Jelly Defense: želé je zpátky a v plné síle

Recenze tower-defense hry Jelly Defense, ve které se pokusíte sestřelit valící se hordy želé-nepřátel.

Pamatujete si ještě hru Jelly Invaders, o které jsme psali zhruba před rokem? Je mi jasné, že ne, a tak vám ji trošku připomenu: parta nepřátelských želé-příšerek se rozhodla, že vám zničí planetu, a na vás samozřejmě bude, abyste této pohromě zabránili. V dnešní hře, nazvané Jelly Defense, se vrátíme do stejného prostředí a opět budeme bránit planetu, ovšem tentokrát o poznání sofistikovaněji – nebudeme již bezhlavně střílet, ale zahrajeme si na stratégy a budeme stavět obranné věže. Zkrátka se bude jednat o tower-defense hru.

Tower defense her jsou v App Store tisíce a tisíce, a tak, pokud má být hra úspěšná, je třeba ji něčím odlišit. Jak jsem již zmínil v úvodu, tento aspekt hra beze všeho splňuje, protože želé často herním hrdinou nebývá. Jenže to není vše, čím se hra Jelly Defense od svých konkurentek liší – perfektní a originální je také grafické zpracování, systém věží a doplňková hudba (která se každých pár levelů mění, což je dobře, protože i když je opravdu povedená, za více jak hodinu poslouchání byste se z ní zbláznili). Dokonce i menu je tak propracované, že si s ním budete několik minut hrát (a dostanete za to achievement).

Želé se na vás bude jako ve všech hrách tohoto druhu valit ve vlnách a vaším úkolem bude postřílet všechny nepřátele, než se dostanou k vašim cenným krystalům a odnesou je. Zajímavé je to, že krystaly nejsou vždy umístěny až na konci “cesty”, ale klidně i uprostřed, a tak když sestřelíte příšerky na útěku, bude dobré odnesené krystaly zase vrátit zpátky. Hře přidává na dynamičnosti také fakt, že cesta není vždy úplně lineární, ale často se rozdvojuje, což rozhodně ztíží stavění věží, protože nebudete tušit, kterým směrem se nepřátelé vydají – někdy se dokonce rozhodnou i vracet.

Nepřátelé a i vaše věže jsou dvou druhů – červené a modré; a logicky proto budete potřebovat červenou věž na sestřelení červených nepřátel a naopak. K dispozici ale bude i jedna univerzální “začátečnická” věž a mnoho dalších druhů staveb od zpomalovačů, přes věže, které zlepšují vlastnosti věží sousedídích, až po věž-pokladnu, která zvyšuje vaše příjmy. Když už jsme u těch peněz – v Jelly Defense nebudete peníze dostávat automaicky, ale budou vypadávat z vašich nepřátel a pokud si budete chtít přivydělat (což určitě budete), nezbyde vám než je pracně sesbírat. Často se tak stane, že jednoduše nebudete vědět, kde vám hlava stojí.

Nejsem si ovšem jistý, že termín “věž” je úplně správný, protože tyto “věže” jsou vlastně živoucí bytosti, které na vás mrkají a usínají v případě, že nejsou potřeba – tedy pokud třeba nejsou na mapě žádní nepřátelé jejich barvy. Věže můžete až třikrát vylepšit, což vám opravdu doporučuji.

Nemyslete si také, že budete vždy začínat se všemi věžemi odemčenými. Často budete mít k dispozici pouze základní tři exempláře a ostatní si budete muset za těžké peníze vyzkoumat u “moudrého stromu”, takže velmi pečlivě važte, kterou věž budete pro svůj boj potřebovat.

O této hře bych mohl napsat ještě minimálně další tři stránky, ale myslím, že jsem její charakter popsal dostatečně – a navíc je mi jasné, že už se vám nechce číst a chcete si hru co nejdříve zahrát.

Závěrem tedy musím říct, že Jelly Defense je jednou z nejoriginálnějších tower-defense her, které jsem kdy hrál. Nejsem sice zarytý fanda tohoto žánru, ale tato hra mi z nějakého důvodu přirostla k srdci. Hra se navíc nyní prodává za závaděcí cenu a jedná se o univerzální aplikaci pro iPhone i iPad, takže není důvod s koupí váhat. Pokud máte rádi tento typ her, strávíte u této hry nemálo hodin – a pokud tower-defense hry příliš v lásce nemáte, kupte si Jelly Defense taky. Nebudete litovat. Moje hodnocení: 85%. Hru jsem hrál ve verzi 1.04.

Jelly Defense – 0,79€ – App Store link (iPhone/iPad)

112 comments
  1. já mám PvZ i Jelly. jsou to moje nejoblíbenější hry.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4S: zájem je zřejmě opět větší než u předchozí generace

Následující článek

iPhone 4S: interní manuál pro prodejce v Apple Store

Související články