Apple představil řadu iPhone 13. Menší je výřez a větší jsou foťáky.

Jako každý rok, tak i letos jme se na podzimním Apple Eventu dočkali nových produktů od firmy Apple. Jedněmi z nich je i aktualizovaná řada telefonů iPhone s číslovkou 13. Zatím jsme měli dostupné pouze spekulace a úniky, teď už to máme černé na bílém.

Letos jsme se opět dočkali celkem 4 nových iPhonů. Jedná se o modely iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro a 13 Pro Max – tedy názvy, na které jsme již zvyklí. Na první pohled jsou všechny modely velmi podobné loňským iPhonům 12, tělo zůstalo téměř stejné, stejně tak i materiály. Všechny modely sdílí společný procesor, tedy Apple A15 Bionic.

iPhone 13 a 13 Mini

Dostupnější varianty nových telefonů zůstávají téměř nezměněné. Máme zde nový procesor A15 Bionic se 4jádrovým GPU (které má být o 30 % rychlejší než u neupřesněné konkurence) a 6jádrové CPU (ve stejném srovnání má být rychlejší o 50 %). Navíc jsme se zde dočkali větší kapacity baterie, zejména díky lepšímu uspořádání vnitřností telefonu. Ta má u Mini varianty vydržet až o hodinu a půl déle než iPhone 12 Mini a iPhone 13 má vydržet o celé 2,5 hodiny déle než iPhone 12. Větší, viditelnou, novinkou je změna rozmístění čoček fotoaparátu na zádech ty jsou nyní „do kříže.” Vzhledem to ale neskončilo. Hlavnímu snímači totiž přibyla optická stabilizace na senzoru, stejně jako mají modely Pro.

Zajímavou novinkou je také Cinematic mode, který umožňuje při natáčení videa lépe napodobit efekt přeostřování ve filmech. Ten má diváka lépe zasadit do děje. Hloubku ostrosti navíc můžete měnit jak v reálném čase při natáčení, tak i v postprodukci. Tomu všemu napomáhá vylepšený 16jádrový Neural Engine, který zvládne 15,8 bilionů operací za sekundu.

Velikosti displejů zůstali nezměněné, a sice 5,4″ a 6,1″. Ty ale jsou nyní opticky ještě větší, a to hlavně díky menšímu výřezu, na který jsme tak dlouho čekali. Applu se povedlo technologii FaceID vměstnat na menší plochu. Displeje u obou modelů jsou navíc OLED (Super Retina XDR), takže je zde šetrnější náročnost na baterii.

Při výběru iPhonu 13 a 13 Mini letos budete ochuzeni o možnost 64 GB vnitřní paměti, cena ale začíná na stejné částce jako loni. Dostupné jsou tak varianty 128 GB, 256 GB a 512 GB. Ceny iPhonu 13 a 13 Mini začínají na 799, respektive 699 Dolarech. Dostupné budou k předobjednání v pátek, do prodeje se pak dostanou 24. září. iPhony 13 jsou dostupné i ve zcela nových barvách.

iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Docela zajímavější změny se odehrály u vyšší řady Pro. Úhlopříčka telefonů je 6,1″ a 6,7″, displeje se však dočkaly úplného předělání. Světelnost pixelů je nyní až 1000 nitů a přibyla také funkce ProMotion, která zařizuje automatické přepínání obnovovací frekvence displeje od 10 Hz až po 120 Hz. Čtete správně, Apple konečně nasadil 120 Hz displej do iPhonů Pro!

Vevnitř se nachází stejný čip A15 Bionic, tentokrát však s 5jádrovým GPU. Vnitřek telefonu byl rovněž přeskupen a uvolnil tak místo většímu akumulátoru a nové sestavě čoček fotoaparátu. Výdrž na jedno nabití se tak zvýšila o 1,5 hodiny (Pro) a 2,5 hodiny (Pro Max).

Velkou novinkou je vylepšení čoček fotoaparátu. Nově všechny čočky podporují noční režim. Teleobjektiv s 3x a ohniskovou vzdáleností 77 mm optickým zoomem zvládne navíc i nádherné makro snímky. Ultra širokoúhlá čočka se světelností f/1.8 má o 92 % lepší výsledky v tmavém prostředí. A hlavní čočka se světelností f/1.5 se v těchto podmínkách zlepšila o více než 50 %. Samozřejmostí je zde podpora Cinematic mode a nově přibyla funkce Fotographic styles, která umožňuje uživateli volit si styly focení lépe a více do hloubky.

iPhone 13 Pro a 13 Pro Max budete moci předobjednat v pátek a k dostání bude od 24. září. Cena by měla být opět stejná jako loni, tedy 999 dolarů za iPhone 13 Pro a 1099 dolarů za iPhone 13 Pro Max. Základní varianta vnitřního úložiště je 128 GB, k dispozici bude i 256 GB, 512 GB a nově také 1 TB!

MagSafe Příslušenství

Apple přislíbil i nová příslušenství MagSafe. Nejenže se kryty a peněženky dočkají nových barev. Kožené peněženky ale nově budou podporovat funkci Find My a bude je tak jednodušší najít a zadat do systému hledaných zařízení při případné ztrátě.

V prodeji dále zůstávají modely iPhone SE, iPhone 11, iPhone 12 a iPhone 12 Mini za snížené ceny.

Předchozí článek

Unikla podoba iPhonu 14 pro rok 2022

Následující článek
iPad Mini 2021

Apple představil iPad Mini s aktualizovaným designem.

Související články

Fenomén Apple: muž si nechal vytetovat na ruku Stevea Jobse

Pokud se považujete za skalní fanoušky Apple, pak byste toto hodnocení možná měli přehodnotit. Několikrát bylo již možné se dočíst o lidech, kteří si dočasně nechali vytetovat Stevea Jobse nebo logo Apple na ruku, ale Dan Uricoli to donesl ještě dál - nechal si udělat permanentní tetování obličeje Stevea Jobse.