Budoucí dotykové obrazovky iPhonu budou detekovat i vlhké prsty

Apple chce, aby obrazovky iPhonů a iPadů lépe rozpoznávaly dotyky a gesta i ve vlhkých podmínkách. Apple zvyšuje odolnost iPhonů proti vodě, což vám dává větší ochotu používat je i v dešti. Pokud však iPhone v dešti použijete, zřejmě jste už zjistili, že se hůře ovládá s mokrými prsty.

Touch ID bylo obzvláště náchylné k selhání, když jste například vařili, nebo jste si právě umyli ruce. Nově udělený patent nyní ukazuje, že Apple hledá způsoby, jak kompenzovat vlhké konečky prstů a umožnit obrazovkám reagovat tak, jak chcete.

Detaily patentu

„Odhad síly podporované otisky prstů“ se zabývá tím, jak pomocí tlaku rozlišovat mezi náhodnými a úmyslnými dotyky kapacitních obrazovek za mokra.

„Dotykové obrazovky s kapacitním snímáním obvykle neměří sílu aplikovanou na obrazovku nebo krycí sklo, ale místo toho měří přítomnost nebo nepřítomnost dotyku a také velikost dotyku,“ uvádí patent.

„Síla dotyku nebo změna síly dotyku může být interpretována jako další vstup nad rámec jednoduchých dotykových, vícedotykových, kontaktních a/nebo přibližovacích vstupů,“ pokračuje.

Síla je obvykle považována za velikost tlaku vyvíjeného na obrazovku. „Větší přenos energie z obrazovky indikuje větší kontakt, a to znamená, že je aplikována větší síla.“ Tento patent navrhuje, že některá další měření lze místo toho počítat jako sílu. „Kontakt [otisků prstů] s dotykovým povrchem se používá k určení velikosti použité síly,“ říká patent.

Pokud obrazovka dokáže detekovat, jak vlhký je prst člověka, může se sama rekalibrovat, aby lépe určila, kdy je dotyk záměrným stiskem či nikoliv. Mohlo by to fungovat na základě toho, že vlhký prst přitlačený na obrazovku se rozprostírá o něco více než suchý.

„Například ve vlhkých podmínkách mohou být hřebeny a údolí otisků prstů tvárnější a mohou poskytovat lepší kontakt, zatímco suché podmínky mohou vést k opačným výsledkům,“ uvádí patent. I když také bere na vědomí, že bez ohledu na podmínky prostředí „někteří uživatelé mohou mít zpocené, vlhké nebo mokré ruce, které mohou zajistit lepší smáčení, zatímco ostatní mohou mít suché ruce.“

Patent popisuje kalibrační zařízení „zaměřené na zjištění aktuálního stavu otisku prstu uživatele“. Jeho popis odkazuje na „domovské tlačítko“, ale může to být další vstup na dotykové obrazovce.

„Tlačítko nebo vstup lze konfigurovat pomocí mechanického ovladače, který ovládá při známé úrovni aplikované síly,“ pokračuje patent. „To znamená, že množství snímaného dotyku v okamžiku spuštění může mít známou sílu, která může sloužit ke kalibraci odhadu síly pomocí otisku prstu.“

Většina ze zbytku patentu zkoumá různé typy zařízení, pro které to může být užitečné, a specifika toho, jak by se pak postupy lišily. Celkově je však cílem zjistit stupeň vlhkosti na prstu uživatele.

Pak je to všechno o extrapolaci z tohoto měření vlhkosti a velikosti otisku prstu na zařízení, přesně, kdy reagovat, jako by se ho dotklo nebo poklepalo. Patent je připisován dvěma vynálezcům, Duncanu Kerrovi a Stevenu P. Hotellingovi. Předchozí související práce zahrnuje patent týkající se technik biometrické autentizace.

Tento nový patent není prvním případem, kdy se Apple pokusil zpřístupnit dotykové obrazovky ve vlhkých podmínkách. Společnost Apple již dříve požádala o pár patentů, které jim byly následně uděleny, týkající se „sledování prstů ve vlhkém prostředí“.

Předchozí článek

V testech rychlosti 5G/4G je iPhone pomalejší než telefony s Androidem

Následující článek

Apple chce rozšířit virtuální realitu ponožkami se zpětnou vazbou

Související články