apple ar

Apple hledá řešení pro chlazení svých náhlavních souprav

Budoucí „ Apple Glass“ nebo jiné náhlavní soupravy Apple AR by mohly pomocí vzduchových deflektorů odvádět teplo z hlavy nositele. Dříve vynálezci Phil M. Hobson a Sivesh Selvakumar získali patent na způsoby, jak udržet nositele Apple AR (HMD) v pohodlí po delší dobu. Nyní další tři vynálezci podali patentovou přihlášku, která do zařízení zahrnula chladicí systém.

„Air Deflector for Cooling System in a Head-Mounted Device,“ je nově odhalená patentová přihláška, která se týká toho, že uživatel může takové zařízení pohodlně nosit po delší dobu.

„Zařízení umístěná na hlavě jsou atraktivní technologií poskytující pohlcující uživatelský zážitek,“ uvádí patentová přihláška. Stejně jako u jiných elektronických zařízení mohou zařízení namontovaná na hlavě využívat chladicí systém založený na cirkulaci vzduchu, aby se elektronické součásti udržovaly na požadovaných provozních teplotách. “

Všichni jsme zvyklí na to, že se naše přístroje občas zahřívají, zažíváme to u některých notebooků i telefonů. HMD, který by se nepříjemně zahřál, by byl přímo u našich nosů.

„Chladicí systém lze také použít k ochlazení tváře uživatele před hromaděním tepla uvnitř zařízení namontovaného na hlavě,“ pokračuje Apple.

Není to tak snadné, jak se může zdát

Zdá se, že je snazší to říci, než to udělat, protože Apple uvádí několik problémů. Říká, že správa „efektivního provozu bez nepřiměřeného snižování uživatelských zkušeností je pro zařízení namontovaná na hlavě náročným úkolem.“ Kéž by naše hlavy byly o něco efektivnější.

„Tvar zařízení namontovaného na hlavě nebo rozložení vnitřních komponent může vést ke klikaté cestě toku chladicího systému,“ říká Apple. „Blízkost dráhy proudění vzduchu k hlavě uživatele může vytvářet nežádoucí účinky, které zhoršují zážitek uživatele, jako je nadměrný hluk, který znatelně narušuje zvuk zařízení.“

Nemá smysl mít skvělé zařízení, pokud je příliš horké na použití. Stejně tak nemá smysl mít skvělé zařízení, které postrádá funkce, které chcete použít.

„Některá zařízení umístěná na hlavě mohou využívat pohyblivé součásti, které mohou přerušit cestu proudění vzduchu, například nastavitelnou optiku, kterou lze přesunout tak, aby odpovídala mezipupilární vzdálenosti daného uživatele (IPD),“ pokračuje patentová přihláška. „Tato nastavitelnost může zase ztěžovat návrh chladicího systému v daném zařízení, který je vhodný pro různé uživatele.“

Naše hlavy mají tedy nepříjemný tvar a zařízení AR/VR potřebují součásti, které se mohou pohybovat. Společně tyto dva prvky znemožňují pravidelné nebo přirozené chlazení.

Detail z patentu ukazující jeden popis proudění vzduchu přes zařízení

To, co Apple místo toho navrhuje, je převzetí z postupů tepelného chlazení v počítačích a přidání vzduchových deflektorů, jaké se obvykle nacházejí v klimatizačních systémech.

„Vzduchový deflektor lze například umístit mezi povrch vnitřní součásti a přiváděný proud vzduchu pod zmenšeným úhlem vzhledem k povrchu vnitřní součásti, aby se vytvořil hladký nebo laminární tok přes součástky, “říká Apple.

A co víc, tyto deflektory „mohou zahrnovat integrovaný chladič“ nebo „odvádějí teplo“ prostřednictvím tepelně vodivého materiálu rozhraní.“

Není to tak, že „Apple Glass“ nebo jiné náhlavní soupravy nebudou mít také větrák. Plán je však směrovat ohřátý vzduch od uživatele co nejnenápadněji.

Předchozí článek

iOS 15 – Nový režim soustředění a vše o něm.

Následující článek

Senzory tělesné teploty pro Apple Watch se vyvíjí už minimálně 2 roky

Související články

iPad 2: žádné zlepšení rozlišení, ale se dvěma kamerami!

V době před vydáním každého Apple produktu se objeví mnoho spekulací a jinak tomu není ani u druhého iPadu, který by se měl v nejbližší době ukázat světu. Mezi hlavní "trhák" by měl podle většiny být tzv. "retina" displej, který se objevil u posledního iPhone 4. Nakonec se ovšem prý nedočkáme ani zvýšení rozlišení displeje na dvojnásobek a displej zůstane v původním rozlišení i u druhé verze iPadu.