iPhone 3GS: problém ve Windows XP (chyba 3001)

Jste (ne)šťastní majitelé nového iPhone 3GS? Máte PC s Windows XP? Pravděpodobně vás, po updatu iPhone OS na verzi 3.0.1, překvapila chyba 3001, která z vašeho nového iPhone 3GS udělala nefunkční iCihlu. V článku si povíme podrobnosti této závažné chyby, kterou rozesmutnělo řadu zákazníků Apple.

Řada majitelů nového 3GS si na českých fórech začlo stěžovat na problém s jejich iPhone, konkrétně na chybu 3001, která se objeví vždy při aktualizaci iPhone OS na nejnovější verzi 3.0.1. Na tento problém mě upozornil čtenář RRadek v komentářích u dřívějšího článku, za což mu děkuji. Jsem majitel Macbooka Pro, proto jsem tento problém ani nepostřehl.

iPhone se po nepodařeném updatu zablokuje a není možné ho používat.

Problém se pravděpodobně týká pouze majitelů českých Windows XP Professional. Uživatelé s ENG verzí XPček problém nemají (pokud vypnout antivirový program svého PC). Ostatní verze Windows Vista a 7 tímto problémem netrpí.

Říkáte si, že teď přijde nějaký odkaz na opravný balíček pro tuto chybu, ale bohužel. Jediné řešení je připojit váš “mrtvý” iPhone k jinému operačnímu systému, na kterém přes iTunes restorujete 3GS. Bohužel všechny vaše data, které máte v iPhonu, budou tímto krokem ztracena.

Tuto chybu pravděpodobně Apple odstraní v novém iTunes 9.0. Do té doby si majitelé 3GS bohužel musí svůj iPhone aktivovat jinde.

Všechny vaše zkušenosti s chybou 3001 pište do diskuze pod článek.

Update:

– Apple očividně problém 3001 a Windows XP nevyřešil ani po vidání iTunes 9

51 comments
 1. Mel jsem stejny problem. Donesl jsem svuj 3GS ke kamosovi co ma Win7, tam dal Restore, nahral 3.0.1 a bylo to OK. Donesl jsem si ho domu, pripojil, automaticky se mi tam nahralo co jsem mel zazalohovane a normalne funguju dal se svyma iTunes…Takze o ZADNE data jsem neprisel, jen pro upresneni.
  Mejte se.

  1. Díky za doplnění.
   RRadek při backupu měl asi trosku odlišný problém, takže o data přišel 🙁
   ale tak dobré vědět, že backup funguje. dík za reakci

 2. Mel jsem stejny problem. Donesl jsem svuj 3GS ke kamosovi co ma Win7, tam dal Restore, nahral 3.0.1 a bylo to OK. Donesl jsem si ho domu, pripojil, automaticky se mi tam nahralo co jsem mel zazalohovane a normalne funguju dal se svyma iTunes…Takze o ZADNE data jsem neprisel, jen pro upresneni.
  Mejte se.

  1. Díky za doplnění.
   RRadek při backupu měl asi trosku odlišný problém, takže o data přišel 🙁
   ale tak dobré vědět, že backup funguje. dík za reakci

 3. Ani na ang. XP, nesla oprava, ale tam se to hlo o kousek dal, ale nakonec to taky zkolabovalo, jinak odemknout sel, ale upg to zablokoval. Smutne je ze ani prodejci na to neupozorni, ikdyz u operatoru na datovych oddeleni o tom vedi.

 4. Ani na ang. XP, nesla oprava, ale tam se to hlo o kousek dal, ale nakonec to taky zkolabovalo, jinak odemknout sel, ale upg to zablokoval. Smutne je ze ani prodejci na to neupozorni, ikdyz u operatoru na datovych oddeleni o tom vedi.

 5. Backup a násleně Restore možná funguje ale jen v případě že jste si před tím ten backup udělaly. Ono pokud děláte upgrade na nový os tak v telefonu vše zustane a není potřeba backup vubec dělat ale pokud se stane to co se stalo eroor 3001 tak je vše nenávratně pryč. Ano moje chyba měl jsem si udělat Backup. 🙂

 6. Backup a násleně Restore možná funguje ale jen v případě že jste si před tím ten backup udělaly. Ono pokud děláte upgrade na nový os tak v telefonu vše zustane a není potřeba backup vubec dělat ale pokud se stane to co se stalo eroor 3001 tak je vše nenávratně pryč. Ano moje chyba měl jsem si udělat Backup. 🙂

 7. Take jsem byl mezi temi postizenymi touto chybou, nastesti kolega ma Maca, takze mi ho debricknul docela rychle. Nicmene nasledovaly pomerne neprijemne problemy se synchronizaci s iTunes – ocividne nekde neco zustalo nekorektniho (ze by restore z Macu zanechal na iPhonu nejake veci ktere na XP delaly problemy?) a az po nekolika restartech iPhone/Win se to z niceho nic chytlo. Dost mi to pripominalo magii, zvlaste za situace kdy se na iPhone/iTunes v zasade neda nic kloudneho nastavit :-). Fakt je ten, ze tato zkusenost mi me zacatky s 3GS velmi zneprijemnila, neco takoveho jsem od “bezproblemoveho” easy-to-use iPhone skutecne neocekaval. Ale i pres tyto nesnaze bych 3GS doporucil, kdyz se vse povede rozchodit, tak vysledek je s jinymi telefony nesrovnatelny – HTC s WinMob ci nedejboze Nokie se Symbianem jsou skutecne o tridu nize.

  1. Chyba 3001 mě dostala při upgradu oficiálních 3.0.1 na můj iPod Touch, docela podraz, třeba proto, že jsem za nepovedený a nenaistalovaný upgrade zaplatil. Musím si pučit o mámy notebook s JehoVistama a dát restore a pak znovu upgrade … snad to půjde. Od jinak bezproblémového jabka jsem tohle fakt nečekal. A musím se docela dost ohradit proti tomu, že WinMobile je o třídu níž, není – jen se to s nimi musí trochu víc umět – prostě od jinak absolutně blbovzdorného japka je to spíš úplně jiná level a rozhodně nemám pocit, že horší. Vlastním k úplné spokojenosti obojí.

 8. Take jsem byl mezi temi postizenymi touto chybou, nastesti kolega ma Maca, takze mi ho debricknul docela rychle. Nicmene nasledovaly pomerne neprijemne problemy se synchronizaci s iTunes – ocividne nekde neco zustalo nekorektniho (ze by restore z Macu zanechal na iPhonu nejake veci ktere na XP delaly problemy?) a az po nekolika restartech iPhone/Win se to z niceho nic chytlo. Dost mi to pripominalo magii, zvlaste za situace kdy se na iPhone/iTunes v zasade neda nic kloudneho nastavit :-). Fakt je ten, ze tato zkusenost mi me zacatky s 3GS velmi zneprijemnila, neco takoveho jsem od “bezproblemoveho” easy-to-use iPhone skutecne neocekaval. Ale i pres tyto nesnaze bych 3GS doporucil, kdyz se vse povede rozchodit, tak vysledek je s jinymi telefony nesrovnatelny – HTC s WinMob ci nedejboze Nokie se Symbianem jsou skutecne o tridu nize.

  1. Chyba 3001 mě dostala při upgradu oficiálních 3.0.1 na můj iPod Touch, docela podraz, třeba proto, že jsem za nepovedený a nenaistalovaný upgrade zaplatil. Musím si pučit o mámy notebook s JehoVistama a dát restore a pak znovu upgrade … snad to půjde. Od jinak bezproblémového jabka jsem tohle fakt nečekal. A musím se docela dost ohradit proti tomu, že WinMobile je o třídu níž, není – jen se to s nimi musí trochu víc umět – prostě od jinak absolutně blbovzdorného japka je to spíš úplně jiná level a rozhodně nemám pocit, že horší. Vlastním k úplné spokojenosti obojí.

 9. Tak já čelím stejnému problému, jenom nemám iPhone, ale iPod touch, takže doufám, že řešení bude úplně stejné. Zítra mi snad přijde objednaný notebook s Vistami. Že já blbec nejdříve neupgradoval iTunes.

 10. Tak já čelím stejnému problému, jenom nemám iPhone, ale iPod touch, takže doufám, že řešení bude úplně stejné. Zítra mi snad přijde objednaný notebook s Vistami. Že já blbec nejdříve neupgradoval iTunes.

 11. Bohužel tuto chybu Apple neodstranil ani v novém iTunes 9.0. Stejný problém, stejná chyba 3001. Bylo také slibováno že ve verzi 3.1 bude možnost počítání znaků při psaní SMS. Také není nebo jsem to alespoň nenašel. Zkoušel jste někdo jaká zlepšení přinesla verze 3.1 ??? Pokud jste na něco přišli dejte vědět.

 12. Bohužel tuto chybu Apple neodstranil ani v novém iTunes 9.0. Stejný problém, stejná chyba 3001. Bylo také slibováno že ve verzi 3.1 bude možnost počítání znaků při psaní SMS. Také není nebo jsem to alespoň nenašel. Zkoušel jste někdo jaká zlepšení přinesla verze 3.1 ??? Pokud jste na něco přišli dejte vědět.

 13. Já tomu moc nerozumím. To se mám jako sebrat a jít k někomu, kdo používá jiný OS než je Windows XP?
  Je to tak? Můžete být konkrétnější, prosím? Jsem jen hloupý uživatel 😉 díky moc.

   1. Díky – a půjde to i s WIN2000 ? – nemám možnost Vist a ani WIN 7.

 14. Já tomu moc nerozumím. To se mám jako sebrat a jít k někomu, kdo používá jiný OS než je Windows XP?
  Je to tak? Můžete být konkrétnější, prosím? Jsem jen hloupý uživatel 😉 díky moc.

   1. Díky – a půjde to i s WIN2000 ? – nemám možnost Vist a ani WIN 7.

 15. nefunguje to ani s itunes 9, je to fakt nepouzitelna iCihla 😀 neslo mi to ani na XP SP2 ani SP3, ani s vypnutym antivirem nic proste… uvidime odpoledne, pujdu to zkusit ke tchyni 😀 na vistach … kazdopadne jsem zvedav, jak to bude s vnitrkem 🙂 jestli ztratim nebo ne :// pak dám vědět :))

 16. nefunguje to ani s itunes 9, je to fakt nepouzitelna iCihla 😀 neslo mi to ani na XP SP2 ani SP3, ani s vypnutym antivirem nic proste… uvidime odpoledne, pujdu to zkusit ke tchyni 😀 na vistach … kazdopadne jsem zvedav, jak to bude s vnitrkem 🙂 jestli ztratim nebo ne :// pak dám vědět :))

 17. tak skutečně s windows vista to funguje…, nikoliv s Win XP :(( bohužel jsem měl back up pozdní…, tak spousta věcí chybííí :((

 18. tak skutečně s windows vista to funguje…, nikoliv s Win XP :(( bohužel jsem měl back up pozdní…, tak spousta věcí chybííí :((

 19. Ďelá to jen XP Professional nebo všechny verze? Zkoušel někdo XP Media Center?
  Dík za odpověď! :))

 20. bohuzel chci ci udelat update na 3.1.2 a prd pres xp profi a error 3001
  aspon ze se telefon nezablokuje

 21. bohuzel chci ci udelat update na 3.1.2 a prd pres xp profi a error 3001
  aspon ze se telefon nezablokuje

 22. Zdravím, mám problém se stažením nové verze 3.1.2. Vždy po připojení se objeví nová aktualizace, kliknu na update, vše běží v pořádku ale na konci stahování se objeví error. Dále při připojení iPhone k PC se otevře iTunes se stránkou Let´s get started. Co s tím?
  Díky za odpověď

 23. Zdravím, mám problém se stažením nové verze 3.1.2. Vždy po připojení se objeví nová aktualizace, kliknu na update, vše běží v pořádku ale na konci stahování se objeví error. Dále při připojení iPhone k PC se otevře iTunes se stránkou Let´s get started. Co s tím?
  Díky za odpověď

 24. Taky mám problém s upgradem na 3.1.2 normálně mi začne extrahovat,pak přijde automaticky backup,ale po chvíli mi vyhodí hlášku o neuskutečnění z důvodu, že se na PC nedá ukládat. Mám Windows XP SP3 MEDIA CENTER. IPhone 3G bez Jailbreaku. Na disku mám samozřejmě dost mista. Pomoc prosím.

  1. Pomoc asi nedostaneš. Bylo tu několikrát napsáno, že upgrady iPhonů ve Windows XP nejsou bez problémů. Restoruj tvuj iPhone na jiném operačním systému.

 25. Taky mám problém s upgradem na 3.1.2 normálně mi začne extrahovat,pak přijde automaticky backup,ale po chvíli mi vyhodí hlášku o neuskutečnění z důvodu, že se na PC nedá ukládat. Mám Windows XP SP3 MEDIA CENTER. IPhone 3G bez Jailbreaku. Na disku mám samozřejmě dost mista. Pomoc prosím.

  1. Pomoc asi nedostaneš. Bylo tu několikrát napsáno, že upgrady iPhonů ve Windows XP nejsou bez problémů. Restoruj tvuj iPhone na jiném operačním systému.

 26. Podle jedné z diskuzí dělá pád Windows a zablokování iPhone při upgrade kolize ovladačů (u mě asi iPhone a Logitech kamera) při načítání fotografií z iPhone. V nouzi uděláno podle rady – po vyprázdnění adresáře Fotoaparát (roll folder) v iPhone jede po připojení iTunes i upgrade O.K…. ale fotky jsou bohužel “v čudu”…
  Pozn. V adresáři Knihovna obrázků fotky i videa zůstat mohou…

 27. Podle jedné z diskuzí dělá pád Windows a zablokování iPhone při upgrade kolize ovladačů (u mě asi iPhone a Logitech kamera) při načítání fotografií z iPhone. V nouzi uděláno podle rady – po vyprázdnění adresáře Fotoaparát (roll folder) v iPhone jede po připojení iTunes i upgrade O.K…. ale fotky jsou bohužel “v čudu”…
  Pozn. V adresáři Knihovna obrázků fotky i videa zůstat mohou…

 28. Kdo je trochu PC gramotnej a má XPčka a žádnýho kamoša co má jinej systém, tak si mužete poradit tak, že si stahnete VMware Player ( což je emulátor ) a od microsoftu trial verzi Windows 7. Ovádání je jednoduchy v VM_P si vytovříte virtuální mašinu, přidělíte ramku a instalujete system W7, jak je po všem tak pokračujete podle návodů na restor iphona pod Windows 7.

  1. Funguje to paradne cez ten VMware Player. Nahodil som tan win7 a restore prebehlo v poriadku. Ani ta instalacia winu netrva dlho.

 29. Kdo je trochu PC gramotnej a má XPčka a žádnýho kamoša co má jinej systém, tak si mužete poradit tak, že si stahnete VMware Player ( což je emulátor ) a od microsoftu trial verzi Windows 7. Ovádání je jednoduchy v VM_P si vytovříte virtuální mašinu, přidělíte ramku a instalujete system W7, jak je po všem tak pokračujete podle návodů na restor iphona pod Windows 7.

  1. Funguje to paradne cez ten VMware Player. Nahodil som tan win7 a restore prebehlo v poriadku. Ani ta instalacia winu netrva dlho.

 30. Velké díky Drpovi za nejlepší řešení chyby 3001!
  XP (v češtině) jsou u mne na konci. Mám jak Profi, tak Home. Je to jedno, po totálním vyčištění a vypnutí všeho podle návodů, na obojím pokaždé znovu 3001. Pokyn, že je třeba se začít chystat na změnu i tady.
  Nápad s VMWarePlayer a instalací W7 Trial je geniální, jednoduchý a hlavně funkční!
  Poslední firmware 3.1.3 je už na včera u O2 pořízeném 3GS na svém místě. Původní nastavení, čeština, vše OK.
  Stálo to celé odpoledne a večer. Poslední dvě a půl hodiny byly ty správné. Jedna na instalaci W7 v okně vytvořeném ve VMWare , druhá na instalaci iTunes 8.2.1.6 a restore firmware na 3.1.3 a poslední půlhodina na naprosto kompletní synchronizaci kalendáře a cca 2500 kontaktů – z Outlooku 2002! – zcela bez potíží.
  Všechno je k něčemu.
  Díky chybě 3001 (a šikovným lidem tady i jinde na webu) mám před sebou W7 a OS4 může přijít třeba zítra, Teď vím, jak ho dostanu do Ajfouna (3GS) hned.

 31. Velké díky Drpovi za nejlepší řešení chyby 3001!
  XP (v češtině) jsou u mne na konci. Mám jak Profi, tak Home. Je to jedno, po totálním vyčištění a vypnutí všeho podle návodů, na obojím pokaždé znovu 3001. Pokyn, že je třeba se začít chystat na změnu i tady.
  Nápad s VMWarePlayer a instalací W7 Trial je geniální, jednoduchý a hlavně funkční!
  Poslední firmware 3.1.3 je už na včera u O2 pořízeném 3GS na svém místě. Původní nastavení, čeština, vše OK.
  Stálo to celé odpoledne a večer. Poslední dvě a půl hodiny byly ty správné. Jedna na instalaci W7 v okně vytvořeném ve VMWare , druhá na instalaci iTunes 8.2.1.6 a restore firmware na 3.1.3 a poslední půlhodina na naprosto kompletní synchronizaci kalendáře a cca 2500 kontaktů – z Outlooku 2002! – zcela bez potíží.
  Všechno je k něčemu.
  Díky chybě 3001 (a šikovným lidem tady i jinde na webu) mám před sebou W7 a OS4 může přijít třeba zítra, Teď vím, jak ho dostanu do Ajfouna (3GS) hned.

 32. no mam iphone 3GS asi druhy den, vsetko slo bez problemov a tesil som sa z neho. no vcera po obede ako som dopisaly pisomku co som ten iphone pouzival, lebo som tam mal tahak a viac krát som zmacknul hornej knoflik, aby sa mi rozsvietil a tak som ho odblokoval a pisal normalne.. no po obede uz na display sa mi vyhodila hlaska, ze vas iphone nedokaze prijimat ani uskotocnovat hovor tak som ho vypol a uz naskocila hlaska Vas iphone potrebuje spojit s itunes. tak som zacal robit da sa povedaz, ze nahadzovanie novwho softvaru, pekne to slo ked ze som mal slaby internet tak mi to tahalo asi 4 hodiny, no a na konci potom mi to vypisalo ze chyba 3001, tak som siel ku kamaratovi co ma wind. 7 zacal som to aj tam robit a tam uz vypisalo ze chyba 1003, a to uz sa nedalo spravit vobec, na display mam len kabel ako sa pripaja ku itunes..neda sa uskutocnit ani tiesnovy hovor..cize mobil môj iphone je na dve veci na hovno a nanic….co mam traz robit?bol som aj u predacu a v servise apple a tam mi povedali ze je to hardware….super…

 33. no mam iphone 3GS asi druhy den, vsetko slo bez problemov a tesil som sa z neho. no vcera po obede ako som dopisaly pisomku co som ten iphone pouzival, lebo som tam mal tahak a viac krát som zmacknul hornej knoflik, aby sa mi rozsvietil a tak som ho odblokoval a pisal normalne.. no po obede uz na display sa mi vyhodila hlaska, ze vas iphone nedokaze prijimat ani uskotocnovat hovor tak som ho vypol a uz naskocila hlaska Vas iphone potrebuje spojit s itunes. tak som zacal robit da sa povedaz, ze nahadzovanie novwho softvaru, pekne to slo ked ze som mal slaby internet tak mi to tahalo asi 4 hodiny, no a na konci potom mi to vypisalo ze chyba 3001, tak som siel ku kamaratovi co ma wind. 7 zacal som to aj tam robit a tam uz vypisalo ze chyba 1003, a to uz sa nedalo spravit vobec, na display mam len kabel ako sa pripaja ku itunes..neda sa uskutocnit ani tiesnovy hovor..cize mobil môj iphone je na dve veci na hovno a nanic….co mam traz robit?bol som aj u predacu a v servise apple a tam mi povedali ze je to hardware….super…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Vybíráme sluchátka: jaké pro váš iPhone a iPod?

Následující článek

AppStore: nejlepší zlevněné hry v iTunes #3

Související články