Apple Education event: iBooks 2.0, iBooks Author a iTunes U

Apple na svém Education Event představil možnou revoluci ve školství. O představených novinkách se více dočtete na iPhoneTips.cz!

Skalní fanoušci a obdivovatelé firmy Apple jistě ví, že si Apple na 19. 1. 2012 připravil keynote nazvaný Apple Education Event. Spekulací o novinkách bylo hned několik, některé zdroje tvrdily, že se dočkáme GarageBand pro tvorbu knih, jiní zase čekali představení nového iPadu nebo iWork 12. Pravdou je, že Apple představil několik novinek, ale vše se týkalo iBooks 2.0iBooks Author a iTunes U.

iBooks 2.0

Nová verze čtečky knih a PDF dokumentů dostupná pro všechny iOS zařízení přináší ve své nové verzi podporu tzv. interaktivních knih, které jsou ovšem podporovány jen na iPadu. Hlavní uplatnění vidí Apple ve školství. Firma a jeho vedení má vizi, že na všech školách budou žáci nosit v batohu pouze iPad, ve kterém budou mít všechny učebnice. Přiznejme si ale sami, hlavní výhodou je bezesporu multimediální interaktivní obsah. Apple do iBooks přidal podporu kódu HTML 5, JavaScript a možnost vkládat různé grafy, tabulky. Majitelé aplikace iBooks Author, o které si povíme hned v dalším odstavci, tak budou moci vytvářet anotace z učebnic a efektivněji se tak učit.

iBooks – AppStore Link

iBooks 2.0 inteligentní učebnice

iBooks Author

Phil Shiller, který komentoval celou keynote o  iBooks, uvedl také nový program právě pro tvorbu těchto interaktivních knih – jmenuje se iBooks Author. Jak bylo řečeno na této akci, je to jediná možnost jak vytvořit takovouto „inteligentní“ učebnici. Díky jednomu tlačítku budete moci celý obsah své vytvořené multimediální knihy nahrát okamžitě do připojeného iPadu a hned si tak své dílo vyzkoušet.

Aplikace je údajně velice efektivní. V Americe se Apple dohodl s řadou nakladatelství a ty už intenzivně pracují na nových elektronických učebnicích. Revoluční má být i glosář, ve kterém budete moci pracovat i s multimédii. Jak někteří z vás možná ví, vytvořit takový glosář pro klasickou knihu je poměrně zdlouhavá práce. Elektronické učebnice by měly stát od 14,99 $ a méně. Novou aplikaci si můžete stáhnout v Mac AppStore zdarma.

iBooks Author – Mac AppStore Link

Ukázka tvorby v iBooks Author

iTunes U

Mnozí čeští uživatelé iTunes možná ani neví, o čem je řeč. Vězte, že v Americe a podobných zemí je tato část iTunes „životně důležitá“. Jedná se o záznamy z přednášek, dalo by se to pojmenovat jako obrovský studijní katalog s plno podcasty (nahranými přednáškami). Poté předal slovo Phil Shiller svému kolegovi z Apple Eddiemu Cueovi, který se hned na začátku druhé části Education Event pochlubil počtem stáhnutí, který činní 700 miliónu záznamu z přednášek a studijního materiálu.

Apple se i tady pokouší udělat revoluci a tak udělal i aplikaci iTunes U, ve které bude moci mít každý profesor svou vlastní kartu a pomocí aplikace svým studentům poskytne skripta nebo jim rozdá úkoly. V aplikaci bude také možnost nastavení filtru pouze pro určitou školu, studenti tak budou moci mít všechny úkoly, důležité přednášky, či zkoušky na jednom místě zcela přehledně. Do tohoto projektu se zapojilo mnoho amerických univerzit včetně elitní skupiny K-12.

iTunes U – AppStore Link

Video podcast v nově představené aplikaci iTunes U

Co si budeme nalhávat, české školství je ve stavu jakém je a tak bych moc nepředpokládal s tím že do pár let by studenti nosili do školy pouze tablet od Apple spolu se svačinou. Možná se stane „zázrak“ a naše školství nezaspí dobu a budou tento efektivní styl učení podporovat. Stejně jako interaktivní učebnice bych neočekával, že se na našich vysokých školách začne používat iTunes U a tak je vlastně celý lednový keynote zaměřený na školství pro nás tak trochu nezajímavý. Jako perličku na závěr jen dodám, že o zavedení interaktivních učebnic do škol se velice aktivně podílel zesnulý Steve Jobs.

101 comments
  1. Na začátku článku je chyba, asi by tam mělo být 2012.

    1. Ono je tam tech chyb z nepozornosti vic, viz posledni veta clanku…..

      1. Omlouvám se za ten rok nějak si na to zase nemůžu zvyknout :-)… Projel sem článek znova a pokusil se opravit snad vše… Možná mi něco uniklo, omlouvám se za to ale jsme jen lidi…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

IM+ Pro: Univerzální messenger do kapsy

Následující článek

Liquipel: získejte voděodolný iPhone za příplatek $59

Související články

iPad: v ČR se ho dočkáme nejspíše již 29. listopadu!

Vždy se počítalo s tím, že jakmile se v iPadu objeví lokalizace do českého jazyka, objeví se i samotný iPad na českém trhu. iOS 4.2 s podporou české lokalizace bylo vydáno a tak už se jen čekalo na potvrzení data vydání samotného iPadu v České republice. Tím dnem má být 29. listopadu, což je již příští pondělí.