Spekulace: dotykový iPod Nano a dálkové ovládání nové iTV

S tím, jak se Apple Media Event přibližuje (je naplánována na 1. září), se začínají více a více rojit zůzné zvěsti a domněnky, co přesně Steve Jobs ve středu představí. Podrobněji se podíváme na dvě z nich – na dotykový displej, který se má objevit v nové generaci iPodu nano, a také na fámy okolo dálkového ovládání nové iTV, která má být poháněna iOS, tedy stejným systémem, který běží na našich iPhonech.

S tím, jak se Apple Media Event přibližuje (je naplánována na 1. září), se začínají více a více rojit zůzné zvěsti a domněnky, co přesně Steve Jobs ve středu představí. Podrobněji se podíváme na dvě z nich – na dotykový displej, který se má objevit v nové generaci iPodu nano, a také na fámy okolo dálkového ovládání nové iTV, která má být poháněna iOS, tedy stejným systémem, který běží na našich iPhonech.

Již v červnu se objevily obrázky podivného čtvercového dotykového displeje s úhlopříčkou pouhopouhých 1,18 palce, který údajně Apple začal ve velkém vyrábět. Obrázek vypadal poměrně důvěryhovně, neboť displej na něm zobrazený obsahoval copyrighty a podobná znamení. Ihned se začalo spekulovat o tom, že Apple chystá jakési iWatch, tedy dotykové hodinky. Nejsem si úplně jistý, co by přesně takového hodinky měly umět (možná futuristický FaceTime) a zda by se například také musely aktivovat přes iTunes a ke svému chodu by potřebovaly microSIM kartu, a tak považuji tyto spekulace minimálně přitažené za vlasy, ne-li něco horšího.

Později se začalo spekulovat o tom, že by se tento malý displej měl objevil v novém iPodu Shuffle, tedy nejmenšímu zástupci iPodů, který nyní žádný displej neobsahuje. Nejen že by se tím iPod shuffle zvětšil, což je určitě u tak malého a specializovaného zařízení nežádoucí efekt, ale také by bylo podivné, kdyby Apple obdařil dotykovým displejem iPod shuffle a ne iPod nano. V současné době se tedy předpokládá, že by se tento displej měl objevit právě v iPodu nano – a Apple by tak začal vkládat dotykové ovládání do své řady postupně. Co se týče iPodu Classic, tak ten má pravděpodobně svá nejlepší léta za sebou a Apple v něm nevidí budoucnost, což chápu – při jednom z dalších updatů se totiž dá očekávat zvýšení paměti iPodu touch na 128 GB, což oproti 160 GB, kterými disponuje iPod classic, není až takový rozdíl – a Apple má určitě zájem na tom, aby se touchů prodalo více než classiců, například kvůli dalším ziskům z App Store.

Druhá fáma se týká nové iTV, která by měla být s největší pravděpodobností představena také. Kromě toho, že se Apple údajně chystá (a Google se svým YouTube je mu v patách) změnit finanční politiku iTunes Store, se také hodně debatovalo o tom, čím bude nová iTV poháněna (tedy jakým softwarem). Dnes už je víceméně jisté, že to bude iOS, pravděpodobně jeho upravená verze. V tomto případě ale vyvstává jeden poměrně palčivý problém – jak se bude taková televize ovládat? iOS je totiž primárně dotykový systém, a nebylo by tak možné ho ovládat běžným Apple Remote, jak se to dělalo doteď. Před pár dny se objevil obrázek (viz výše) údajně nového zařízení, které by mělo představovat dálkový ovladač pro novou iTV – v podstatě jde o spojení iPhonu (tvar) a Magic Trackpadu (povrch).

I tak na tom ale nesedí pár věcí – stojí-li Magic Trackpad $69 a nová iTV by měla stát $99, jak by si mohl Apple dovolit dodávat ke každé iTV zařízení podobné Trackpadu? A zadruhé, i když jde o dotykové ovládání, jak byste například věděli, kde přesně se dotknete? Mnohem pravděpodobnější se jeví teorie o tom, že jako dálkové ovládání se bude používat iPhone, iPod nebo iPad, který bude na svém displeji zobrazovat to stejné, abyste se jednodušeji mohli “trefit”.

Jak přesně Apple tento problém vyřeší (a bude-li vůbec iTV v takovéto podobě představena), se dozvíme ve středu – keynote začíná v 19 hodin našeho času a už další den ráno můžete zde na iPhoneTips čekat podrobný report.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Test: Pouzdro na dvě SIM karty pro iPhone 4

Následující článek

Samsung i9000 Galaxy S: ztrácí signál, nikoho to ale nezajímá!

Související články