iPhony vás v budoucnu možná budou varovat před poškozeným displejem

Budoucí iPhone by mohl svého majitele varovat před poškozením displeje pomocí rezistoru pro detekci trhlin, aby zjistil, zda na obrazovce nejsou nějaké praskliny – a jak bylo navrženo, technologie by fungovala i na „iPhone Fold“, tedy na skládacím iPhonu.

Drobné poškození se špatně odhaluje

Jedním z běžných problémů, s nimiž se majitelé iPhonů setkávají, je poškození obrazovky, přičemž skleněná komponenta se může rozbít při nárazech nebo při příliš velkém namáhání. Zatímco v mnoha případech by měl být iPhone okamžitě opraven, někteří uživatelé místo toho zjistili, že displej nadále funguje dostatečně dobře, aby mohl pokračovat v používání, aniž by došlo k zásadní opravě.

Je také možné, že se displej okrajově poškodí, ale ne natolik, aby jej uživatel snadno zaznamenal. Tento malý čip nebo prasklina by mohla vést k vážnějším trhlinám v řadě. S nástupem návrhů smartphonů s ohnutými nebo ohebnými displeji se stává ještě větší výzvou zavést systémy pro detekci těchto trhlin a varovat uživatele před jejich existencí. To platí zejména pro skládací smartphony, u nichž je při běžném používání větší šance na vznik prasklin.

Nový patent

V patentu uděleném americkým úřadem pro patenty a ochranné známky s názvem „Displej elektronického zařízení s monitorovacími obvody využívajícím odpor pro detekci trhlin“ má Apple v úmyslu vyřešit právě tento problém.

Apple navrhuje přidat na okraj displeje další sekci, kterou označuje jako „ohnutou ocasní část“. Tato část se používá jako způsob, jakým může displej komunikovat se zbytkem smartphonu, a také pro umístění dalších komponent používaných pro detekci prasklin.

K ohnutému ocasu by mohl být přidán odpor snímající napětí, aby bylo možné získat měření napětí, doprovázený blízkým teplotním kompenzačním odporem. Obojí bylo možné vytvořit pomocí „meandrujících kovových stop“, které probíhají kolmo k ose ohybu ocasu.

Zatímco obvod měření odporu n ovladače displeje mohl měřit odpor obou rezistorů, pak musí pro správné měření deformace odečíst hodnotu teplotní kompenzace od rezistoru snímajícího napětí. Myšlenkou je, že teplý displej může být poddajnější než studená verze.

Spolu s tím společnost Apple navrhuje, že by mohla vytvořit linku pro detekci trhlin pomocí prodlouženého páru stop ve smyčce. Linka mohla sledovat okraj flexibilního displeje, počínaje a konče ocasem.

Odpor linie detekce trhlin lze monitorovat, aby se určilo, zda existuje trhlina, přičemž vysoká úroveň odporu naznačuje, že existuje.

Posuvný registr v obvodu hradla ovladače displeje může zahrnovat spínače, které jsou umístěny podél linie detekce trhlin v různých bodech. Přepínače by mohly být použity ke zkrácení délky linky, tedy signálové cesty.

Měřením odporu různých délek stejného řádku mohlo zařízení určit oblasti displeje, které mají praskliny a které nejsou ovlivněny.

Patent uvádí své vynálezce jako Prashant Mandlik, Bhadrinarayana Lalgudi Visweswaran, Izhar Z Ahmed, Zhen Zhang, Tsung-Ting Tsai, Ki Yeol Byun, Yu Cheng Chen, Sungki Lee, Mohammad Hajirostam a Sinan Alousi. Původně byla podána 13. února 2018.

Nejde o takovou novinku, ale možná bude brzy aktuální

Společnost Apple každý týden podává řadu patentových přihlášek, ale přestože existence patentu naznačuje oblasti zájmu výzkumu a vývoje společnosti Apple, nezaručují, že se tento nápad objeví v budoucím produktu nebo službě.

Detekce trhlin se v minulosti objevila v několika patentových přihláškách s mírně odlišnými metodami a aplikacemi.

V roce 2017 navrhla „detekce zlomeniny krycího skla“ společnosti Apple použití sítě senzorů a piezoelektrického ovladače ke zjištění vzniku trhlin na displeji iPhonu. Byly také navrženy pulsy světla proudící sklem, přičemž praskliny a nedokonalosti jsou zachyceny senzory.

Tento koncept není omezen pouze na telefony iPhone, přičemž v jednom patentu 2020 se objevuje pověst „ Apple Car “, která vysvětluje, jak by okna vozidla mohla využívat infračervenou vrstvu blokující světlo a vodivou vrstvu, která by pomohla určit přítomnost trhlin.

Apple také navrhl způsoby, jak zabránit opotřebení skládacích displejů smartphonů, přičemž jedna patentová přihláška z října 2020 navrhuje „samoopravný“ displej využívající kombinaci pevných a flexibilních oblastí.

Předchozí článek

Jak to bylo? Aneb jak nezapomenout hit (1. část)

Následující článek
Safari iOS 15

Nová beta iOS 15 nabízí volbu umístění adresního řádku v Safari.

Související články