KAOSS není chaos

V roce 2007 firma KORG začala prodávat KAOSSILATOR a jelikož se prodával jako housky na krámě, v roce 2010 spáchal i profesionální verzi KAOSSILATOR Pro+. A protože peněz není nikdy dost, existuje i ryze virtuální verze iKAOSSILATOR pro iPhone a IPad.

Co to je? Frázový syntetizér. Můžete být naprostý hudební pazdrát (tzv. neteoretik), stačí mít alespoň trochu smysl pro rytmus a můžete být ozdoba párty nebo si jen introvertně zajamovat se sluchátky na uších. A to JEDNÍM prstem!

Funguje to zcela jednoduše. Nejdříve si v klidu nastavte 5 různých zvuků pod 5 kulatých tlačítek. Nechci radit, ale např. bicí smyčku, basový nástroj, ruchy, doprovodný + sólový nástroj. Kdo si nevybere ze základních 150 zvuků, může si i dokoupit EDM Sound set dalších 40. Většinou jsou myšleny do taneční muziky, ale najdou se i nástroje pro jazzrock. Když nastavíte libovolné tempo, tóninu, stupnici a časovou šířku „paternu” jste připraveni.

Doporučil bych Vám nejdříve nahrát (červené tlačítko) groove bicích, aby jste se potom měli čeho rytmicky chytit. I když iPad nebo iPhone umí více dotyků než jeden, tak ovládací plocha Kaossilatoru reaguje pouze na jediný dotyk. Což je dobře. Pokud si v nastavení zapnete „note grid” zobrazí se Vám pomocné svislé proužky. Co proužek, to nota v nastavené stupnici. Pohybem ve vodorovné rovině měníte výšku tónu, svisle jeho modulaci, hlasitost,… Buď si můžete jen nahrát loop (smyčku) a tu vyexportovat kamkoliv přes iCloud, Dropbox,… nebo ji použijte jako základ k 10minutovému sólu, které lze nahrát v rámci aplikace i jako live recording. Fráze lze i po nahrání změnit (každou zvlášť), smazat, zamutovat (swipe dolů), přehrát samostatně (swipe nahoru), dodatečně změnit tóninu i stupnici.

Hrajte, než to smažou (©Babiš).

Předchozí článek

Některé aplikace zatím neumí využít 120 Hz displej iPhonu 13 Pro.

Následující článek

Některé iPady Mini trpí nepříjemnou chybou při posouvání textu.

Související články