Apple Media Event: dnešní konferenci můžete sledovat živě!

Apple se poprvé po dlouhé době chystá přenášet svou keynote živě prostřednictvím videostreamu, ovšem pouze pro jablečné uživatele.

Pro ty z nás, kteří propadli jablečnému šílenství teprve nedávno (tedy v řádu několika let), bylo naprosto běžné, že jsme v hodinu začátku keynote sedli k počítačům, dychtivě sledovali textové přenosy a hltali každé slovo, které nám redaktoři sedící v přednáškové místnosti naservírovali (a nechápali jsme, proč Apple nemůže vysílat keynote živě). Někteří z nás se rozhodli zůstat spoiler-free, večer vypli veškeré IM a RSS čtečky a čekali do nočních hodin na zveřejnění videozáznamu.

To se ale s dneškem mění, neboť Apple se (konečně) rozhodl streamovat svou keynote živě přímo na své stránce apple.com – má to ale jeden háček: video bude dostupné pouze pro uživatele Mac OS X a iOS, můžete se tedy dívat, pouze vlastníte-li jakýkoliv jablečný počítač nebo přenosné zařízení, tedy iPhone, iPod nebo iPad.

Co přesně vedlo Apple k rozhodnutí vůbec videopřenos streamovat a proč pouze pro uživatele Maca, není přesně jasné. Apple poskytoval videopřenosy už před několika lety, kdy ještě ani většina lidí nevěděla, že něco jako živý přenos na internetu existuje, ale poté na poměrně dlouhou dobu s totou aktivitou přestal – zřejmě proto, že Steve Jobs chtěl poskytnout kvalitní “show” především divákům v sále.

Některé fámy tvrdí, že je to také z důvodu toho, co se stalo na minulé keynote, kde byl představen iPhone 4 – Steve Jobs nebyl kvůli vysokému počtu uživatelů využívajících Wi-Fi schopný ukázat, jak pracují internetové služby na tomto zařízení. Zřejmě tak doufá, že s dostupným videopřenosem odbyde nutnost poskytovat živé textové reporty, a nápor na Wi-Fi se tak sníží.

Zřejme to ale nebude pravda, neboť uživatelé Windows a ostatních operačních systémů budou stejně na textovém přenosu záviset – a netřeba říkat, že jde o drtivé procento lidí, zejména u nás v České republice a na Slovensku. Co přesně by mělo být dnes večer představeno, čtěte ve dvou článcích, na něž jsou odkazy hned pod tímto odstavcem, a nezapomeňte – dnes v 19.00 zrušte všechny svoje plány a žhavte www.apple.com. Snad nám nezkolabuje.

Update: Ukázalo se, že to, že Apple poskytuje videostream pouze uživatelům Mac OS X a iOS, není až tak úplně pravda – stream je totiž poskytován formou m3u playlistu, kdy jsou jednotlivé části videa dodávány do playlistu postupně (stream tedy není až tak úplně live, má mírné zpoždění). Jde o nový formát, který kromě Applu nepodporuje moc firem a přehrávačů, nicméně přehrávač VLC ve verzích jak pro Mac, tak i pro Windows by měl přehrávání zvládnout – stačí pouze jako zdroj videa vložit tuto adresu a doufat.

8 comments
  1. Zavádějící a ne zcela pravdivá informace. Stream pojede na novém standardu, který apple uvedl v Leopardu (QuickTime X) a iOS 3.0. Zatím ale tenhle standart neimplementovalo kromě Applu moc firem. Mělo by to jet i pod winama. Viz. http://www.macrumors.com :
    “These standard playlists will load in VLC for both Mac and Windows. VLC, for example, will play the above sample stream using this url:
    http://devimages.apple.com/iphone/samples/bipbop/gear1/prog_index.m3u8

  2. Když mám iPhone 2G a nemám na něm iOS budu moct sledovat konferenci?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Samsung i9000 Galaxy S: ztrácí signál, nikoho to ale nezajímá!

Následující článek

Splode: nenáročná a chytlavá oddychovka + Soutěž o 2 promo kódy

Související články