Apple: nejdůležitější novinky 12. týdne roku 2012

O chystaném iPhonu 5, problémech nového iPadu, iOS 5.1 a obchodních plánech Applu. Soupis novinek za uplynulý týden okolo dění ve společnosti Apple je zde!

O chystaném iPhone 5, problémech nového iPadu, iOS 5.1 a obchodních plánech Applu. Soupis novinek za uplynulý týden okolo dění ve společnosti Apple je zde!

iPhone 5 přijde na podzim, nabídne 4G LTE

Před nedávnem server iMore přišel se zprávami ohledně plánované adaptace micro-dock konektoru pro příští generaci telefonu iPhone. Nyní svoji zprávu doplňuje i o další informace od svých zdrojů, které tvrdí, že se nového iPhonu dočkáme opět na podzim.

Za zprávami ohledně zmenšeného dock konektoru si iMore stojí, dle tvrzení tím chce Apple snížit celkovou velikost vnitřního hardwaru telefonu. Krom toho by další generace iPhone měla být připravena na práci v pásmech 4G LTE sítí a zachovat si, popř. pouze minimálně pozměnit, velikost displeje. Zprávy zdrojů iMore se již v minulosti ukázaly být velmi pravdivé, převážně ohledně tvrzení datumu vydání nového iPadu a jeho podpory 4G sítí.

Tvrzení iMore však kontruje jihokorejský novinový deník se spekulacemi ohledně objednávek větších 4.6″ displejů, doložené citací nejmenovaného zdroje v dodavatelském řetězci. Na Internetu již delší dobu kolují spekulace ohledně přechodu k větším displejům pro telefony iPhone, skok z aktuálních 3.5″ na 4.6″ (přibližná velikost displeje telefonu Galaxy Nexus) se však zdá být velmi nepravděpodobný. Velikost displeje iPhonu byla konzistentní napříč pěti generacemi, tedy již od uvedení první verze v roce 2007.

Nejasná situace zůstává i okolo použitého standardu SIM karet. Ty chce Apple pochopitelně co nejvíce zmenšit, na to však reagují i ostatní hráči na trhu s mobilními telefony. Motorola, RIM a Nokia chtějí taktéž protlačit své standardy těchto tzv. nano-SIM karet. Za návrhem Apple prý již stojí většina evropských operátorů, v případě úspěchu návrhu Apple bychom se nového mikro standardu mohli dočkat již s příští generací iPhone.

iOS 5.1 se mezi uživateli šíří rychle, tvrdí vývojáři

Zajímavou statistiku přinesl David Smith, vývojář iOS aplikace Audiobooks. Její placená i zdarma dostupná verze dosáhne týdně až sta tisíc stažených kopií, z těchto čísel lze sestavit již poměrně směrodatnou statistiku.

Předmětem statistiky bylo sledování nasazení nové verze mobilního operačního systému iOS. Jeho aktuálně dostupná verze iOS 5.1 byla uvolněna v den představení nového iPadu, od toho dne Smith započal své měření. O dva týdny později již 60% uživatelů mobilních zařízení se systémem iOS aplikaci stahuje z poslední verze iOS 5.1.

Zajímavé je i srovnání s rychlostí adaptace konkurenčních verzí operačního systému Google Android. Srovnatelná rychlost nasazení aktualizované verze je u Androidu verze 2.3 (Gingerbread), poslední verze, aktuálně instalovaná v nových modelech telefonech poháněných tímto OS, je na tom o poznání hůře. Čtvrtá verze Google Android (Ice Cream Sandwich se dočkala rozšíření na pouhých 1.6% zařízení, to vše navíc za období pěti měsíců.

zdroj: MacRumors.com

Nový iPad se prodává skvěle, má však své drobné mouchy

V samostatném článku jsme se věnovali rekordním prodejům, které třetí generace tabletu s jablkem ve znaku slaví. Tři miliony za první víkendový prodej jsou opravdu skvělé – obzvláště ve srovnání s první generací, které se před dvěma lety za první víkend prodalo pouhých 300 tisíc. Více si můžete přečíst v samostatné novince: 3 miliony prodaných iPadů, české ceny a první problémy.

Menším nedostatkem nového iPadu je větší vyzařované teplo. To zaznamenali již někteří zákazníci, stejně tak měření teplot za použití zátěžových testů vychází o cca 5°C lépe ve prospěch předchozí generace. Nový iPad se zahřívá více v levém dolním rohu, tedy převážně v místech, kde se nachází nový procesor Apple A5X. Za vyšší teploty může taky baterie, která musí zkrátka poskytovat větší množství energie pro provoz náročného procesoru, displeje a jeho podsvětlení.

Další problém se týká napájení. Při maximální zátěži, kterou jsou bezpochyby hry jako Infinity Blade II, iPad odebírá více energie, než je napájecí USB port schopen zařízení poskytnout. Apple se však zatím vyjádřil pouze k problému se zahříváním:

“Nový iPad přináší ohromující Retina displej, A5X procesor, podporu pro 4G LTE sítě a k tomu 10 hodin provozu na baterii. To vše v rozsahu uvedených teplotních specifikací. Pokud mají zákazníci obavy ohledně nového iPadu, měli by se obrátit na Apple Care.”

Stížnosti na zahřívání zadního krytu se liší v závislosti na způsobu používání, stejně tak na spuštěných aplikací. Při běžném používání opravdu žádné popáleniny nehrozí.

Apple si patentoval iPhone jako univerzální dálkové ovládání

Bez povšimnutí vzhledem k rozmachu spekulací ohledně dlouho očekávaného televizoru s jablkem ve znaku nemohl zůstat již před dvěma lety zaregistrovaný patent. Ten se týká přizpůsobení a převzetí funkčnosti dálkového ovládání televizorů na základě pouhé fotografie. Apple o jeho registraci zažádal již v roce 2010.

Patent je zaregistrován pod názvem “Configurable Remote Control”, tedy něco jako “Přizpůsobitelné dálkové ovládání”. Jeho detailnějšímu rozboru se věnoval server PatentlyApple.

Ve výsledku by nová funkcionalita mohla fungovat na principu rozpoznání zařízení z fotografie ovladače, stažením profilu dálkového ovládání a následném přizpůsobení vysílače infračervených paprsků pro ovládání televize.

Patent pro ovládání televizorů (ale i jiných zařízení s DO) však bohužel zůstane nevyužit. Žádné z mobilních zařízení Applu není vybaveno IR vysílačem, patent spíše představuje zájem a probíhající výzkum v oblasti pohodlí při používání zařízení domácích zábavních systémů.

iPhoto zakoupilo přes milion uživatelů

Server LoopInsight se dostal ke zprávě o počtu zakoupení nového iPhota – aplikace, která doplňuje mobilní balík iLife. iPhoto nyní zakoupilo přes milion uživatelů (milion uživatelů, nikoli milion stažení). Aplikace je dostupná v evropském App Store za €3.99, cena na americkém online trhu je 4.99 dolarů.

iPhoto bylo představeno s novým iPadem jako aplikace, která je naplno schopna využít možností nového HiDPI Retina displeje. Za 4 Eura tak nabídne možnosti pro jednoduché úpravy fotografií, jejich správu v kolekcích a následné sdílení.

Aktualizace AirDisplay promění iPad v jemný monitor

AirDisplay je aplikací pro iOS zařízení, která umožňuje použít zařízení jako externí monitor pro PC nebo Mac. Samozřejmě největší potenciál je v případě iPadu, hlavně nyní za použití Retina displejů.

Vývojářům aplikace se úspěšně podařilo nový iPad s rozlišením 2018×1536 pixelů připojit bezdrátově k počítači jako sekundární monitor. Pro takto vysoké rozlišení na 9.7″ obrazovce je však nutno použít režim HiDPI, tedy novou funkci v Mac OS X Lion. Tím lze dosáhnout jemných prvku uživatelského rozhraní při zachování stejné relativní velikosti.

Tímto způsobem je možno z iPadu udělat velmi jemný, externí, bezdrátový monitor, který nabídne pracovní plochu 1024×768 bodů – každý zobrazovaný prvek bude sestaven ze 4 fyzických bodů monitoru. Aplikace bude dostupná za cenu €7.99.

Objevily se testy výkonu nového iPadu

Dle tvrzení Phila Schillera by grafická jednotka čipu A5X měla zvládat své povinnosti až čtyřikrát rychleji než vlajková loď konkurence v podobě platformy nVidia Tegra 3 a dvakrát rychleji než iPad 2 vybavený procesorem Apple A5. Jak daleko, resp. blízko byl Schiller k pravdě se podíval server Insanely Great Mac a naměřené výsledky pěkně shrnul v následujícím videu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XB-jd5melCU[/youtube]

Grafický procesor v novém iPadu musí vykreslovat 4x více pixelů oproti předchozí generaci. Místo znatelného nárůstu výkonu je zařízení schopno si zachovat svoji plynulost a rychlou odezvu při hrách a aplikacích náročných na grafický výkon. Uživatelský zážitek je tak velmi srovnatelný, pouze obraz je 4x jemnější (a barvy sytější).

Server LaptopMag se pustil i do hlubšího srovnání s konkurenční platformou nVidia Tegra 3. Výsledky měření jsou také velmi jednoznačné – zatímco Tegra 3 nabídne 4-jádrový procesor, který je znatelné výkonnější než dvou-jádrová jednotka (CPU) v novém iPadu, Apple se soustředí hlavně na grafický výkon, který je skutečně značně vyšší oproti řešení nVidie.

Apple začne vyplácet dividendy, odkoupí akcie za 10 miliard

V průběhu roku 2012 by Apple měl spustit svůj program vyplácení dividend. Podíl z jedné akcie bude čtvrtletně 2.65 amerických dolarů, start programu výplat začne v průběhu čtvrtého fiskálního čtvrtletí roku 2012, které začíná 1. července.

Výplaty dividend bude následovat i plánovaný odkup akcií, do kterého Apple hodlá vložit 10 miliard dolarů. Ten byl již schválen správní radou, počátek programu je naplánován na start fiskálního roku 2013.

“Na odkup akcií a výplatu dividend hodláme za první tři roky programu vynaložit 45 miliard dolarů,” řekl Oppenheimer, finanční ředitel společnosti Apple.

Apple má stále k dispozici obrovské množství peněz, navíc jeho tržní hodnota stále stoupá. Jak se zbylým kapitálem naloží, ukáže jedině čas.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Už žádné neostré fotky s budoucími iPhony?

Následující článek

Angry Birds Space si za méně než 3 dny stáhlo 10 milionů lidí

Související články

Nový iPhone HD: už dnes oficiálně na konferenci WWDC 2010

Dnes večer proběhne v San Franciscu ostře sledovaná vývojářská konference Worldwide Developers Conference 2010, na které Apple uvede novinky, které nás čekají v blízké budoucnosti. Spekulace o barevných verzích iPhone HD se potvrdily a tak se dočkáme provedení iPhone černá, bílá, růžová, zelená a modrá. Tento fakt potvrdil uniklý obrázek ze stránek Apple, který se objevil na socální síti Twitter.