesle připojí a umožní tak zobrazovat právě toto rozhraní. Příjemným bonusem je i to, že funkční tlačítka CarPlay lze ovládat pomocí tlačítek na volantu a to i za jízdy. Pomineme-li tedy fakt, že se CarPlay zobrazuje „pouze” v prohlížeči, jedná se o plnohodnotný zážitek, na kterém fungují všechny služby Applu, včetně hudby, map a Siri.

Mimo jiné se mezi novinkami objevila i podpora 60 Hz obnovovací frekvence, zlepšení stability a oprava zámku otáčení obrazovky. Dále je zde zlepšeno využívání reproduktorů auta, nově se už zvuk ani nepozastaví při odchodu z Gapińskeho systému do systému od Tesly.

Pokud máte zájem, vše o projektu Tesla Android lze nalézt na této stránce. Mimo samotné ukázky toho, jak systém funguje zde najdete i podrobný návod, jak CarPlay spustit i ve vašem voze Tesla, vlastníte-li nějaký. Také zde najdete seznam požadavků pro správné fungování této funkce. A v neposlední řadě zde můžete polského vývojáře i finančně podpořit přes PayPal.

Nový CarPlay bude, Tesla však zatím nespolupracuje

S tímto se úzce pojí i Applem nedávné představení kompletně předělaného CarPlay zážitku, který umožní mnohem větší kontrolu nad funkcemi vašeho auta. Důležitým prvkem fungování bude podpora všech displejů v autě, včetně těch, na kterých se nacházejí digitální ciferníky. Ciferníky tak už nebudou muset být kýčovitě „sportovní,” ale řidič si je díky iPhonu bude moci nastavit na příjemně minimalistické.

Spolupráci na vývoji a podpoře chystaného nového CarPlay přislíbilo několik velkých automobilek, Tesla mezi nimi však chybí a pravděpodobně se ani nikdy nepřipojí. Tesla je známá jako sólista a do podobných projektů se aktivně nepřipojuje. Nového CarPlay se ale stejně nedočkáme dříve než koncem roku 2023, takže věci se do té doby mohou ještě razantně změnit. Prozatím si ale můžete užít podívanou na předběžnou verzi systému na oficiálních stránkách Apple nebo v našem článku.

Předchozí článek

Těchto zařízení s čipem M2 se dočkáme snad ještě letos.

Následující článek

MacBook Pro Touch Bar by mohl být oživen jako proužek, který podporuje Apple Pencil

Související články

iPad 2 potvrzený: už 2. března se dočkáme jeho představení!

Po mnoha odkladech to vypadá, že je to konečně tady. Apple teprve před několika málo minutami rozeslal informační e-mail pro všechny novináře, které zve na novou keynote, která, jak už je z obrázku poznat, se bude týkat iPadu. Apple se pravděpodobně také snažil určit datum, které by souhlasilo s číslovkou tabletu - 2. březen totiž koresponduje i s očíslováním iPadu - iPad 2.